Wystawa czasowa:„Janusz Towpik – przyroda zaczarowana”
Wystawa czasowa:„Janusz Towpik – przyroda zaczarowana” . Ekspozycja ukazuje dorobek twórczy Janusza Towpika z zaakcentowaniem przyrody jako najważniejszego źródła jego inspiracji.
Kiedy? 18 maja – 16 października 2011
JANUSZ TOWPIK (1934 – 1981)
Artysta plastyk, architekt, ilustrator, animalista, przyrodnik i koniarz. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP, gdzie jako wolny słuchacz uczył się malarstwa pod kierunkiem prof. Michała Byliny. Po zakończeniu studiów przez blisko 15 lat uczył rysunku na Wydziale Architektury Politechniki. Współpracował z Warszawskim Ogrodem Zoologicznym, gdzie zorganizował archiwum ikonograficzne, prowadził koło plastyczne dla dzieci. Od połowy lat 60. ilustrował książki popularnonaukowe, podręczniki i atlasy przyrodnicze, książki dla dzieci i młodzieży. Odszedł w pełni sił, zostawiając plany i projekty. W każdej jego pracy widać łatwość odwzorowania formy, pamięć kształtu, ruchu, proporcji i kolor, który na pierwszy rzut oka zdradza autorstwo. W rysunku encyklopedycznym pokazuje idealną zgodność z żywym pierwowzorem, w ilustracji – bajkowy rozmach i wyobraźnię, w akwareli – romantyzm, w gobelinach – znajomość tematu, w intarsjach – znajomość tworzywa. We wszystkim jest rzetelność, przygotowanie, profesjonalizm i wychodząca z każdej kartki czy kalki miłość do przyrody, potrzeba jej podglądania, podziwiania, pokazywania innym. Wszechstronność pozwalała mu stworzyć kilkoma kreskami wspaniały portret lisa czy łani albo barokowo bogatą, przepysznie barwną scenę myśliwską. Potrafił się zmierzyć z filigranowym znaczkiem pocztowym, monumentalnym gobelinem lub dziełem wykonanym rzadką już dziś techniką intarsji. I wszędzie się sprawdzał, a zarówno najmniejsze jak i największe prace obsypywane były nagrodami. Zdumiewa skromność autora, który stoi z boku, wręcz skryty za swoimi pracami. Nie mówi – patrzcie, to moje dzieło, tylko – patrzcie, świat jest piękny! A wrażliwy odbiorca tej sztuki faktycznie podziwia świat namalowany przez Janusza Towpika. Jego prace zachęcają i do spaceru po lesie, i do sięgnięcia – jak on – po składany stołeczek, kartkę papieru i ołówek lub pędzel. Połączenie sztuki z najbliższą Muzeum tematyką przyrodniczą, daje duże możliwości edukacyjne, które chcemy w pełni wykorzystać.
Wystawie towarzyszyć będzie album – katalog, który w możliwie najszerszy sposób zaprezentuje twórczość Janusza Towpika. Album będzie można nabyć w kasie Muzeum oraz wysyłkowo.
Szczegółowe informacje na stronie: www.muzeum.warszawa.pl