Jak skutecznie walczyć z komarami - porady i wskazówki na komary

Jak skutecznie chronić się przed komarami? Wykorzystaj rośliny. Skuteczne w walce z komarami okazują się pelargonia, kocimiętka lub komarzyca lub pomidory.fot. shutterstockfot. shutterstock
 1. Lawenda
 2. Geranium – pelargonia szorstka (Pelargonium multifidum)
 3. Kocimiętka
 4. Komarzyca – plektrantus koleusowaty
 5. Trawa cytrynowa
 6. Nagietki
 7. Bazylia
 8. Pomidory
 9. Mięta
 10. Żeniszek meksykański
Jakie jest najbardziej śmiercionośne zwierzę na świecie? Odpowiedź może Was zaskoczyć – nie są to lwy, krokodyle, jadowite węże, czy nawet żarłacze białe! To komar zabija więcej ludzi na całym świecie niż jakiekolwiek inne żywe stworzenie. Chociaż większość z nas nie musi martwić się malarią, czy innymi chorobami, takimi jak wirus Zika, wirus Zachodniego Nilu i żółta febra, które są przenoszone przez te owady, to komary potrafią skutecznie uprzykrzyć nam życie. O szkodliwości chemicznych preparatów odstraszających pisano już sporo. A wiele komercyjnych repelentów zawiera od 5% do 25% DEET. Istnieją obawy co do potencjalnych toksycznych skutków DEET, zwłaszcza w przypadku stosowania przez dzieci.

Jeśli śmierdzące repelenty chemiczne nam nie pasują, rozważ uprawę  odpowiednich roślin w swoim ogrodzie i na balkonie, które skutecznie odstraszą komary.

Lawenda

W każdym domu czy ogrodzie powinno znaleźć się kilka krzewów aromatycznej lawendy. Nie dość, że pięknie się prezentuje, to ma jeszcze zastosowanie praktyczne. Zapach lawendy skutecznie odstrasza komary, mszyce, muchy, mole, pajęczaki, a także większe gryzonie. W naszym klimacie najlepiej sprawdza się lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia). Jest to roślina niewymagająca, jeżeli chodzi o uprawę – preferuje słoneczne stanowiska i nie przepada za nadmiernym podlewaniem. Wymaga lekko zasadowej i przepuszczalnej gleby oraz umiarkowane wiosenne przycinanie. Na zimę przykryć gałęziami drzew iglastych.

Geranium – pelargonia szorstka (Pelargonium multifidum)

Pelargonia to popularna roślina doniczkowa uprawiana w domach, na balkonach czy tarasach. Jej liście wydzielają charakterystycznycytrynowy zapach, który odstrasza owady, w tym komary i muszki. Geranium lubi miejsca nasłonecznione i przewiewne.

Kocimiętka

Jest bujna, tworzy zwarte kępy i ma urocze fioletowo-różowo-białe kwiatki – dlatego często zdobi tarasy i balkony. Kocimiętka ma jeszcze jedną, bardzo cenną zaletę – odstrasza komary.  W sierpniu 2010 roku entomolodzy z Iowa State University poinformowali American Chemical Society, że kocimiętka jest dziesięć razy skuteczniejsza niż DEET, substancja chemiczna znajdująca się w większości komercyjnych repelentów owadów. Według badacza Chrisa Petersona ze stanu Iowa, przyczyna jej skuteczności jest wciąż nieznana. „Może po prostu działać drażniąco na komary, które nie lubią zapachu kocimiętki. Kocimiętka, Nepeta cateria, jest bardzo łatwa w uprawie. To wieloletnie zioło jest spokrewnione z miętą i rośnie łatwo zarówno jako chwast, jak i roślina uprawiana komercyjnie. Podczas gdy kocimiętka odstrasza komary w pobliżu rośliny, niektórzy ludzie stosują pokruszone liście kocimiętki lub olej z kocimiętki, aby zapewnić lepszą ochronę. Trzeba uważać, kiedy ma się w domu koty. Zwierzęta te uwielbiają kocimiętkę i z chęcią ją podgryzają.

Komarzyca – plektrantus koleusowaty

Komarzyca ma długie pędy, które mogą osiągać nawet 200 cm i dekoracyjne liście z białym brzegami. Dlaczego komarzyca? Po roztarciu liście wydzielają mocny kamforowy zapach, który odstrasza komary. Komarzyca wyrośnie na każdej glebie, ale preferuje miejsca zacienione. Lubi umiarkowane podlewanie.
Geranium skutecznie odstrasza komary, fot. shutterstoc

Trawa cytrynowa

Pochodząca z Azji trawa cytrynowa może osiągać do 2 metrów wysokości i jest dość atrakcyjną trawą ozdobną. Citronella, olejek eteryczny znajdujący się w trawie cytrynowej, jest zarejestrowany w FDA. Jest to najpowszechniej stosowany naturalny środek odstraszający komary, znajdujący się w świecach, sprayach i balsamach. Właściwości tę można przypisać jego „cytrynowemu” zapachowi. Aromat ten obezwładnia nerwy węchowe komara, powodując, że „kamufluje” on twoją obecność z perspektywy owada.

Jak wykorzystać trawę cytrynową w ogrodzie? Posadź Cymbopogon citratus wzdłuż chodników i w pobliżu tarasu. Jej aromat będzie trzymał komary z dala od Twojego ogrodu. Jeśli chodzi o faktyczne stosowanie trawy cytrynowej, że najlepszą metodą aplikacji jest zmiażdżenie liści, a następnie nałożenie tłustej mieszanki bezpośrednio na skórę.
W klimacie umiarkowanym trawę cytrynową najlepiej uprawiać w donicach, które na zimę bez problemu schowamy do domu. Bowiem trawa cytrynowa nie toleruje zimna.

Nagietki

Powszechnie uprawiane jako ozdobne rośliny rabatowe, nagietki są odpornymi roślinami jednorocznymi, które mają charakterystyczny zapach, który nie należy do najprzyjemniejszych. Nagietki zawierają Pyrethrum, związek stosowany w wielu repelentach owadów.

Nagietki preferują pełne nasłonecznienie i dość żyzną glebę. Chociaż nagietki można sadzić z nasion, sadzonki są niedrogie i łatwo dostępne w większości centrów ogrodniczych. Nagietki doniczkowe można umieszczać w pobliżu wejść do domu czy przy oknach. Zapach może powstrzymać komary przed przekroczeniem tej bariery. Oprócz odstraszania komarów, nagietki odstraszają owady żerujące na pomidorach, więc możesz posadzić kilka roślin w grządce z pomidorami, aby zapewnić dodatkową ochronę.

Bazylia

Bazylię można wykorzystać nie tylko do przyprawiania potraw. Silny aromat wydzielany przez liście tej rośliny odstraszy komary. Bazylię można posadzić w gruncie albo w doniczkach na tarasie czy balkonie. Lubi miejsca nasłonecznione, ale trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu.

Pomidory

Skuteczne w walce z komarami okazują się również pomidory. W liściach, łodygach i owocach jest naturalna substancja, która odstrasza głównie mszyce, ale i komary. Jeżeli nie mamy ogrodu, a tym samym miejsca, gdzie moglibyśmy zasadzić pomidory, to wystarczy powiesić listek przy oknie, by omijały nasz dom z daleka.

Mięta

Mięta, to przystosowująca się roślina wieloletnia, która odstrasza komary tak samo jak trawa cytrynowa. Wydziela silny zapach podobny do kadzidła, który dezorientuje komary, maskując zapach jego żywicieli.  Orzeźwiający i lekko pikantny zapach, sprawia, że ma też szerokie zastosowanie kulinarne i lecznicze.

Mięta to szybko rosnąca, tolerująca cień i odporna na suszę roślina. Dobrze radzi sobie w suchej, piaszczystej glebie i toleruje zasolenie, dlatego często występuje na obszarach przybrzeżnych i plażowych. Miętę można wysiewać w pomieszczeniach zamkniętych na tacach do późniejszego przesadzania lub wysiewać bezpośrednio do ziemi późnym latem w chłodniejszych strefach klimatycznych. Liście mięty można suszyć i wykorzystywać do przygotowania herbaty ziołowej. Jej kwiaty przyciągną również do ogrodu pszczoły i motyle.

Żeniszek meksykański

Żeniszek meksykański (Ageratum houstanianum), wydziela zapach, który komary uważają za szczególnie nieatrakcyjny. Ageratum wydziela kumarynę, która jest szeroko stosowana w komercyjnych środkach odstraszających komary.

Ageratum jest jednoroczną rośliną ozdobną, łatwo ją rozpoznać po niebieskich kwiatach, chociaż istnieją też odmiany o różowych, białych i fioletowych kwiatach. Ta roślina będzie się rozwijać w pełnym lub częściowym słońcu i nie wymaga bogatej gleby. Często pojawia się w ogrodach skalnych, gdzie preferowane są rośliny nisko położone. Chociaż liście Ageratum można kruszyć, aby zwiększyć wydzielający się zapach, nie zaleca się wcierania pokruszonych liści bezpośrednio w skórę.

Ekologia.pl

Bibliografia

 1. BY Greg Seaman; “5 Easy to Grow Mosquito-Repelling Plants”; data dostępu: 2020-07-29
 2. “https://www.gardendesign.com/plants/mosquito-repellent.html”; data dostępu: 2020-06-15
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy