Balkonowa uprawa sukulentów

pixabay.com pixabay.com

Odporne na suszę sukulenty to idealna roślinność dekoracyjna dla zapracowanych. Dzięki temu, że nie trzeba ich regularnie podlewać, te oryginalne rośliny świetnie sprawdzą się jako trwała ozdoba balkonu. Różnorodność form i kształtów sukulentów sprawia, że na tarasie można stworzyć niezwykle fotogeniczną, a zarazem modną kolekcję egzotycznych okazów.Sukulenty stanowią jedne z najprostszych w pielęgnacji roślin doniczkowych. Są perfekcyjnym rozwiązaniem dla pracoholików i osób, które często podróżują. Rośliny te pozostawione bez opieki na czas urlopu są w stanie przetrwać, dzięki zdolności magazynowania wody w liściach, pędach albo korzeniach. Co ciekawe, ich różnorodne gatunki możemy znaleźć wśród wielu rodzajów i rodzin.

Kosmiczne kompozycje

Sukulenty z reguły uprawia się w osobnych doniczkach albo łączy w fantazyjne kompozycje. Najlepiej jest zestawiać ze sobą przedstawicieli Sempervivum, Aeonium, Echeveria, Sedum, Crassula i Senecio. Zachwycają one pięknymi liśćmi, które mogą przybierać różne formy, kształty i kolory. Najlepiej prezentują się kontrastowo skomponowane rośliny o przeciwstawnych barwach. Kompozycję warto wzbogacić ozdobnym naczyniem z gliny lub blachy, a także elementami dodatkowymi, takimi jak kamienie, mech tudzież suszone pędy.

Jak często podlewamy?

Ze względu na niewielką powierzchnię uprawy sukulentów, rośliny te nie mogą w pełni rozwinąć swojego systemu korzeniowego, który służy im do magazynowania płynów. Z tego powodu, balkonową kolekcję succulentus należy podlewać częściej niż ich dziko rosnących przedstawicieli. Częstotliwość nawadniania zależy oczywiście od temperatury powietrza i opadów. Powinniśmy zapewnić im również odpowiednio przepuszczalne podłoże – można w tym celu użyć gotowej mieszanki ziemi do kaktusów.

Sukulenty lepsze niż bibeloty

Zadbane sukulenty w wersji miniaturowej stanowią niebanalną dekorację balkonowej przestrzeni, a przy okazji poprawiają jakość powietrza na tarasie i nie wymagają od nas intensywnej pielęgnacji, aby prezentować się nienagannie. Tego rodzaju zieleń stanowi o wiele lepszy i zdrowszy element domowego wystroju niż syntetyczne bibeloty, które często mogą być szkodliwe dla środowiska.
Alicja Chrząszcz

Źródło: www.mojpieknyogrod.pl
Źródło zdjęcia: www.pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy