Ekologiczna Szkoła pełna energii
Szkoła pełna energii to nowy pomysł Centrum Edukacji Obywatelskiej na realizację w szkole uczniowskiego projektu edukacyjnego. Uczestnictwo w nim pozwoli nie tylko wdrożyć tę formę pracy z młodymi ludźmi do swojej praktyki nauczycielskiej, lecz również umożliwi realizację założeń nowej podstawy programowej w zakresie edukacji energetycznej. Zadaniem uczniów w Szkole pełnej energii będzie odnajdywanie powiązań pomiędzy wykorzystaniem energii, a takimi obszarami życia społecznego jak polityka transportowa, świadoma konsumpcja czy eksploatowanie zasobów naturalnych.
Coraz więcej mówi się o alternatywnych źródłach energii, wskazując, że takie jej pozyskiwanie jest potrzebne naszej planecie, jednak niewielu młodych ludzi jest w stanie zrozumieć zalety tych mechanizmów, gdyż na co dzień nie mają do czynienia z elektrowniami wodnymi czy wiatrowymi.
IDEA PROJEKTU
CEO zależy na tym, by działania o tej tematyce, jakie do tej pory były prowadzone w szkołach, nie kończyły się na wymienianiu alternatywnych źródeł pozyskania energii. Chcemy, by młodzi ludzie rozumieli przyczyny i potrzebę takich poszukiwań. By pojęcie gospodarowania energią nie było kojarzone tylko z hasłami, ale także by mieli oni świadomość realnego wpływu na jej wykorzystanie oraz umieli zdefiniować obszary tego wpływu w życiu codziennym.
Tym bardziej, że tematyka gospodarowania energią została w 2008 roku wprowadzona do podstawy programowej kształcenia ogólnego na takich przedmiotach jak biologia, geografia, chemia oraz wiedza o społeczeństwie. Uznając to za istotny i konieczny element edukacji, CEO postanowiło stworzyć program o tej tematyce, który wspierałby pracę nauczycieli z zespołami uczniowskimi.
TEMATYKA PROJEKTU
Zadaniem gimnazjalistów i uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych uczestniczących w Szkole pełnej energii będzie odnajdywanie powiązań pomiędzy wykorzystaniem energii, a takimi obszarami życia społecznego, jak polityka transportowa, świadoma konsumpcja czy eksploatowanie zasobów naturalnych.
Wspólnie zastanowimy, się nad tym, jak to możliwe, że 20 % populacji świata zużywa 80 % energii; zbadamy, ile energii pochłania budynek naszej szkoły, a ile zużywamy my sami; przeanalizujemy, co składa się na koszt środowiskowy produkcji przedmiotów codziennego użytku i czy rzeczywiście najtańsze produkty kosztują nas najmniej; dowiemy się, dlaczego poszukiwanie źródeł energii innych niż ropa czy węgiel jest tak ważne i odkryjemy alternatywne sposoby jej pozyskiwania.
UCZNIOWSKI PROJEKT EDUKACYJNY
Szkoła pełna energii to również nowy pomysł Centrum Edukacji Obywatelskiej na realizację w szkole uczniowskiego projektu edukacyjnego. Uczestnictwo w nim pozwoli nie tylko wdrożyć tę formę pracy z młodymi ludźmi do swojej praktyki nauczycielskiej, lecz również umożliwi realizację założeń nowej podstawy programowe
WSPARCIE W REALIZACJI PROJEKTU
W ramach Szkoły pełnej energii CEO oferuje nauczycielom i uczniom wielostronne wsparcie, które pozwoli na poszerzenie wiedzy z zakresu racjonalnego gospodarowania energią w kontekście wiedzy globalnej oraz indywidualnych zachowań nas samych. Szkoły zaangażowane w projekt otrzymają wsparcie od nas wsparcie w następującej postaci:
Materiały edukacyjne
- publikację ze scenariuszami lekcji, która wesprze nauczycielki i nauczycieli w realizowaniu założeń podstawy programowej w zakresie edukacji energetycznej
- szczególnie atrakcyjne z punktu widzenia młodzieży scenariusze gier symulacyjnych
- oraz filmotekę filmów dokumentalnych (w tym tak głośne, festiwalowe tytuły jak Wiek głupoty i Recepta na klęskę)
- i karty pracy dla każdego ucznia biorącego udział w projekcie
Szkolenia
- szkolenie e-coachingowe, gwarantujące solidne wsparcie metodyczne dla realizacji projektu edukacyjnego w szkole (dostępne dla pierwszych 50 szkół, które zgłoszą się do projektu)
- stacjonarne szkolenia tematyczne
- oraz wizyty animatorów w szkołach stymulujące udział uczniów i uczennic w projekcie.
Zaproszenie do udziału w wydarzeniach specjalnych
- październikowa konferencja wprowadzająca,
- kwietniowe Dni Energii, których obchody wspiera Komisja Europejska,
- oraz m.in. możliwość prezentacji ciekawych projektów uczniowskich podczas Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych na Zamku Królewskim w czerwcu w Warszawie.
Bezpośredni kontakt z koordynatorkami programu
- drogą mejlową oraz telefoczniną
- za pośrednictwem stale uaktualnianej strony intenetowej
- na facebook’owym profilmu projektu.
REKRUTACJA
- By przyłączyć się do Szkoły pełnej energii wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy po uprzednim zaznajomieniem się z regulaminem projektu. Rekrutację prowadzimy do 30 września 2010r.
HARMONOGRAM SZKOŁY PEŁNEJ ENERGII
KONTAKT
Więcej informacji o projekcie udzielą Państwu koordynatorki projektu: Nina Gałuszka i Zuza Naruszewicz. Prosimy mejle kierować na adres energia@ceo.org.pl, bądź kontaktować się z nami drogą telefoniczną (22) 622 32 39, wew. 109 lub wew. 125.
Zapraszamy! :)
Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.