Piątek 24.06.2022

Żądlące osy są o wiele ważniejsze, niż myślisz ‒ oto dlaczego!

Tak znienawidzone owady są żarłocznymi drapieżnikami szkodników, wytwarzają silne antybiotyki i zapylają rośliny ‒ dlaczego jeszcze warto polubić osy?fot. shutterstockfot. shutterstock

Dla tych, którzy pytali, o co chodzi z osami, mamy teraz wyczerpującą odpowiedź. Są żarłocznymi drapieżnikami szkodników, wytwarzają w swoim jadzie silne antybiotyki, zapylają rośliny, a mogą nawet stanowić pożywną przekąskę dla ludzi.  
Choć są irytujące, osy są prawdopodobnie niedoceniane, przynajmniej według zespołu badawczego kierowanego przez profesora Seriana Sumnera. Sumner i jego koledzy opracowali obszerną metaanalizę ponad 500 prac badawczych, w tym danych dotyczących około 33 000 gatunków os, i sugeruje, że wszyscy znaleźlibyśmy się w bardzo trudnym położeniu, gdyby osy nagle zniknęły z powierzchni ziemi.

„Kiedy mówię nieznajomym, że badam osy, mówią„ och, po co osy? ”- powiedział prof. Seirian Sumner z University College London. „Dlaczego zamiast tego nie studiujesz pszczół? Są znacznie bardziej przydatne ”.

„Osy są jednym z tych owadów, które uwielbiamy nienawidzić, a mimo to pszczoły, które również żądlą, są cenione za zapylanie naszych upraw i wytwarzanie miodu” - powiedział Sumner. „W poprzednim badaniu odkryliśmy, że nienawiść do os wynika w dużej mierze z powszechnej ignorancji na temat roli os w ekosystemach oraz tego, jak mogą one być korzystne dla ludzi. Osy są słabo przebadane w stosunku do innych owadów, takich jak pszczoły, więc dopiero teraz zaczynamy właściwie rozumieć wartość i znaczenie ich usług ekosystemowych ”.

Osy są przodkami pszczół, więc pszczoły to osy, które zapomniały, jak polować. „Zebraliśmy więc dostępne dowody, aby umieścić osy na mapie pod względem ich usług ekosystemowych. Osy mogłyby być równie cenne, jak inne ukochane owady, takie jak pszczoły, gdybyśmy tylko dali im większą szansę ”. ‒ dodał profesor Seirian Sumner.

W badaniu, opublikowanym w czasopiśmie Biological Reviews, przeanalizowano 500 doniesień naukowych na temat żądlących os. Naukowcy twierdzą, że osy mogą być wykorzystywane jako zrównoważone formy zwalczania szkodników w krajach rozwijających się, zwłaszcza w krajach tropikalnych, gdzie rolnicy mogą wprowadzać populacje lokalnego gatunku os przy minimalnym zagrożeniu dla środowiska naturalnego. Szacuje się, że wykorzystanie innych drapieżnych owadów do ochrony upraw jest warte ponad 400 miliardów dolarów rocznie, ale naukowcy stwierdzili, że rzadko brano pod uwagę osy.

Do najbardziej skutecznych należą osy „yellowjacket” i szerszenie, ponieważ są one owadami społecznymi i żyją w dużych koloniach. „A więc masz wielu łowców, którzy wyruszają tam i usuwają szkodniki z upraw” - powiedział Sumner. Ale samotne osy też mają swoją rolę do odegrania. „Samotne osy są super fajne. Ich jad zawiera niesamowity koktajl, który paraliżuje ofiarę, a także zawiera dużo antybiotyków ”- powiedział Sumner. Wiele samotnych os zakopuje jaja ze sparaliżowaną ofiarą, aby zapewnić pożywienie po ich wykluciu. „Dlatego chcą mieć pewność, że żywność jest odpowiednio zakonserwowana”. Właściwości przeciwbakteryjne jadu osy, śliny i wydzieliny larw są od dawna znane w medycynie tradycyjnej.

A co z zapylaniem? Analiza Sumnera wykazała, że osy odwiedzały co najmniej 960 gatunków roślin, z których 164 było całkowicie uzależnionych od nich w zakresie zapylania. Należą do nich orchidee, których kwiaty przyciągają samce os, naśladując tylną część samicy osy.

Osy, zwłaszcza ich larwy, są również zbierane i zjadane przez ludzi na całym świecie, od Japonii po Indie i Wenezuelę.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “https://theconversation.com/wasps-why-i-love-them-and-why-you-should-too-155982”; data dostępu: 2021-04-30
  2. “https://www.irvinetimes.com/news/national-news/19266630.wasps-could-just-valuable-bees-says-study-author/”; data dostępu: 2021-04-30
Ocena (4.3) Oceń: