Wtorek 20.11.2018

Zagadka sześciennych kup wombata rozwiązana!

Wombat, to jedno z najbardziej charakterystycznych zwierząt Australii. Wygląda, jak skrzyżowanie świnki morskiej, borsuka i niedźwiedzia, ale w rzeczywistości najbliżej mu do kangura. Wombat jest torbaczem, który nosi swoje potomstwo w sakiewce umieszczonej na brzuchu. Jednak jest  coś, co czyni te zwierzęta wyjątkowymi. Wombaty to jedyne istoty na świecie, które produkują kupę w kształcie… kostki.JJ Harrison (jjharrison89@facebook.com) [CC BY-SA 3.0], from Wikimedia CommonsPrzedstawiciel rodziny – wombat tasmański (Vombatus ursinus) JJ Harrison (jjharrison89@facebook.com) [CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons

Dlaczego wombaty robią sześcienne kupy? Zagadka ta spędzała sen z powiek wielu naukowców.

Tajemnica sześciennych kup została rozwiązana podczas spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Dynamiki Płynów i Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego w Atlancie w stanie Georgia.

Tam Patricia Yang, stypendystka z Georgia Institute of Technology, zaprezentowała badania demonstrujące, że odchody wombata zawdzięczają swój kwadratowy kształt nierównościom w jego przewodzie pokarmowym.  

By zbadać zawiłości perystaltyki jelit zwierzęcia badaczka wraz z zespołem naukowców wykonała sekcję zwłok dwóch martwych wombatów.

Zwierzęta te mają bardzo wolny metabolizm i potrzebują około dwóch tygodni, by strawić jedzenie. Zespół Yang naśladują ten proces, wprowadził balony w jelita wombatów, by obserwować kontury i elastyczność układu trawiennego. Napompowane balony ujawniły, że końcowy odcinek przewodu pokarmowego wombata w niektórych miejscach jest bardzo rozciągliwy, a w innych wąski i sztywny.

To tutaj dzieje się magia - zauważa Yang. Wombaty rzeźbią odchody, wykorzystując nierówności i sprężystość ścian jelita w końcowej części przewody pokarmowego.

Tylko po co to wszystko?

„Są różne teorie” ‒ mówi Mike Swinbourne, ekspert od wombatów z University of Adelaide w Australii. Jednym z popularnych postulatów jest to, że wombaty tworzą kostki, dzięki czemu mogą układać je w stosy, aby oznaczyć terytorium. Kupka w kształcie kostki nie ma tendencji do turlania się więc pozwala wombatom precyzyjnie oznaczać swoje terytorium. Ale Swinbourne mówi, że to błędne przekonanie.

„To nie jest tak, że wombaty próbują budować małe ceglane piramidy. One po prostuj kupkają, tam gdzie stoją”. ‒ mówi Swinbourne. Zdaniem badacza sześcienny kształt wynika z tego, że wombaty żyją w suchym i ciepłym klimacie. „Muszą wycisnąć każdą kroplę wilgoci z pokarmu” ‒ powiedział. Efektem tego są suche i zbite kupy z ostrymi kantami. Dla przykładu podał, że wombaty żyjące w ogrodach zoologicznych, w których jest większy dostęp do wody, mają luźniejsze, mniej kwadratowe stolce.

Patricia Yang ma nadzieję, że jej odkrycie pozwoli opracować nowy, bardziej wydajny sposób produkcji kostek.
Ekologia.pl (JS)


Bibliografia

  1. Tik Root; “Why is wombat poop cube-shaped?”; data dostępu: 2018-11-20
  2. “We finally knows why wombats poops cubes”; data dostępu: 2018-11-20
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy