Piątek 20.10.2023

Z psem lub kotem na uczelnię

„Jesteśmy uczelnią przyrodniczą, dobrostan zwierząt jest dla nas bardzo ważny. Podobnie jak samopoczucie naszych studentów i pracowników.” Dlatego studenci i pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, którzy z różnych powodów nie chcą zostawiać swoich psów lub kotów bez opieki, mogą je teraz przyprowadzić ze sobą do pracy i na zajęcia.Fot. RossHelen/ShutterstockFot. RossHelen/Shutterstock
Już badania naukowe potwierdziły, że obecność zwierząt w miejscu pracy może wpływać na naszą wydajność. Towarzystwo czworonogów poprawia atmosferę między współpracownikami, wzmacnia relacje i pomaga budować zaufanie. Warto wiedzieć, że głaskanie psa, a nawet sama obecność zwierzęcia obniża poziom stresu, ale również zapobiega wypaleniu zawodowemu i zwiększa satysfakcję z wykonywanej pracy. Krótkie przerwy na wyprowadzenie psa są natomiast doskonałą okazją do dotlenienia organizmu, odpoczynku dla oczu i rozprostowania nóg.
Jednak jest kilka warunków, które trzeba spełnić.

„Warunkiem jest oczywiście upewnienie się, że obecność naszych czworonogów nie narusza zasad bezpieczeństwa i higieny pracy: zwierzęta są zaszczepione, zdrowe i nie stanowią zagrożenia dla innych; muszą być na smyczy w miejscach publicznych i nie mogą przebywać w pomieszczeniach, w których odbywają się prace laboratoryjne lub są przechowywane substancje chemiczne.” – czytamy na stronie uczelni.

– Nasze czworonogi nie mogę też przeszkadzać kolegom z pracy oraz nie zakłócać zajęć dydaktycznych, a ich właściciele są zobowiązani do natychmiastowego usunięcia wszelkich zabrudzeń spowodowanych przez ich zwierzęta – wymienia Wioletta Fałowska, kanclerz UPWr.

Trzeba też pamiętać, że odpowiedzialność za zwierzęta ponoszą ich opiekunowie, a przyprowadzenie psa lub kota na UPWr wymaga zgody kierownika jednostki lub prowadzącego zajęcia.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

Z psem lub kotem na uczelnię; https://upwr.edu.pl/aktualnosci/z-psem-lub-kotem-na-uczelnie-upwr-otwiera-drzwi-dla-zwierzat-4158.html; data dostępu: 20-10-2023

Ocena (5.0) Oceń: