Piątek 09.12.2022

Żółw Jonathan skończył 190 lat i jest najstarszym żyjącym zwierzęciem na świecie!

Nazywa się Jonathan i ostatnio świętował swoje 190 urodziny. Żółw olbrzymi z Seszeli, który został dostarczony na wyspę Świętej Heleny w 1882 roku jest najstarszym znanym żyjącym zwierzęciem na świecie!Żółw Jonathan. Kevstan, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia CommonsŻółw Jonathan. Kevstan, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Uważa się, że jest najstarszym żyjącym zwierzęciem na świecie i przeżył koronację królowej Wiktorii na przełomie wieków – dwukrotnie! - i pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu, powstanie i upadek Związku Radzieckiego oraz dwie wojny światowe.
Jego oficjalny tytuł rekordu to najstarszy żółw z rodzaju Chelonia – kategoria, która obejmuje wszystkie żółwie, żółwie wodne i żółwie lądowe.

Przybywając na wyspę w 1882 roku jako prezent dla gubernatora małej wyspy na południowym Atlantyku, żółw Jonathan jest również kimś w rodzaju lokalnego celebryty. Oprócz tego, że jest znaną atrakcją turystyczną, został przedstawiony na odwrocie lokalnej monety pięciopensowej.

Żółw został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najstarsze żyjące zwierzę lądowe. Jedynym oficjalnym zapisem potwierdzającym wiek Jonathana była stara fotografia, która pokazuje, że żółw przybył na wyspę w 1882 roku. Według szacunków miał już wtedy 50 lat.

Prawie dwustuletni żółw jest ślepy i nie ma węchu. Porusza się wolno i wymaga regularnej opieki weterynaryjnej. Ale nadal ma zdrowy apetyt. Do ulubionych potraw Jonathana należą kapusta, ogórek, marchew, jabłko i inne sezonowe owoce.

„Jest lokalną ikoną, symbolem wytrwałości w obliczu zmian” – Joe Hollins, weterynarz Jonathana.

„Pomimo swojego wieku Jonathan nadal ma dobre libido i często widuje się go z Emmą, a czasem z Fredem – zwierzęta często nie są szczególnie wrażliwe na płeć!” – dodał.

Poprzednim najstarszym żółwiem był Tu'i Malila, promieniujący żółw, który żył co najmniej 188 lat. Podarowany rodzinie królewskiej Tonga przez kapitana Cooka ok. 1777 r..

Wszystkiego najlepszego, Jonathanie!
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

Lianne Kolirin, CNN; “Meet 190-year-old Jonathan, the world's oldest-ever tortoise”; data dostępu: 2022-12-10

Ocena (5.0) Oceń: