Domek dla owadów – jak go zbudować krok po kroku?

Domki dla owadów to pożyteczne konstrukcje, które coraz częściej pojawiają się na działkach i w ogrodach. Domki przyjazne owadom można kupić w sklepach albo wykonać samodzielnie.domekfot. Adobe Stock
Jak zbudować hotel dla owadów?

Jednym z najprostszych, a zarazem najmniej wymagających sposobów, by zbudować domek dla owadów jest wykonanie konstrukcji z butelki. Do jej stworzenia potrzebna będzie nam plastikowa butelka, nożyczki oraz przycięte łodygi bambusa, słomy, trzciny lub innej rośliny o pustej łodydze.
Sposób nr 1:
1.    Nożyczkami odcinamy szyjkę i dno butelki.
2.    Łodygi bambusa związujemy w pęczek.
3.    Związany pęczek wkładamy do butelki. Ważne, by łodygi były w butelce ciasno upakowane, a żadna z nich nie wystawała poza butelkę, co zapobiegnie jej ewentualnemu namoknięciu.
4.    Pomiędzy szczeliny łodyg można wsunąć dodatkowo trawę lub połamane patyczki.
5.    Gotowy hotel dla owadów możemy umieścić pod dachem, na balkonie lub w innym zacisznym miejscu, osłoniętym przed wiatrem i deszczem.
Kolejnym, nieco bardziej skomplikowanym sposobem na wykonanie pszczelego domku, jest zbudowanie go przy użyciu starych szafek, półek lub desek.

Sposób nr 2:
1.    Cztery deski należy połączyć ze sobą tak, by tworzyły ramkę przypominającą okno.
2.    Z dwóch pozostałych desek można stworzyć dwuspadowy dach, który dodatkowo uchroni owady przed deszczem, a także będzie pełnić funkcję dekoracyjną. Całą konstrukcję warto zabezpieczyć impregnatem, który ochroni domek dla owadów przed działaniem czynników atmosferycznych. Kupując impregnat, należy zwrócić uwagę na to, by był on nieszkodliwy na owadów.
3.    Wewnątrz konstrukcji można zamontować dodatkowe deski, tak by oddzielały poszczególne „pokoje”, w których ustawione zostanie wypełnienie.
4.    Gotowy szkielet domku należy oczywiście także „umeblować”. Do tego mogą posłużyć nam różnorodne naturalne materiały, takie jak powiązane w snopki wiązki słomy, trzciny lub kawałki bambusów, suche liście, szyszki, łodygi krzewów – m.in. jeżyn, bzu i róż, grubsze gałęzie z nawierconymi wewnątrz otworami, a także cegły „dziurawki” i gliniane doniczki, które wypełnione sianem można zawiesić lub postawić do góry dnem.
5.    Wykańczając domek dla owadów, warto zabezpieczyć go metalową siatką o drobnych, maksymalnie dwucentymetrowych oczkach. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że do naszego domu nie zawitają żywiące się owadami ptaki.
6.    „Umeblowany” hotel dla owadów, zależnie od jego wielkości, można zawiesić na elewacji domu, przymocować do innej, cięższej deski lub wkopać jego dolną część w ziemię bliżej ogrodu.
To tylko niektóre z wielu sposobów, na które wykonać można użyteczny domek dla owadów. Warto jednak pamiętać, że to nie piękny wygląd czy wyselekcjonowane materiały są tutaj najważniejsze, a dobro samych pszczół, które za pomoc na pewno odwdzięczą się pięknie kwitnącymi w ogrodzie roślinami.


art. sponsorowany
Ocena (2.3) Oceń: