Wejdźmy na wiosnę filmowo. Rozbudzający pakiet wiosenny
Ekologia.pl Wydarzenia Inne Wejdźmy na wiosnę filmowo. Rozbudzający pakiet wiosenny

Wejdźmy na wiosnę filmowo. Rozbudzający pakiet wiosenny

Już w ten weekend (2-3 kwietnia) Święto Wiosny w wydaniu filmowym
Już w ten weekend (2-3 kwietnia) Święto Wiosny w wydaniu filmowym

Już w ten weekend (2-3 kwietnia) Święto Wiosny w wydaniu filmowym. Cztery filmy, 1 dyskusja, 2 warsztaty, – spotkania w kinie i w pobliżu pod pretekstem pozimowej pobudki. W warszawskim KINO.LAB przyjrzymy się życiu bohaterów oraz zgłębimy problemy, jakie spotykają każdego z nas. Zapytamy, czy chcemy coś tej wiosny zmienić – obudzić się ze snu, odrodzić, posprzątać, zakochać w kimś lub w czymś, stworzyć coś nowego. Porozmawiamy też o tym, czy potrafimy się cieszyć zmianami, czy stanowią one przyczynek do świętowania. Zaproponowane filmy, dyskusje oraz warsztaty z udziałem psychologów, socjologów i ludźmi kina będą okazją do refleksji i bliskiego spotkania z samym sobą.

Sobota 02.04.2011

godz. 16.00 Temat Odrodzenie, pokaz filmu Magia uczuć, reż. Tarsem Singh
dramat/fantasy/przygodowy, Indie, Wielka Brytania, USA, 2006, 117′

godz. 18.00 – 20.00 warsztaty arteterapii / prowadzenie: Marta Kozińska

Pierwszym filmem będzie niesamowita Magia uczuć, którą kręcono w 18 krajach, nie szczędząc budżetu na zdjęcia
i scenografię. W efekcie powstała porywająca historia na pograniczu rzeczywistości i fantazji, czysta radość dla oka
i doskonały wstęp do czekających wiosną atrakcji. Wzruszająca opowieść o mężczyźnie, który po groźnym wypadku zapada w depresję i otępienie porównywalne do zimowego snu. Czy spotkania z małą Aleksandrią i baśń, którą opowiada jej nocami, obudzą w nim chęć do życia?

Trailer filmu: https://www.youtube.com/watch?v=IwsYyRc9j4g

Po filmie, warsztat arteterapii prowadzony przez malarkę, arteterapeutkę, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych
w Łodzi, Martę Kozińską. Marta ukończyła Podyplomowe Studium Arteterapii w Instytucie Ericksonowskim oraz kurs doskonalący w Instytucie Terapii Gestalt. W centrum jej zainteresowań znajdują się sztuka i psychologia, łączenie rozwoju osobistego z artystycznymi formami ekspresji. Najważniejszym tematem w jej malarstwie jest człowiek. Obrazy Marty można obejrzeć na jej autorskiej https://www.martakozinska.art.pl/

Sobota 02.04.2011

godz.18.30 Temat Oczyszczenie pokaz filmu Wyspa, reż. Paweł Łungin
dramat, Rosja 2006, 112′

godz. 20.30 – 21.30 Ten film jest o mnie, ten bohater to ja – dyskusja kinoterapeutyczna / prowadzenie: Zbyszek Miłuński (psychoterapeuta i filozof), Anna Twardowska (psychoterapeutka i dziennikarka)

Wyspa – film o świętości, przeznaczeniu, opętaniu i wybaczeniu. To przypowieść o życiu i śmierci. Wyspa opowiada historię człowieka, który chcąc ratować własne życie zabija przyjaciela by całe późniejsze życie szukać przebaczenia
w klasztorze. Bohater staje się się Bożym szaleńcem, śpi na hałdzie węgla w rozlatującym się baraku, przepowiada przyszłość, wypędza demony. Jego życie wypełnione jest bez reszty modlitwą, pracą i oczekiwaniem na Boże przebaczenie. To film o winie i odkupieniu, o dojrzewaniu do odpowiedzialności za własne czyny.

W postać Anatolija wcielił się były lider rosyjskiej kapeli rockowej – Piotr Mamonow, który sam zdecydował się zamieszkać kilka lat temu w małej wiosce, by szukać spokoju i odnaleźć wiarę w Boga. Niektórzy dostrzegali echa arcydzieła w filmie Andriej Rublow Tarkowskiego, podkreślając, iż reżyser i scenarzysta starali się wywołać te podobieństwa przez takie zabiegi, jak liczne przedstawienia obrazów wody, monochromatyczną kolorystykę obrazu czy twarze i wygląd mnichów.
Trailer filmu: https://www.youtube.com/watch?v=pjp1rAwoYg8

Po filmie dyskusja kinoterapeutyczna  – Ten film jest o mnie, ten bohater to ja.

Niedziela 03.04.2011

godz.16.00 Temat Zakochanie, pokaz przedpremierowy filmu Happy poet / Szczęśliwy poeta, reż. Paul Gordon
komediodramat, USA, 2010, 85′

godz. 17.45 – 19.15 Slowfoodowy warsztat smaku / prowadzenie: Convivium Varsavia

Film Szczęśliwy poeta wprowadzi nas łagodnie w świat czekających nas wiosną kulinarnych przyjemności
i doznań. Bohater filmu ustawia w parku swój stand ze zdrową żywnością. Próbuje zmienić swoje życie i nawyki wielbicieli hot dogów. Czy mu się uda? „Jest w tym filmie oddech świeżości, bezpośredniość, jak u wczesnego Jarmuscha czy Linklatera. Jednak za pozytywnym przesłaniem kryje się lekka ironia. Czy da się stworzyć antysystemowy system?” (Tadeusz Sobolewski)
premiera filmu 15 kwietnia/ dystrybucja: Solopan

trailer: https://www.youtube.com/watch?v=xaPfV–DPrE

Jedzenie to przyjemność, rozkosz dla zmysłów, okazja do spotkania z drugim człowiekiem, ale też manifestacja naszej świadomości. Po filmie odbędzie się warsztat, który poprowadzi reprezentacja ruchu Slow Food w Warszawie, tzw. Convivium Varsavia. Międzynarodowy ruch Slow Food broni prawa do smaku, edukuje i uświadamia, że nasze codzienne kulinarne wybory wpływają na losy Ziemi.

Jeśli chcesz spróbować „prawdziwego” jedzenia – rekomendowanych przez polski oddział Slow Food produktów, przypomnieć sobie smak tradycyjnego chleba i porównać go z supermarketowym koniecznie weź udział w tym spotkaniu! Dowiesz się co to jest ruch Slow Food i z czym się go je! Prowadzący: reprezentacja warszawskiego convivium Slow Food

Niedziela 03.04.2011

godz.18.00 Temat Świętowanie pokaz filmu Śmietnisko, reż. Lucy Walker
dokumentalny, Brazylia, Wielka Brytania, 2010, 98′

Najczęściej chyba nagradzane przez publiczność na festiwalach roku 2010, film Śmietnisko (Waste Land) Lucy Walker, opowiada o genialnym projekcie sławnego nowojorskiego twórcy pop-artu, Vika Muniza – jednego z najlepiej opłacanych, współczesnych artystów na świecie. Żeby stworzyć nową kolekcję swych dzieł, Muniz wyjeżdża na największe na świecie wysypisko śmieci, mieszczące się w Rio de Janeiro, na którym mieszka i pracuje 2.500 zbieraczy, zepchniętych całkowicie na margines społeczeństwa. Wraz z grupą ‘’catadores’’ komponuje, ze znalezionych na śmietnisku odpadków, ich gigantyczne portrety. Zdjęcia tych portretów sprzedaje w największych galeriach sztuki za sumy dorównujące dziełom Basquiata czy Andy Warhola, a zarobione pieniądze oddaje sportretowanym, zmieniając ich los, dając im nadzieję i szansę na lepsze życie. Elektryzującej całości dopełnia, napisana specjalnie do tego filmu, piękna muzyka Moby’ego.

Dokument ten zmienił życie “catadores” pracujących na największym wysypisku śmieci na świecie. Ale to oni pokazali światu, jak być dumnym ze swojego życia i celebrować je z radością.

trailer: https://www.youtube.com/watch?v=6vyP5YJR2F4

Bilety: seans + panel 10 zł
Bilety: seans + warsztat arteterapii 20zł konieczne wcześniejsze zapisy kino@kinoterapia.pl
Bilety: seans + warsztat smaku (w cenie degustacja) 20 zł, konieczne wcześniejsze zapisy lucy@slowfood.waw.pl oraz kino@kinoterapia.pl
Bilety do nabycia w kasach CSW Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2

Więcej na stronie:www.kinoterapia.pl oraz www.projekcje.edu.pl
Projekt realizowany przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Patroni medialni: miesięcznik Charaktery, filmweb.pl, TVP Kultura

4.6/5 - (17 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments