Jak prawidłowo podlewać ogród? Kiedy najlepiej podlewać ogród?

Freeimages.com/Griszka Niewiadomski Freeimages.com/Griszka Niewiadomski

Rośliny, jak wszystkie żywe organizmy, potrzebują wody by móc żyć i rozwijać się. Przy stale obniżającym się poziomie wód gruntowych i coraz bardziej suchych i upalnych latach, konieczne jest nawadnianie roślin. Często bez naszej pomocy nie byłyby w stanie przetrwać najsuchszych okresów w roku.


Dla roślin korzystniejsze jest podlewanie rzadsze, ale bardziej obfite – woda wsiąknie w podłoże i dłużej pozostanie dostępna, podlewanie częste a delikatne powoduje szybkie wyparowanie wody z powierzchni ziemi i w związku z tym, krótkotrwałą jej dostępność.  Najlepsza pora dnia na wykonywanie tego zabiegu to wczesny ranek lub wieczór – parowanie powierzchniowe jest ograniczone, więcej wody dociera do systemu korzeniowego. Oczywiście roślin nie podlewamy po liściach, ponieważ krople przyjmują kształt soczewek skupiających promienie słoneczne i powodują oparzenia liści, co ogranicza powierzchnię asymilacyjną i obniża walory estetyczne.

Pamiętajmy, że zimozielone rośliny liściaste wymagają nawadniania nie tylko w okresie letnim (ostrokrzewy, różaneczniki, bluszcz pospolity), ponieważ transpirują także zimą, a co za tym idzie, mogą wysychać. Charakterystyczne zjawisko, które można zaobserwować u różaneczników, czyli zwijanie się liści i zwieszanie ich do ziemi to mechanizmy mające ograniczyć utratę wody z tkanek. Ważne jest, by na jesieni dobrze je podlać – odpowiednio nawodnione łatwiej przetrwają zimę. Zdarza się, że mówimy o zimozielonych roślinach, że „przemarzły” – otóż częściej wyschły niż przemarzły. Rośliny zimujące w gruncie są odpowiednio zahartowane do niskich temperatur – stopniowo obniżające się temperatury uruchamiają odpowiednie mechanizmy zabezpieczające przed mrozem.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy