Poniedziałek 27.10.2008

Żarłoczny pyton

Fot.: pyton po pożarciu ciężarnej owcy (My Star)Fot.: pyton po pożarciu ciężarnej owcy (My Star)
Do zdarzenia doszło w malezyjskiej wsi Kampung Jabor, gdzie do usunięcia gada tarasującego ulicę  wezwani zostali strażacy. Duży 5,5 metrowy pyton siatkowy udusił i pożarł ciężarną owcę, po tak obfitym posiłku nie był jednak w stanie się ruszyć – o czym donosi National Geographic.

Zestresowane zwierzę, zaniepokojone poczynaniami ludzi zwróciło, wstępnie już nadtrawiony posiłek i odpełzło w stronę dżungli.
Do podobnych zdarzeń na świecie dochodzi kilka razy w roku. Rok temu media informowały o czterometrowym pytonie który pękł po upolowaniu dwumetrowego aligatora na Florydzie.

Pyton siatkowy (Python reticulatus) należy do największych węży świata. Okaz znaleziony kiedyś  w Indonezji miał ponad 10 metrów długości i ważył 160 kg. Obok sporych rozmiarów (6-7 metrowe gady nie należą do rzadkości) charakteryzuje się agresywnym usposobieniem. Dorosły pyton poluje na zwierzęta wielkości świni: a więc małpy, dziki, niektóre antylopy. Sporadycznie posiłek mogą stanowić krokodyle a w pobliżu siedzib ludzkich świnie i psy. Udokumentowano także kilka przypadków śmierci ludzi, którzy padli ofiarą tego gatunku.
ekologia.pl

Galeria zdjęć

Fot.: pyton po pożarciu ciężarnej owcy (My Star)Fot.: pyton który pękł po zjedzeniu aligatora (BBC News)
Ocena (4.1) Oceń:
Pasaż zakupowy