Lilie kwiaty – sadzenie, uprawa i pielęgnacja lilii

Lilia tygrysia, fot. pixabay.com Lilia tygrysia, fot. pixabay.com

Lilie już w starożytności uważane były za kwiaty szlachetne, a nawet boskie. Pierwszy znany nam rysunek lilii pochodzi z 1500 r p.n.e. i został odnaleziony na Krecie. Wedle mitologii greckiej biała lilia powstała z mleka Hery, żony Zeusa, i stała się symbolem czystości i nieskalania. Ale ta nieskalana niewinność przeszkadzała już rzymskiej bogini Wenus, która z zazdrości sprawiła, że kwiatom lilii wyrosły długie prątki – aby nie były tak doskonałe.


Symbolika lilii przenika wskroś kultur i religii – delikatne kwiaty wielbili zarówno poganie, jak i chrześcijanie, upatrując w nich źródła płodności, dobrobytu, niewinności i cnotliwości. Do dziś zresztą w kościele lilie są tradycyjnym kwiatem wielkanocnym, używanym do zdobienia wnętrza świątyni.

Łącznie znamy ponad 80 gatunków lilii, pochodzących głównie z półkuli północnej – przede wszystkim z Azji, ale także Europy i Ameryki Północnej. Botanicy dzielą je na siedem głównych grup, pośród których najliczniejszą stanowią mieszańce azjatyckie - stosunkowo mało wymagające lilie ogrodowe o niezwykle szerokiej palecie barw, polecane zwłaszcza początkującym ogrodnikom.  Dalej wyróżniamy również bardzo wrażliwe mieszańce orientalne o niezwykle wykwintnych kwiatach, najczęściej białych i różowych; mieszańce trąbkowe o wydłużonych kielichach, mieszańce amerykańskie, szybko rosnące i najczęściej żółte lub pomarańczowe; mieszańce longiflorum, także o trąbkowej budowie, polecane jedynie do uprawy doniczkowej lub szklarniowej; stosunkowo rzadko spotykane mieszańce candidum – śnieżnobiałej lilii oraz mieszańce martagon o małych, turbanowatych kwiatach na długich łodygach.

To tylko podstawowy podział, bo nawet mieszańce wciąż krzyżowane są dalej, dając coraz to nowe odmiany i kultywary o zachwycających kształtach, kolorach i deseniach. Łatwo zrozumieć, że uprawa lilii szybko staje się wciągająca i trudno poprzestać na kilku cebulkach…


Lilia biała, lilia świętego Józefa (Lilium candidum L.). Stan Shebs [GFDL, CC BY-SA 3.0 or CC BY-SA 2.5], from Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy