Piątek 31.10.2008

Zaparkuj i podłącz do sieci swoje auto!

Fot.: AC PropulsionFot.: AC Propulsion
Ceny benzyny oraz konsekwencje środowiskowe korzystania z samochodów sprawiają, że coraz częściej pojawiają się pomysły na rewolucję w transporcie. Media namawiają nas abyśmy przesiedli się na rower lub częściej korzystali z komunikacji miejskiej. Na topie są nowe technologie i oszczędzanie energii.
Jednym, z najciekawszych pomysłów jest system Vehicle-to-Grid (V2G).


Przyszłość należy do samochodów hybrydowych lub elektrycznych. V2G to pomysł na ich wykorzystanie. Wszystkich nas drażni system parkometrów. Za parkowanie trzeba płacić… Wygodniej byłoby, gdyby to kierowcom płacono za stawianie aut w określonych miejscach!

System V2G zakłada, że elektryczne samochody będą podłączane do sieci energetycznych, które zasysałyby energię gromadzoną w akumulatorach. Wystarczyłoby podłączyć auto do wtyczki. Za pobraną energię kierowca otrzymywałby wynagrodzenie, które rekompensowałoby wcześniejsze ładowanie baterii.

Prawdopodobnie przy dużej liczbie pojazdów podłączonych do sieci elektroenergetycznej możliwe stanie się lepsze jej zbilansowanie. Sieć pobierałaby energię z pobliskich źródeł - nie zaś z elektrowni. To oznacza znaczące oszczędności!

Pojazdy elektryczne nie dość, że nie zanieczyszczałyby powietrza, to jeszcze stałyby się mobilnymi magazynami energii.

Nad systemem wciąż pracują AC Propulsion oraz Uniwersytet Delaware. Naukowcy zakładają, że spopularyzowanie koncepcji potrwa jeszcze 40 lat, ale podkreślają, że wobec nieuchronności rozpowszechnienia pojazdów elektrycznych, system ma olbrzymie szanse powodzenia.
ekologia.pl
Ocena (3.8) Oceń:
Pasaż zakupowy