Czwartek 27.06.2019

Zastąpił plastikowe opakowania mydłem

Produkty toaletowe, takie jak szampon czy żel pod prysznic są produkowane masowo i pakowane w tworzywo sztuczne za stosunkowo niski koszt. To opakowanie jest nie tylko jednorazowe, ale ma również bardzo krótką żywotność. Szacuje się, że przez całe nasze życie zużywamy około 800 butelek szamponu, z których większość jest po prostu wyrzucana i zanieczyszcza środowisko, a ich degradacja trwa setki lat. Projektant Mi Zhou stworzył zrównoważoną alternatywę dla opakowań plastikowych jednorazowego użytku, które są wykonane z mydła.SOAPACK Fot. ZHOU MISOAPACK Fot. ZHOU MI

„W społeczeństwie napędzanym komercyjnie, by osiągnąć maksymalne zyski, producenci pakują wszystko w plastik, co, jak wszyscy wiemy, zanieczyszcza każdy zakątek świata”, zauważa Zhou. To i fakt, że w oceanie jest teraz więcej plastiku niż życia morskiego, był katalizatorem do opracowania bardziej zrównoważonej alternatywy. Projektant postanowił zbadać, w jaki sposób mydło może być użyte w tym kontekście.
I tak powstał Soapack ‒ materiał może być używany do pakowania produktów toaletowych lub czyszczących. Gdy zawartość zostanie zużyta, Soapack można wykorzystać jak mydło.

Kolorowe opakowania mają stonowane pastelowe barwy i ciekawe, zaokrąglone kształty, dzięki czemu są atrakcyjnymi przedmiotami projektowymi. Niektóre formy przypominają nawet antyczne butelki perfum, stwarzając bardziej luksusowy charakter.

Mi zhou jest studentem studiów podyplomowych w Central Sant Martins i stworzył projekt w ramach pracy zaliczeniowej na temat materiałów przyszłości.
Ekologia.pl
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy