Najszybciej rosnące drzewa do ogrodu

Marzysz o ogrodzie zasłoniętym przed widokiem sąsiadów? Nie możesz doczekać się strefy przyjemnego cienia na tarasie? Postaw na szybko rosnące drzewa i w przeciągu kilku lat ciesz się piękną zieloną ścianą. Oto wybór ozdobnych gatunków, które w krótkim czasie zapewnią Ci prywatność i ochronę. Sprawdź, które pasują najlepiej do Twoich warunków glebowych i wymagań estetycznych.Drzewa w ogrodzie dbają o prywatność i cień, fot. Paul Maguire/ShutterstockDrzewa w ogrodzie dbają o prywatność i cień, fot. Paul Maguire/Shutterstock
  1. Wierzba babilońska – rośnie jak z wody
  2. Żywotnik „Green Giant” – dopasowuje się do potrzeb
  3. Cyprysowiec Leylanda – ideał dla wstydliwych
  4. Klon Freemana – wielka plama koloru
  5. Olsza czarna – nie dla alergików
  6. Brzoza papierowa – piękny pień
  7. Tulipanowiec amerykański – ze stożkowatą koroną
  8. Sosna wejmutka – masywna choinka
  9. Metasekwoja chińska – kolorowy iglak
  10. Kalina wonna – pachnąca zasłona
Zakładanie ogrodu to praca, która wymaga cierpliwości i perspektywicznego myślenia. W pierwszych latach będziesz prawdopodobnie odczuwać niedosyt, bo roślinom trzeba dać szansę się rozrosnąć. Jeśli postawisz jednak na drzewa o szybkim tempie wzrostu i będziesz je odpowiednio pielęgnować, już ok. piątego roku będziesz mógł cieszyć się zaciszną prywatnością.

Wierzba babilońska – rośnie jak z wody


Nawet ponad 90 cm rocznie wzrasta wierzba babilońska (Salix babylonica) – jedno z najłatwiejszych w uprawie drzew, niestety, rzadko widywane w rodzimych ogrodach. Jej charakterystyczną płaczącą koronę tworzą silnie poskręcane pędy z wąskimi, jasnozielonymi liśćmi. W sezonie wierzba staje się gęstym parawanem, który łatwo zakrywa prywatne części ogrodu. Nie szkodzą jej przy tym mrozy, a deszczowy klimat wprost uwielbia.

Wierzba babilońska toleruje różne typy gleby, nawet te uboższe, o ile są wilgotne – stojąca woda to wręcz ideał, więc dobrze jest sadzić ją w pobliżu oczek wodnych czy zlewisk deszczówki. Regularne wiosenne cięcie pozwala zagęścić strukturę i uregulować pokrój, a coroczna dawka nawozu stymuluje bujny rozwój listowia.
Wierzba babilońska przed domem, fot. alybaba/Shutterstock

Żywotnik „Green Giant” – dopasowuje się do potrzeb


W oczach rośnie również żywotnik „Green Giant”, czyli hybryda żywotnika olbrzymiego i japońskiego (Thuja standishii x plicata). Jako dostojna zielona piramida osiąga nawet 12 m wysokości i ma wyjątkowo zwarty pokrój. Jest przy tym odporny na szkodniki, choroby oraz mrozy i nie poddaje się nawet ciężkim opadom śniegu. Sprawdza się w roli minimalistycznego solitera, ale może też tworzyć dorodne żywopłoty. Daje się przy tym swobodnie przycinać do wybranego rozmiaru i kształtu. Optymalne warunki uprawy żywotnika „Green Giant” to minimum sześć godzin słońca dziennie oraz lekko kwaśna, wilgotna gleba.
Żywotniki to szybko rosnące iglaki, fot. Alena Laurentsik/Shutterstock

Cyprysowiec Leylanda – ideał dla wstydliwych


Jednym z najlepszych dozorców prywatności w ogrodzie jest cyprysowiec Leylanda, czyli krzyżówka dwóch naturalnych gatunków: cyprysa wielkoszyszkowego oraz cyprysika nutkajskiego. Ten zimozielony okaz rocznie zwiększa się nawet o 80 cm, a w pierwszych latach jego rozwój jest najbardziej intensywny. Docelowo ciemnozielona korona jest gęsta i szeroka nawet na 10 m – nietrudno jest za nią schować stół z 4 krzesłami!

Cyprysowiec najlepiej rośnie na żyznej, dobrze przepuszczalnej ziemi, gliniastej lub piaszczystej, należycie wilgotnej. Stanowisko powinno być jak najbardziej słoneczne. Dostępne w sklepach odmiany w pełnym słońcu nabierają fantastycznego ubarwienia – od żółtego po niebieskawy. W chłodnych rejonach młode sadzonki wymagają jednak ochrony przed mrozami.
Żywopłot z cyprysowców Leylanda, fot. Darryl Brooks/Shutterstock

Klon Freemana – wielka plama koloru


Zieleń może być… czerwona! Klon Freemana (Acer x freemanii) to piękna krzyżówka klonu czerwonego oraz klonu srebrzystego, która rocznie zwiększa się o 60-90 cm. Jego charakterystycznie powycinane liście jesienią nabierają ciemnoczerwonej barwy. Korona na początku ma kształty kolumny, ale z czasem rozrasta się do owalu, który w polskim klimacie sięgać można nawet 15 m nad ziemią. Do szczęścia wystarczy mu średnio żyzna, wilgotna gleba oraz dużo słońca. Im lepsze warunki i więcej opadów, tym tempo wzrostu jest większe.
Klon Freemana jest szybkorosnącą krzyżówką czerwonego klonu, fot. kody_king/Shutterstock

Olsza czarna – nie dla alergików


Choć kojarzy się przede wszystkim z brzegami rzek i podmokłymi lasami, olsza czarna (Alnus glutinosa) bywa wykorzystywana również jako intensywne zadrzewienie ogrodu. Warunek jest jeden – musi mieć odpowiednio mokre stanowisko. Rocznie jest w stanie urosnąć nawet 60 cm, a docelowo osiąga 10-30 m wysokości. Atutem olszy jest bardzo rozłożysta korona z ładnymi, jasnozielonymi liśćmi o okrągławym kształcie. Dodatkowo przed zimą na pędach pojawiają się ozdobne czerwone „kotki”, które w okresie kwitnienia wydłużają się nawet do 10 cm. Niestety, pyłek olszy jest silnym alergenem, więc nie w każdej rodzinie będzie mile widziany.

Podłoże pod olszę czarną może być ubogie i gliniaste, ważna jest jedynie dostateczna ilość wody. Gatunek jest odporny na silne wiatry i szkodniki, a na dodatek nie wymaga regularnego cięcia.
Gęste listowie olszy czarnej, fot. simona pavan/Shutterstock

Brzoza papierowa – piękny pień


Niemniej imponującym wzrostem odznacza się brzoza papierowa (Betula papyrifera) – drzewo niby dość pospolite, ale w rzeczywistości bardzo zdobne. W warunkach ogrodowych dorasta ok. 20 m i zachwyca elegancką białą korą. Jej korona jest rozłożysta i dość gęsta, co zapewnia przyjemną strefa cienia w sezonie letnim. Jesienią zaś przebarwia się na żółto, nadając ogrodowi optymistycznego uroku. Niestety, jest to gatunek o krótkiej żywotności – zdarza się, że dożywa zaledwie 30 lat.

Brzozę uprawiać można niemal na każdym typie podłoża, w słońcu lub półcieniu. Młode drzewka rosną lepiej, jeśli są regularnie podlewane, ale gatunek dobrze toleruje suszę.
Brzoza papierowa w ogrodzie, fot. Ground Picture/Shutterstock

Tulipanowiec amerykański – ze stożkowatą koroną


Kto lubi nietypowe liście i zwarte korony drzew, powinien posadzić tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera). Rośnie on bardzo szybko, ponad 60 cm rocznie i docelowo w Polsce osiąga nawet do 35 m. Początkowo dość wąski stożkowaty pokrój rozszerza się z upływem lat. Liście są dość duże, a kształtem przypominają kielich tulipana widziany z profilu. Na przełomie czerwca i lipca pojawiają się wśród nich zdobne, żółte kwiaty, a jesienią w owocniach dojrzewają nasionach, które mają wielu ptasich amatorów.

Tulipanowiec lubi pełne słońce, dlatego będzie intensywnie wyciągać się w górę, jeśli posadzony zostanie w towarzystwie innych drzew. Na otwartej przestrzeni satysfakcjonuje się niższym wzrostem i inwestuje raczej w rozrost na szerokość – w takiej postaci jest najbardziej urodziwy. Potrzebuje żyznej, przepuszczalnej ziemi z dużą ilością materii organicznej.
Tulipanowiec amerykański jesienią, fot. Peter Turner Photography/Shutterstock

Sosna wejmutka – masywna choinka


Ponad 60 cm rocznie przybywa również sośnie wejmutce (Pinus strobus), finalnie dorastającej nawet do 40 metrów (największe tempo wzrostu obserwuje się między 10 a 15 rokiem, nawet ponad 1 m!). To piękne iglaste drzewo jest zielone przez całą zimę i ma dość luźną, nieregularną koronę, która doskonale pasuje do naturalistycznych ogrodów. Doskonale chroni przed wiatrem i produkuje zdobne, długie szyszki.

Wejmutkę sadzimy w pełnym słońcu lub częściowym zacienieniu, na kwaśnej, dobrze przepuszczalnej glebie. Nie przeszkadza jej okresowe przesychanie gruntu, choć tempo wzrostu jest szybsze przy odpowiedniej podaży wody.
Sosna wejmutka w ogrodzie, fot. Wiert nieuman/Shutterstock

Metasekwoja chińska – kolorowy iglak


Niezwykle urodziwym, szybko rosnącym i kolorowym gatunkiem jest metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides), należąca do rodziny cyprysowatych. Jej miękkie, ozdobne igły opadają co prawda na zimę, ale jesienią zmieniają barwę na żółtą, a później pomarańczową. W ciągu 10 lat metasekwoja dorasta nawet 7 m wysokości, a docelowo może mierzyć ponad 30 m. Ma ładną stożkowatą koronę, ale nie jest ona przesadnie gęsta. Z drugiej strony, gałęzie rosną bardzo nisko pnia, a drzewo dobrze toleruje częściowe zacienienie.

Aby metasekwoja rosła jak najszybciej, warto przygotować jej stanowisko z dobrze przepuszczalnym, wilgotnym i żyznym podłożem. Preferuje kwaśny odczyn gleb oraz sporą ilość torfu. W sprzedaży dostępne są bardzie ciekawe odmiany – niektóre posiadają wręcz kremowe igliwie!
Jesienne barwy metasekwoi chińskiej, fot. Tai Dundua/Shutterstock

Kalina wonna – pachnąca zasłona


Szybkim tempem wzrostu odznacza się również kalina wonna (Viburnum odoratissimum) – niewielkich rozmiarów drzewko o pięknych jasnoróżowych kwiatach, które pojawiają się pod koniec zimy. Pachnące kiście nie zapewniają może dobrej osłony przed ciekawskimi, ale są doskonałym urozmaiceniem gołego horyzontu. W sezonie to dorastające do 2,5 metra wysokości drzewko pokrywa się lancetowatymi, zielonymi liśćmi, które dobrze wypełniają luki w zagonie. Gatunek jest mało wymagający – najlepiej służy mu średnio żyzna, lekko kwaśne i przepuszczalna gleba.
Niewielkie, ale urocze drzewko kaliny wonnej, fot. tamu1500/Shutterstock
Do tego zestawienia warto dodać też bambus, choć oficjalnie jest to trawa, a nie drzewo. Nie ma jednak drugiej tak szybko rosnącej rośliny, a mrozoodporne odmiany w ciągu kilka lat stworzą w Twoim ogrodzie, prawdziwą ścianę lasu!
Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia

1. “13 of the Fastest-Growing Trees for a Privacy Screen in Your Yard” Sheryl Geerts, https://www.bhg.com/gardening/trees-shrubs-vines/trees/fast-growing-trees/, 10/05/2023
2. “11 Best Fast Growing Trees for Privacy and Considerations when Choosing” Plants Spark Joy, https://www.plantssparkjoy.com/fast-growing-trees-for-privacy/?utm_content=cmp-true, 10/05/2023
3. “How to Grow and Care for a Weeping Willow Tree” Vanessa Richins Meyers, https://www.thespruce.com/weeping-willow-trees-salix-babylonica-3269357, 10/05/2023
4. “The best fast-growing trees for privacy, shade and a more mature-looking backyard” Hugh Metcalf, https://www.livingetc.com/advice/best-fast-growing-trees-for-privacy, 10/05/2023
5. “Plant Care 101: Thuja Green Giants” Blair Brown, https://www.fast-growing-trees.com/pages/plant-care-thuja-green-giants, 10/05/2023

Ocena (2.3) Oceń: