Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu - 16–22 września
Ekologia.pl Wydarzenia Ważne daty Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu – 16–22 września

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu – 16–22 września

Motywem przewodnim tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu jest  „Czyste powietrze dla wszystkich”. Zanieczyszczenia z transportu są jednym z głównych powodów niskiej jakości powietrza w miastach europejskich co ma poważny wpływ na zdrowie ich mieszkańców. Poprzez kształtowanie świadomości społecznej na temat alternatywnych środków transportu, inicjatywa ta przyczynia się do zapewnienia dla naszych miast i ich mieszkańców lepszego życia w przyszłości – stwierdza Stavros Dimas, Komisarz ds. Środowiska UE.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu organizowany jest w Europie od sześciu lat. Jego celem w perspektywie długoterminowej jest poprawa mobilności i rozwiązanie problemu transportu miejskiego oraz polepszenie zdrowia i jakości życia mieszkańców Europy.

Organizowany jest co roku w dniach 16 – 22 września (ostatni dzień tygodnia jest zarazem Europejskim Dniem bez Samochodu) stanowi doskonałą okazję do przedstawienia Europejczykom proekologicznych, alternatywnych rozwiązań oraz wyjaśnienia, przed jakimi wyzwaniami stają miasta. Celem tych działań jest doprowadzenie do zmiany postaw i wsparcie strategii transportu nienaruszającego równowagi ekologicznej Europy. Jest on okazją do zastanowienia się nad wykorzystaniem ulic w naszych miastach oraz do debaty nad konkretnymi rozwiązaniami problemów takich jak zanieczyszczenie powietrza.

Uwzględniając rosnące zaniepokojenie Europejczyków jakością powietrza, siódma edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu organizowana jest pod hasłem „Czyste powietrze dla wszystkich”. Władze lokalne zachęca się do organizowania wydarzeń informacyjnych na temat jakości powietrza, jak również do wprowadzenia trwałych środków, które pomogą ograniczyć emisje CO2 z sektora transportu. Zaleca się, aby władze lokalne wykorzystały ten tydzień do stworzenia planów działań i przetestowania nowych rozwiązań transportowych przy udziale mieszkańców.

Zanieczyszczenie powietrza jest problemem, który dotyczy nas wszystkich. Wszyscy musimy dążyć do jego rozwiązania!!

Jeśli jesteś członkiem władz lokalnych, możesz podjąć następujące kroki w celu ograniczenia szkodliwych emisji z sektora transportu:

– Takie rozplanowanie miasta, aby jego mieszkańcy nie musieli często przemieszczać się na duże odległości.
– Stworzenie zintegrowanego planu mobilności.
– Ograniczenie ruchu samochodowego i możliwości parkowania na określonych obszarach.
– Pomoc lokalnym firmom w ustanowieniu planu dojazdu do miejsca pracy.
– Inwestycje w transport publiczny zapewniające dobrą jakość, częstotliwość, niezawodność, punktualność, bezpieczeństwo, czystość i korzystną cenę.
– Zapewnienie bezpieczeństwa ruchu pieszych i rowerzystów.
– Prowadzenie kampanii informacyjnych służących przekonaniu obywateli i przedsiębiorców do ograniczonego korzystania z samochodów.
– Wymiana informacji z innymi miastami w Europie.
– Regularne monitorowanie jakości powietrza.
     
Jeśli jesteś obywatelem, możesz podjąć następujące kroki w celu ograniczenia szkodliwych emisji z sektora transportu:

– Wybór miejsca zamieszkania w pobliżu transportu publicznego oraz miejsca pracy.
– Rozważenie rozwiązań innych niż samochód: przemieszczanie się pieszo i na rowerze, korzystanie z transportu publicznego lub wspólne korzystanie z samochodu.
– Złożenie wniosku o elastyczny czas pracy lub telepracę.
– Zachęcenie pracodawcy do wprowadzenia planu dojazdu do miejsca pracy.
– Wybór szkoły znajdującej się możliwie blisko miejsca zamieszkania oraz udział w inicjatywach szkolnych takich jak odprowadzanie grupy dzieci do szkoły (pieszo lub na rowerach) pod opieką dorosłej osoby.
– Zaznajomienie dzieci z lokalnym transportem publicznym, rozkładami jazdy, oraz zachęcanie do samodzielnych podróży.
– Rozważenie zakupu żywności z dostawą do domu.
– Pokazanie gminie poparcia dla środków mających na celu poprawę zaplecza transportu publicznego, rowerowego i pieszego.

W jaki sposób władze lokalne mogą wziąć udział w ETZT?

Władze lokalne mogą podjąć działania zmierzające do poprawy atrakcyjności danego miasta, samopoczucia mieszkańców oraz jakości życia. Zainteresowane władze lokalne są proszone o a) zarejestrowanie wydarzeń w internecie, ze wskazaniem ich zgodności z ogólnym zarysem i wytycznymi inicjatywy (www.mobilityweek.eu) oraz b) oficjalne podpisanie Karty Europejskiej.

Kryteria uczestnictwa:

– zorganizowanie tygodnia wydarzeń ukierunkowanych na główne hasło roku 2008 „Czyste powietrze dla wszystkich”
– wprowadzenie przynajmniej jednego nowego praktycznego rozwiązania, które będzie stanowić trwałą zmianę i przyczyni się do przejścia z transportu indywidualnego na transport przyjazny środowisku oraz do rozwoju bardziej ekologicznej mobilności miejskiej.
– zorganizowanie akcji „Europejski Dzień bez Samochodu”, to znaczy wyznaczenie kilku miejsc w mieście zarezerwowanych wyłącznie dla pieszych, rowerzystów i transportu publicznego przez cały dzień, w miarę możliwości w poniedziałek 22 września.

W celu uzyskania informacji zapraszamy uczestników do kontaktu z koordynatorem krajowym:

KOORDYNATOR KRAJOWY
Ministerstwo Środowiska
Departament Edukacji i Komunikacji Społecznej
aleksandra.mrowinska@mos.gov.pl
magdalena.cheda@mos.gov.pl

Szczegółowe informacje:
www.mos.gov.pl/edu
www.mobilityweek.eu

4.6/5 - (16 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments