Piątek 20.01.2023

Znaleźli gigantyczną ropuchę! Toadzilla waży 2,7 kg

W lesie deszczowym północnej Australii znaleziono ropuchę, tak olbrzymią, że funkcjonariusze zajmujący się dzikimi zwierzętami myśleli, że to zabawka.Źródło: materiały prasowe Queensland Department of Environment and ScienceŹródło: materiały prasowe Queensland Department of Environment and Science
Okaz jest sześć razy większy od przeciętnej ropuchy, waży 2,7 kg i może pobić rekord świata. Zwierzę, nazwane „Toadzilla”, zostało szybko umieszczone w pojemniku i usunięte ze środowiska.
Kiedy strażniczka parku Kylee Gray po raz pierwszy zauważyła ogromnego płaza podczas patrolu w Queensland, nie mogła uwierzyć własnym oczom.

„Nigdy nie widziałam czegoś tak wielkiego” – powiedziała Australian Broadcasting Corporation. „Wyglądało prawie jak piłka nożna z nogami. Nazwaliśmy ją Toadzilla”.

Jej zespół szybko schwytał Toadzillę i wrócił do bazy, aby ją zważyć. Wiedzieli, że będzie ciężka, ale byli zaskoczeni, gdy odkryli, że może ustanowić nowy rekord świata.

Aktualny rekord Guinnessa dla największej ropuchy – 2,65 kg – został ustanowiony przez ropuchę domową ze Szwecji o imieniu Prinsen w 1991 roku.

Ropuchy olbrzymie nie mają naturalnych drapieżników w Australii, a jadowite gatunki sieją spustoszenie w rodzimych populacjach zwierząt. „Ropucha leśna tej wielkości zje wszystko, co zmieści się w jej ustach, w tym owady, gady i małe ssaki. „Uważamy, że to samica ze względu na rozmiar, a samice ropuchy trzcinowej rosną większe niż samce. Kiedy wróciliśmy do bazy, ważyła 2,7 kg, co mogło być nowym rekordem.

Pani Gray nie jest pewna, ile lat miała Toadzilla – gatunek ten może żyć na wolności do 15 lat – ale uważa, że „żyje od dawna”. Toadzilla została uśpiona, co jest standardową praktyką w przypadku szkodników w Australii, i zostanie przekazana Muzeum Queensland.
Źródło: materiały prasowe Queensland Department of Environment and Science
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Department of Environment and Science; “Monster cane toad removed from the wild”; data dostępu: 2023-01-20
Ocena (5.0) Oceń: