Obóz „Nadzieja dla serc”
Na obozie „Nadziei dla serc” młodzi ludzie z problemami kardiologicznymi będą mogli przełamać stereotypy i własne bariery. Będą mogli przekonać się, że survival i wyprawa kajakowa to aktywności również dla nich. Turnus zaczyna się 20 sierpnia – koszta są symboliczne i są jeszcze wolne miejsca.
Duża część Polaków z wrodzonymi i nabytymi chorobami serca nie wie, jakie aktywności może wykonywać bez obaw, a jakie grożą ich życiu. Ta nieświadomość i niewiedza prowadzi często do ich separacji z otoczeniem. – Jest to bardzo duży problem społeczny – twierdzi Beata Szadziul, koordynator warsztatów Nadzieja dla Serc, organizowanych przez Fundację Marka Kamińskiego i firmę Adamed – Ludzie chorzy na serce mogą żyć pełnią życia. Największą barierą dla wykonywania przez nich jakiejkolwiek aktywności jest brak wiedzy na temat tego, co i jak mogą robić. Według co czternastego Polaka młody człowiek z chorym sercem w żadnym wypadku nie powinien podejmować nawet najlżejszego wysiłku fizycznego. Również rodzice chorych dzieci odczuwają lęk przed ich aktywnością fizyczną.
Program Nadzieja dla Serc ma na celu przełamywać te stereotypy. 20-29 sierpnia młodzież z wadami serca w wieku 15-20 lat będzie mogła uczestniczyć w specjalnych warsztatach podczas 10-dniowego letniego obozu, gdzie będą miały okazję spróbować aktywnego życia. Koszta uczestnictwa są symboliczne.
– Świat to miliony możliwości i uważam, że każdy ma prawo na dotknięcie choć małej ich części. Chcemy pokazać młodym ludziom borykającym się z chorobą, jaką energię daje pokonywanie przeciwności i jaką radość daje kontakt z naturą i przekraczanie barier. – wyjaśnia Marek Kamiński, fundator Fundacji swojego imienia i podróżnik, który sam w dzieciństwie spędził kilka lat na wędrówkach szpitalno-rehabilitacyjnych.
W ciągu kilku dni uczestnicy obozu poznają tajniki survivalu i będą mogli je przetestować w praktyce podczas wyprawy kajakowej. – Obóz będzie nie tylko okazją do zapoznania się z tajnikami przetrwania w trudnych warunkach, ale również do pokonania własnych barier i budowania motywacji do aktywnego działania. A wszystko pod bacznym okiem kardiochirurga dr Ireneusza Haponiuka, kardiologa dr Macieja Chojnickiego oraz rehabilitantki mgr Katarzyny Haponiuk. – podkreśla Beata Szadziul. Dzięki wsparciu firmy Adamed, koszt wzięcia udziału w obozie jest symboliczny, a program bardzo urozmaicony.
Pierwsze dni obozu upłyną na poznawaniu podstawowych aspektów przetrwania, z uwzględnieniem treningu motywacyjnego, wytrzymałościowego i technik traperskich oraz planowania wypraw, udzielaniu pierwszej pomocy i współpracy w grupie. Będzie można np. nauczyć się budować szałas i robić chipsy z pokrzyw. Specjaliści od survivalu, kajakarstwa i ratownictwa medycznego zapewnią, iż forma zajęć nie będzie miała nic wspólnego ze stereotypową lekcją szkolną. Potem podczas 2-dniowej wyprawy kajakowej młodzież będzie mogła przetestować nowonabyte umiejętności. – Ta niecodzienna przygoda na łonie natury pozwoli oderwać się od rzeczywistości i poczuć się jak prawdziwy globtroter. – podkreśla Beata Szadziul. – Mamy jeszcze wolne miejsca na obóz. Zapraszamy tych, którzy chcą pokazać, że są silniejsi od choroby!
Termin: 20-29 sierpnia 2010r.
Miejsce: Bytonia, koło Starogardu Gdańskiego
Koszt: 200 PLN/osobę
Zgłoszenia i dodatkowe informacje: fundacja@kaminski.pl oraz www.kaminski.pl (kwalifikacja na podstawie kolejności zgłoszeń i weryfikacji stanu zdrowia)