Poniedziałek 20.04.2020

Żółwie morskie mają się coraz lepiej

Naukowcy zajmujący się życiem morskim na Florydzie twierdzą, że ograniczenia związane z koronawirusem utrzymujące ludzi z dala od plaż mają korzystny wpływ na liczbę zagrożonych żółwi morskich.Młody żółw skórzasty, fot. shutterstockMłody żółw skórzasty, fot. shutterstock


W sezonie lęgowym, który trwa zaledwie dwa tygodnie, pracownicy Loggerhead MarineLife Center w Juno Beach znaleźli i oznaczyli 76 gniazd największych gatunków żółwi morskich na monitorowanym przez siebie odcinku plaży, co stanowi „znaczący” wzrost w porównaniu ze stanem z zeszłego roku.

 

Sarah Hirsch, starszy menedżer ds. Badań i danych w Loggerhead Marinelife Center, powiedziała CBS News, że „będzie to bardzo dobry rok dla żółwi skórzastych. „Cieszymy się, że nasze żółwie dobrze rozwijają się w tym środowisku” - dodała.

„Nasz świat się zmienił, ale te żółwie robią to od milionów lat, a to uspokaja i daje nadzieję, że świat nadal trwa”.

Według Davida Godfreya, dyrektora wykonawczego Sea Turtle Conservancy, kwarantanna związana z koronawirusem jest korzystna dla żółwi na kilka sposobów.

„Szanse, że żółwie zostaną przypadkowo zabite przez turystów są niższe” ‒ powiedział. „Cała ograniczona obecność ludzi na plaży oznacza również, że do środowiska morskiego będzie trafiało mniej śmieci i innych tworzyw sztucznych.

„Ponieważ spożycie i zaplątanie się w odpady z tworzyw sztucznych są również głównymi przyczynami obrażeń wśród żółwi morskich.”

Komisja ds. Ochrony ryb i dzikich zwierząt na Florydzie (FWC) zarejestrowała prawie 400 tysięcy gniazd żółwi morskich na 1360 kilometrach wybrzeża w sezonie lęgowym 2019, który zakończył się 31 października. Badania centrum MarineLife pokazują, że tylko jeden na 1000 młodych żółwi przeżywa, przy czym liczba ofiar jest wyższa na popularnych plażach turystycznych.

„Oczekujemy, że tysiące małych żółwi, które zwykle w sezonie lęgowym są zdezorientowane przez ruch turystyczny, tym razem nie będą miały kontaktu z ludźmi, więc istnieje większe prawdopodobieństwo, że dotrą do morza” - powiedział Godfrey.

Chociaż gubernator Florydy, Ron DeSantis, w ostatnich dniach ponownie otworzył niektóre plaże, pomimo rosnącej liczby przypadków koronawirusa, ograniczenia w innych stanach przynoszą korzyści różnym gatunkom morskim w tym także żółwiom. Wstępne szacunki wskazują, że śmiertelność manatów spowodowana kolizjami z jednostkami pływającymi spadła o 9% w porównaniu ze średnią z poprzedniego roku.

Ekologia.pl


Bibliografia

  1. “https://www.theguardian.com/us-news/2020/apr/19/florida-leatherback-turtles-coronavirus-beaches”; data dostępu: 2020-04-20
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy