Wtorek 22.09.2020

Zapomniałeś o czymś? Park w Tajlandii odsyła śmieci turystom

Urzędnicy w Tajlandii mieli nietypowe podejście do gości, którzy zostawili namiot wypełniony śmieciami w parku narodowym. Odesłali śmieci niefrasobliwym turystom.fot. shutterstockfot. shutterstock

Minister środowiska powiedział, że chciałby zwrócić uwagę na problem odpadów w Parku Narodowym Khao Yai. W zeszłym tygodniu w poście na Facebooku obiecał wyśledzić wszystkich odpowiedzialnych za zaśmiecanie parku.
„Znajdę każdy kawałek waszych śmieci, zapakuję je do pudełka i wyślę do domu jako pamiątkę” ‒ powiedział minister, Varawut Silpa-archa. Opublikował również zdjęcia pudełka z dostawą zawierającego przezroczystą torbę na śmieci wypełnioną używanymi plastikowymi butelkami po wodzie, puszkami po napojach, podartymi paczkami chipsów i nasionami słonecznika.

Tajlandzcy urzędnicy potwierdzili, że rzeczywiście wysłali pudełko ze śmieciami do obozowiczów, którzy zostawili odpady w opuszczonym namiocie. Paczka zawierała także wyraźną wiadomość dla grupy, że została umieszczona na czarnej liście zabraniającej im powrotu do parku.

Varawut napisał, że rząd podejmie rygorystyczne środki w stosunku do gości, którzy niszczą parki narodowe lub są hałaśliwi i uciążliwi. Dodał, że odwiedzającym nie wolno zostawiać śmieci na kempingach w parku, upijać się w miejscach publicznych ani hałasować po godzinie 22:00. Władze parku twierdzą, że pozostawione śmieci mogą być szczególnie niebezpieczne dla zwierząt, które mogą próbować je zjeść.

Wysyłanie śmieci do turystów Khao Yai nie jest normą. Standardową karą za śmiecenie jest kara grzywny lub więzienia. Osoby przyłapane na śmieceniu mogą zostać ukarane mandatem w wysokości do 500000 bahtów (około 22 078 USD) i lub trafić do więzienia  nawet na pięć lat.

Park Narodowy Khao Yai, położony na północny wschód od stolicy Tajlandii, Bangkoku, rozciąga się na powierzchni ponad 2000 km2 i jest bardzo popularny wśród turystów. To najstarszy park narodowy w Tajlandii, znany z wodospadów, zwierząt i pięknych krajobrazów.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.traveller.com.au/you-forgot-something--khao-yai-national-park-in-thailand-is-mailing-rubbish-back-to-tourists-h1qurp”; data dostępu: 2020-09-22
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy