Czwartek 13.05.2021

Zobacz największą na świecie tropikalną szklarnię

Francuska firma architektoniczna Coldefy ujawniła swój najnowszy ambitny projekt: największą szklarnię na świecie. Rozciągająca się na ponad 20 000 metrów kwadratowych gigantyczna samowystarczalna energetycznie konstrukcja, nazwana „Tropicalia”, ma zostać ukończona w 2024 r.Tropicalia firmy Coldefy, 2023 © Octav TirziuTropicalia firmy Coldefy, 2023 © Octav Tirziu

Zaprojektowana przez Coldefy & Associés, Tropicalia ma powstać w 2024 r. na Lazurowym Wybrzeżu w północnej Francji. Będzie to elegancka kopuła położona na bujnych, falistych równinach naturalnego krajobrazu Francji. Opisana przez Coldefy na swojej stronie internetowej jako „bańka harmonii”, struktura, w której znajdzie się las tropikalny z różnorodną fauną i florą, od orchidei i motyli po ryby i gady, została zbudowana tak, aby uwzględnić naturalne środowisko. Dlatego konstrukcja o wysokości 35 metrów jest częściowo osadzona w ziemi i wtapia się w krajobraz.
Brak słupków nośnych i obecność roślinnej ściany obwodowej potęgują wrażenie kokonu. Dach zostanie wykonany z tzw. ciśnieniowych poduszek termicznych osadzonych w aluminiowej ramie. Temperatura wewnątrz kopuły będzie utrzymała się na poziomie 26oC, czyli temperatury zapewniającej „bujną roślinność”.

Podwójna kopuła o wymiarach 60 metrów x 4 metry zapewnia optymalną izolację termiczną, podczas gdy cały budynek jest samowystarczalny energetycznie ‒ całe ciepło wytwarzane przez efekt cieplarniany zostanie poddane recyklingowi i magazynowane! Pod konstrukcją znajduje się trzecia warstwa ETFE, która będzie wychwytywać nadmiar ciepła. Nadwyżka energii zostanie wyeksportowana siecią ciepłowniczą do budynków i okolicznych przedsiębiorstw. Eliminuje to dużą wadę tradycyjnych szklarni, które zwykle wymagają dużo ciepła po zachodzie słońca i generują więcej dwutlenku węgla. Jednak Tropicalia po mistrzowsku ją odzyskuje i ponownie wykorzystuje!

Główny architekt Coldefy, Thomas Coldefy, zaprojektował Tropicalię z myślą o zdrowiu planety. Tropicalia ma być jednak miejscem cudów i edukacji, dającym możliwość z bliska doświadczyć kruchości ziemskiego ekosystemu.

Kopuła zostanie zaprezentowana podczas Biennale Architektury w Wenecji.
Tropicalia firmy Coldefy, 2023 © Octav Tirziu
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “http://www.zueccaprojects.org/project/tropicalia-biennale-architettura-2021/”; data dostępu: 2021-05-13
  2. “https://www.octavtirziu.com/”; data dostępu: 2021-05-13
  3. “https://coldefy.fr/projet/tropicalia/”; data dostępu: 2021-05-13
Ocena (3.8) Oceń:
Pasaż zakupowy