Najniebezpieczniejsze rośliny występujące na terenie Polski

pixabay.com pixabay.com

Przyciągają wzrok pięknymi kwiatami, oryginalnymi liśćmi albo zachęcająco wyglądającymi owocami, jednak… kryją w sobie truciznę! Śmiertelnie niebezpieczne rośliny występują nie tylko w amazońskiej dżungli. Również w Polsce można natrafić na gatunki, które widnieją na botanicznej czarnej liście. Jak nazywają się toksyczni przedstawiciele naszej krajowej flory?


Niektóre rośliny występujące na terenie naszego kraju są na tyle niebezpieczne, że powinniśmy je omijać szerokim łukiem. Warto uważnie przyjrzeć się ich zdjęciom, aby, przy bezpośrednim spotkaniu, od razu dokonać demaskacji i uniknąć kłopotów. Dlaczego niektórzy przedstawiciele naszej rodzimej przyrody zasłużyli sobie na miano „zielonych zabójców”?

SZCZWÓŁ PLAMISTY


To istny arcyłotr wśród roślinnych trucicieli.  Conium maculatum jest krzewem pospolicie występującym na terenie całej Polski. Okres jego kwitnienia przypada na sierpień. Trzymajmy się jednak od jego zwodniczych kwiatków z daleka. Zawarty w tej roślinie alkaloid – koniina – jest na tyle toksyczna, że wchłania się nawet przez skórę. Samo powąchanie krzewu może mieć śmiertelne konsekwencje! Po chwilowym pobudzeniu organizmu następuje bezwład mięśni i prowadzący do zgonu paraliż. Zdecydowanie nie warto zadzierać z tym ostrym zawodnikiem!


SZCZWÓŁ PLAMISTY, By Djtanng (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy