Sprzęt, zabawa i wykłady za elektroodpady!
„Odzyskomania” to ogólnopolski program skierowany do tych placówek oświatowych, które stawiają na rozwój młodego pokolenia w myśl zrównoważonego rozwoju, „Odzyskomania” to sposób na edukację, promocję właściwych wzorców i wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa, „Odzyskomania” to zaangażowanie dla wspólnego celu. Już na początku listopada startuje wyjątkowy program przygotowany przez Fundację alter eko!
Obecne tempo wzrostu ilości elektroodpadów w Europie wynosi 5 proc. rocznie i jest ponad trzy razy większe niż tempo wzrostu łącznej ilości produkowanych odpadów. Świadczy to o bardzo krótkim cyklu życia urządzeń elektrycznych i elektronicznych, które nie stają się jednak zwykłymi odpadami lecz odpadami szczególnie niebezpiecznymi dla ludzi, dla zwierząt, dla środowiska.
dzie zatem można oddawać elektroodpady i baterie? Od lipca 2013 r. gminy mają obowiązek zapewnić swoim mieszkańcom specjalne punkty zbiórki, gdzie każdy za darmo może oddać swój zużyty sprzęt. Z tych punktów elektroodpady są przekazywane do prawidłowego odzysku, przetwarzania i recyklingu. Istnieje również możliwość nieodpłatnego oddania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w sklepie, który przyjmuje zużyty sprzęt w ilości nie większej niż sprzedawany nowy sprzęt na zasadzie „1 za 1”, czyli np. lodówkę za lodówkę, telewizor za telewizor.
Istnieją również inne sposoby zgodnego z prawem pozbywania się ZSEE – np. poprzez łączenie obowiązku segregacji tego typu odpadów z edukacją i promocją właściwych zachowań konsumenckich. Zwykle organizacje odzysku we własnym zakresie realizują kampanie informacyjne na temat odpowiedzialnej gospodarki odpadowej, a punkty odbioru odpadów niebezpiecznych organizują akcje mobilizujące mieszkańców, odpowiednio gratyfikując ich udział. W takich działaniach uczestniczą przede wszystkim ludzie dorośli i starsza młodzież, a oferta skierowana do najmłodszych wciąż jest niewystarczająca.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom edukacji przedszkolnej i szkolnej Fundacja alter eko postanowiła utworzyć długofalowy program informacyjno-edukacyjnym, który służyłby aktywnej promocji zagadnień racjonalnej gospodarki zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, bateriami i akumulatorami w środowiskach placówek oświatowych – tam, gdzie wyrastają nowe pokolenia konsumentów. Program pn. „Odzyskomania” będzie formą współpracy, dzięki której placówki oświatowe będą mogły wymieniać elektroodpady, baterie i akumulatory na atrakcyjne nagrody, pozwalające wyposażyć je w wiedzę przyrodniczą lub zasoby techniczne i dydaktyczne. To właśnie dla tych placówek oświatowych Fundacja alter eko przygotuje bezpłatne materiały edukacyjne, dedykowane szkolenia i warsztaty w miarę rozwoju programu. Rejestracja rusza od 01.11.2014 r. na stronie www.odzyskomania.pl.