Zanim adoptujesz psa…

Sobota 07.10.2017
Fot. Lionknots.[CC BY 2.0 ], Flickr.com Fot. Lionknots.[CC BY 2.0 ], Flickr.com

Szacuje się, że w schroniskach przebywa prawie  100 tys. bezdomnych psów, a kolejne 400 tys. jest pod opieką różnych fundacji. Nowy dom znajdują głównie szczeniaki, a nowi opiekunowie kierują się głównie ich wyglądem, nie bacząc na temperament psiaka. Dlatego wiele takich adopcji kończy się  powrotem psa do schroniska.– W Polsce jest ponad pół miliona bezdomnych psów i niestety z roku na rok ta liczna wzrasta. Zgodnie z ewidencjami jest ich tylko 100 tys., natomiast ewidencje są prowadzone jedynie przez gminy i schroniska. Nigdzie nie są ujęte psy, które są pod opieką wielu fundacji, a tych fundacji jest kilka tysięcy – mówi agencji Newseria Lifestyle Aleksandra Grynczewska, prezes Fundacji Zwierzęca Polana.

Zanim adoptujesz – pomyśl

Szukając psa do adopcji, trzeba się kierować nie tylko jego wyglądem czy wiekiem. Duże znaczenie ma także styl naszego życia, ilość wolnego czasu, a także warunki lokalowe. Dobrze dopasowany pies może się stać idealnym przyjacielem dla dzieci, towarzyszem, dzięki któremu starsi ludzie będą bardziej aktywni, a biegacz nie będzie czuł się samotny podczas swojego treningu.

– Przede wszystkim kierujmy się naszym charakterem, osobowością, tym, w jaki sposób spędzamy czas. Jeżeli jesteśmy osobami aktywnymi, to szukajmy psa, który będzie nam towarzyszył przy bieganiu, przy jeździe na rowerze. Jeżeli jesteśmy osobami mało ruchliwymi, szukajmy psa, który tego ruchu również nie będzie potrzebował – tłumaczy Aleksandra Grynczewska.

Psy, które przebywają w schroniskach, często mają za sobą traumatyczne przeżycia. W tej sytuacji niełatwo będzie szybko zdobyć ich sympatię. Zwierzęta czują zarówno radość, jak i strach, ból czy frustrację. To, w jaki sposób wybierzemy sobie psa, będzie miało wpływ na dalsze nasze relacje z pupilem.

– Musimy zdać sobie sprawę z tego, z jakimi problemami psa jesteśmy sobie w stanie poradzić i jakie przejścia jesteśmy w stanie zaakceptować. Trzeba znaleźć zoopsychologa, który jest w stanie nam pomóc i popracować z takim psem. Są ludzie, którzy doskonale sobie radzą z psami, które do końca życia się czegoś boją, ruchu czy jakichś przedmiotów, więc tutaj kwestia tego, na co jesteśmy gotowi i z czym jesteśmy sobie w stanie poradzić, żeby takiego przyjaciela mieć przy sobie – podkreśla Aleksandra Grynczewska.

Dlatego wybór pupila nie może być dokonywany tylko za pośrednictwem internetu czy telefonicznego zamówienia. Trzeba się samemu wybrać do schroniska i na miejscu ocenić sytuację.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy