Niedziela 24.07.2022

Wystarczy 12 minut, by poprawić sobie nastrój

Jak poprawić sobie nastrój w ekspresowym tempie? Naukowcy z Iowa State University w Stanach Zjednoczonych znaleźli prosty sposób, który nic nie kosztuje. Proste myślenie o innych w życzliwy sposób może sprawić, że będziesz szczęśliwszy ‒ sugeruje badanie opublikowane na łamach Journal of Happiness Studies.fot. shutterstockfot. shutterstock

Wiele osób twierdzi, że pomaganie innym poprzez działania charytatywne lub wolontariackie sprawia, że czują się lepiej i są szczęśliwsi. Nowe badania idą dalej i odkrywają, że po prostu życzliwe myślenie o innych może mieć pozytywny wpływ na nasz nastrój.
Naukowcy Douglas A. Gentile, Dawn M. Sweet i Lanmiao porównali potencjał zwiększania nastroju w trzech sytuacjach: życzliwość, wzajemne powiązanie i porównywanie się z innymi.

Prof. Gentile i koledzy poprosili studentów o chodzenie po budynku uniwersyteckim przez 12 minut i wypróbowanie jednej z trzech strategii. Strategia „życzliwości” polegała na tym, że studenci patrzyli na ludzi i myśleli: „Chciałbym, żeby ta osoba była szczęśliwa”.

W strategii „wzajemnego powiązania” naukowcy poprosili uczestników, aby spojrzeli na ludzi i zastanawiali się, jakie nadzieje, aspiracje lub uczucia mogą z nimi dzielić. Wreszcie, strategia „porównywania społecznego” polegała na tym, że studenci musieli zastanowić się, czy mogą mieć lepsze życie niż ludzie, z którymi się spotykają. Powstała również grupa kontrolna studentów, którzy mieli skupić się na wyglądzie fizycznym, stylu ubioru napotkanych ludzi.

Wreszcie uczestnicy wypełnili ankiety, które mierzyły ich lęk, stres, empatię i poziom szczęścia zarówno przed, jak i po eksperymentach. Naukowcy porównali wszystkie trzy grupy z grupą kontrolną.

Badanie wykazało, że spośród wszystkich trzech technik ludzie, którzy praktykowali życzliwość, mieli ogólnie wyższy poziom empatii i szczęścia, a także niższy poziom lęku. Życzenie innym dobrze, również poprawiło poczucie troski i więzi między uczestnikami.

W przeciwieństwie do tego porównywanie się z innymi nie przyniosło korzyści i sprawiło, że uczniowie czuli się mniej troskliwi i empatyczni.

„W istocie, porównanie społeczne jest strategią konkurencyjną” ‒ wyjaśnia współautor badania dr Sweet.  „Nie znaczy to, że nie może przynieść korzyści, ale konkurowanie wiąże się ze stresem, lękiem i depresją”.

Dla porównania „chodzenie i oferowanie uprzejmości innym zmniejsza niepokój i zwiększa szczęście i poczucie więzi społecznej” - mówi prof. Douglas Gentile, współautor badania. „To prosta strategia, która nie zajmuje dużo czasu, można ją włączyć do codziennych czynności” - sugeruje.

„Rozszerzanie miłości-życzliwości na innych działało równie dobrze, aby zmniejszyć lęk, zwiększyć szczęście, empatię i poczucie więzi społecznych”.

Główny autor badania wspomina również o implikacjach, jakie te odkrycia mogą mieć w erze cyfrowej.

„Nasze badanie nie testowało tego, ale często czujemy zazdrość, gniew lub rozczarowanie w odpowiedzi na to, co widzimy w mediach społecznościowych, a te emocje obniżają nasze samopoczucie”.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “https://link.springer.com/journal/10902”; data dostępu: 2019-04-02
Ocena (4.3) Oceń: