Już w tym miesiącu do kin wchodzi wyjątkowy film, Śmietnisko - WASTE LAND.
Ekologia.pl Wydarzenia Inne Już w tym miesiącu do kin wchodzi wyjątkowy film, Śmietnisko – WASTE LAND.

Już w tym miesiącu do kin wchodzi wyjątkowy film, Śmietnisko – WASTE LAND.

WASTE LAND „Śmieciowisko”

Już w tym miesiącu do kin wchodzi wyjątkowy film, Śmietnisko – WASTE LAND.

Film jest zapisem podróży słynnego artysty Vika Muniza, który opuszcza swój dom na Brooklynie, aby wyruszyć do ojczystej Brazylii na największe na świecie wysypisko śmieci, Jardim Gramacho, mieszczące się na peryferiach Rio de Janeiro. Na miejscu artysta fotografuje eklektyczną grupę „catadores” – samozwańczych zbieraczy materiałów, nadających się do ponownego przetworzenia. Pierwotnym założeniem Munitza  było „odmalowanie” zdjęć catadores za pomocą śmieci.

Jednak podczas współpracy z tymi inspirującymi postaciami, gdy na podstawie zrobionych im zdjęć na nowo tworzyli ze śmieci własne podobizny, okazało się, że catadores z godnością lecz jednocześnie rozpaczliwie, próbują też na nowo wyobrazić sobie własne życie. Lucy Walker (reżyserka filmów Devil’s Playground oraz Ślepy los) z ogromnym wyczuciem towarzyszy całemu procesowi, przedstawiając na końcu wzruszający dowód możliwości zmiany poprzez sztukę oraz ukazując alchemię ludzkiej duszy.

O artyście

Urodzony w Brazylii, a mieszkający obecnie na Brooklynie iluzjonista i innowator Vik Muniz żyje dla tych chwil, w których nasze utarte sądy zawodzą i jesteśmy zmuszeni podjąć dialog ze światem, w którym żyjemy. W takich momentach konfrontowani jesteśmy z chaosem, który na co dzień pozostaje w ukryciu. Muniz, poprzez swoją pracę artystyczną, jej proces i efekty, jest w stanie okiełznać i wykorzystać twórczy potencjał chaosu. Podobnie jak jego wcześniejsze „Nurkowanie w śmieciach” oraz „Freeganizm”, najnowszy projekt „Obrazy śmieci” również podejmuje temat odpadków. Zasadnicza różnica między projektami polega na wykroczeniu tym razem poza zagadnienie przydatności; Muniz nie jest zainteresowany odkrywaniem i ocalaniem skarbów ukrytych w hałdach śmieci (i-podów, nieotwartych paczek z owocami, biżuterii), chce wykorzystać śmieci jako medium sztuki.

„W śmieciach piękne jest to, że są negatywne; to coś, czego już nie używamy; coś, czego nie chcemy już oglądać”, mówi Muniz, „więc jeśli jest się artystą wizualnym, śmiecie stają się bardzo interesującym materiałem, ponieważ są materiałem najbardziej niewizualnym. Pracuje się z czymś, co zwykle staramy się ukryć.”

Vik Muniz

Premiera w Polsce: 22 października 2010

Film Almega Projects oraz O2 Filmes
Reżyseria Lucy Walker
Współreżyserowany przez João Jardim i Karen Harley
Czas trwania filmu: 98 min.
Język: angielski, portugalski, polskie napisy
Wielka Brytania, Brazylia 2010

Źródło: Materiały prasowe



4.7/5 - (9 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments