Niedziela 02.12.2018

Zwierzęta, które zbudowały morskie dno

Dna mórz pokryte są miliardami miniaturowych skorupek. Przyczyniły się one do powstania skał wapiennych.Otwornice, skorupki na dnie morzavon Psammophile [GFDL oder CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Na długo przed erą dinozaurów, w pierwotnych oceanach, żyły otwornice, malutkie zwierzątka wodne, których skorupki, gromadzące się przez miliony lat, pod działaniem olbrzymiego ciśnienia, zamieniały się stopniowo w skały.

Niektóre ściany o wysokości kilkuset metrów, zawierają niezliczone ilości szkieletów tych zwierząt, z których największe miały 19 cm, inne np. żyjące w trzeciorzędzie numulity: 5-6 cm, a wiele tylko 0,05 mm.

Znamy w przybliżeniu liczbę słoni żyjących w Afryce. Z większą dokładnością możemy określić ilość orłów przednich występujących w jakimś kraju. Chodzi tu bowiem o zwierzęta duże lub dosyć rzadkie. Nie da się jednak zliczyć biedronek czy much żyjących nawet w najbliższej okolicy. Podobnie rzecz się ma z otwornicami. Te malusieńkie stworzenia występują w morzach od bardzo dawna. Na plaże woda wyrzuca nieprzeliczone ilości tych zwierząt – w jednym gramie piasku może ich być nawet 50 tysięcy…

Współczesne otwornice

Skorupa otwornicy jest lita lub posiada otwory. Wewnątrz ma jedną albo kilka komór zajmowanych jednak zawsze przez małe, bezkształtne stworzenie. Przez otwory w skorupie rozpościera ono swe nitkowate wypustki zwane nibynóżkami. Są one długie i lepkie, służą do chwytania pokarmu, czyli innych miniaturowych zwierząt lub mikroskopijnych glonów. Skorupka wytwarzana jest przez młodą otwornicę. Gdy zwierzę ginie, jest ona jedynym śladem jego istnienia.


Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy