Ogólnopolski konkurs ART TECH DESIGN
Po raz pierwszy w Polsce rusza konkursu ART TECH DESIGN na kreatywne przerabianie i dalsze wykorzystania elektroodpadów. Łączna wartość nagród wynosi 24 000 PLN.
– Naszym celem jest odkrycie talentów ze świeżym spojrzeniem na upcykling urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Dajemy także możliwość wystawienia prac w Warszawie, Krakowie i Poznaniu podczas Festiwalu ReKreacje – mówi Joanna Mieszkowicz, prezes Fundacji Aeris Futuro. Już teraz do uczestnictwa w konkursie mogą zgłaszać się zarówno osoby indywidualne jak i grupy projektowe. Projekty można zgłaszać w obrębie 3 kategorii – artystycznej, designu oraz inżynieryjnej, obejmujących praktycznie wszystkie sfery kultury materialnej – dodaje.
Upcykling – czyli daj lepsze życie rzeczy
Celem konkursu ART TECH DESIGN jest promocja oraz wyróżnienie kreatywnych pomysłów, uwzględniających ponowne wykorzystanie elektronicznych i elektrycznych odpadów. Organizatorzy wychodzą z założenia, że przedmioty są projektowane z myślą o człowieku i podniesieniu jakości jego życia. Jednak chcą zwrócić uwagę na pomysły o optymalnych parametrach, pozwalających w pełni zaspokoić oczekiwania odbiorców przy jednoczesnym uwzględnieniu tak kluczowych kwestii, jak choćby ochrona środowiska naturalnego.
– Upcykling to wykorzystywanie odpadów do wytworzenia nowych przedmiotów. Od recyklingu różni się tym, że nowe przedmioty nie są wytwarzane z surowca odzyskanego z odpadów, ale bezpośrednio ze śmieci. Zaletą upcyklingu jest to, że w przeciwieństwie do recyklingu nie wymaga zużycia energii na przywrócenie odpadom ich surowcowej postaci, ani na uformowanie surowca w nowy przedmiot. Nie pojawia się też koszt transportu na wysypisko. Co istotne, nowy przedmiot nie jest wykonany z niższej jakości surowca. – mówi Joanna Mieszkowicz.
Dlaczego upcykling to dobra inwestycja?
W dobie wysokiej konkurencyjności innowacyjne i ekologiczne pomysły pozwalają osiągnąć lepszą pozycję na rynku i wyróżnić się wśród konkurencji. Dobry i zrównoważony projekt to większy zysk – dowodem na to jest niewątpliwie zwiększone zainteresowanie produktami, które nie oddziałują negatywnie na środowisko naturalne oraz życie człowieka. Innowacyjne, przyjazne środowisku i społeczeństwu produkty tworzą szczególną, trudną do imitacji wartość dla firmy oraz wszystkich interesariuszy. Zwłaszcza klienci, poprzez sposób postrzegania produktu i całej firmy, są kluczowym elementem w „grze” na rynku.
Szczegółowe informacje o warunkach udziału i procedurach zgłoszenia projektu znaleźć można na stronie: www.elektrorekreacje.pl
Konkurs odbywa się w ramach projektu ElektroReKreacje, który został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Partnerzy projektu: Ecospot.pl, Noga Dzika. Partner konkursu: Świetlica Architekta.