Ekologiczne sposoby na udany wysiew

www.pexels.com www.pexels.com

Wprawieni w swoim fachu ogrodnicy wiedzą, że, w celu uzyskania dobrego plonu, nie wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości nasiona. Aby rośliny mogły się dobrze rozwijać, należy zapewnić im odpowiednie warunki. W czym zatem tkwi sekret udanego wysiewu?Optymalna wilgotność gleby

Odpowiednio przygotowana pod wysiew gleba powinna być wilgotna, jednak nie zbyt mokra. Z tego względu, warto zasiane nasiona od razu przykryć pulchną ziemią. Następnie należy ziemię odpowiednio ugnieść, aby nasiona były nią dokładnie otulone. Zabieg ten sprawi, że gleba nie będzie podatna na wysychanie, a nasiona zaczną szybciej kiełkować.

Odpowiednia temperatura

Nasiona najlepiej wysiewać do ogrzanej ziemi. Odpowiednio wysoka temperatura sprawi, że będą szybciej kiełkować. Należy jednak pamiętać, że zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska temperatura szkodzi młodym roślinom. Z tego względu, warto czas wysiewu dostosować do pory roku, pogody, stanu przyrody i rytmu kwadr księżycowych. Ogólnie jednak biorąc, najlepszy czas na wysiew to marzec, kwiecień i maj.

Dokładne przykrycie nasion


Świeżo wysiane nasiona powinniśmy przykryć warstwą ziemi, która ma za zadanie nie tylko utrzymać je w gruncie, lecz także zapobiec drastycznym wahaniom temperatury i zapewnić odpowiednią wilgotność. Jednocześnie warstwa ziemi powinna być na tyle przepuszczalna, żeby do nasion dostawało się niezbędne do kiełkowania powietrze.

Odpowiednia jakość gleby

Idealna gleba ma odpowiednią strukturę umożliwiającą młodym łodygom swobodne przebicie się na zewnątrz. Powinna być jednocześnie na tyle zasobna w składniki odżywcze, by korzonki roślin mogły bez problemu znaleźć w niej potrzebny pokarm. Najlepsza ziemia jest wilgotna i odporna na wysychanie.

Troskliwa pielęgnacja


Zgodnie z zasadami ogrodnictwa ekologicznego, właściwą pielęgnację roślin należy rozpocząć jeszcze przed wzejściem nasion. W tym okresie zapobiegamy rozprzestrzenianiu się chwastów i regularnie spulchniamy glebę. W miarę upływu czasu, kiedy rośliny przechodzą w kolejne stadia rozwoju i coraz odważniej zapuszczają korzenie, uprawa powinna być płytsza i pozbawiona głębokiego okopywania.
Alicja Chrząszcz

Źródło: www.biokurier.pl
Źródło zdjęcia: www.pexels.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy