Czwartek 28.02.2019

Żurawie wracają do Polski. Wiosna tuż, tuż

Internauci z całej Polski donoszą o powrocie żurawi.  Charakterystyczny głos żurawi – klangor, słychać już w okolicach Olsztyna czy w Puszczy Białowieskiej.Żurawie w locieŻurawie w locie. J.M.Garg [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Żurawie to jedne z pierwszych ptaków, które wiosną zlatują do Polski. Masowe przyloty zaczynają się na przełomie lutego i marca. Jako pierwsze pojawiają się te osobniki, które są w  są dobrej kondycji. Jest to o tyle istotne, że w razie nagłego powrotu zimy, ptaki te będą w stanie przetrwać.

Mówi się, że żuraw to zwiastun wiosny. Od kilku dni słychać ich charakterystyczne nawoływania zwane klangorem. „Hejnał” żurawi przypominający trąbienie, pomaga ptakom w komunikowaniu się, gdy lecą w kluczach. Ptaki chętnie odzywają się klangorem podczas swoich zlotów i łączenia się w pary. Sygnalizują również donośnym głosem wszystko, co je zaniepokoi.

Kolejne wielkie klangorzenie żurawi przypada na czas ich jesiennej wędrówki na zimowiska.

Według szacunków w Polsce żyje od 5 do 7 tys. par lęgowych tych ptaków, z czego ok. 30 procent żyje na Warmii i Mazurach. Żurawie objęte są ścisłą ochroną gatunkową.
Ekologia.pl


Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy