Te zioła zwalczają szkodniki i użyźniają glebę w ogrodzie

Większość domowych ogródków jest zdominowana przez rośliny jadalne i ozdobne. Brakuje w nich natomiast okazów, których rola polega na użyźnianiu gleby i odstraszaniu szkodników. Aby zadbać o bezpieczeństwo roślin, które na co dzień pielęgnujemy, warto zasiać w ich bezpośrednim sąsiedztwie kwiaty i zioła, działające jak naturalne środki ochrony roślin.pixabay.compixabay.com
Aby ziemia w ogrodzie była żyzna i bogata w składniki odżywcze, nie trzeba inwestować w sztuczne nawozy. Wystarczy zasiać rośliny motylkowe, które nie dość, że poprawiają jakość podłoża, to jeszcze wabią pszczoły, a także pełnią funkcję dekoracyjną. Rozwinięty system korzeniowy takich roślin, jak cieciorka, kozieradka, groszek, fasola czy łubin spulchnia ziemię i zasila ją w cenne składniki odżywcze. Najlepsze zielone nawozy to: wyka, peluszka, seradela i miododajna facelia. Ich obecność w ogrodzie zasila podłoże w próchnicę i azot, a także działa odchwaszczająco.

Naturalni pogromcy szkodników


Ogrodowe szkodniki, takie jak mrówki, mszyce, nicienie czy pędraki stanowią największe zagrożenie dla sadzonek jadalnych roślin czy dekoracyjnych kwiatów. Na szczęście, można zapobiec ich rozprzestrzenianiu się poprzez zasadzenie na rabatach i grządkach gatunków roślin, które je odstraszą albo zadziałają jak naturalna pułapka. Co ważne – są one nieszkodliwe dla ludzi, w przeciwieństwie do syntetycznych preparatów przeciw szkodnikom.

Oto przykłady roślin, które zwalczają zagrażające sadzonkom organizmy:
Wyżej wymienione rośliny stanowią również unikalny surowiec do przygotowywania specjalnych wywarów, które mogą pełnić funkcję naturalnych środków przeznaczonych do ochrony roślin. Planując rozkład grządek w przydomowym ogrodzie albo na działce, warto umieścić w ich sąsiedztwie gatunki użyźniające glebę oraz odstraszające szkodniki. Dobrze przemyślana strategia ogrodnicza sprawi, że nie będziemy musieli stosować żadnych sztucznych produktów, które, mimo wszystko, nie są obojętne dla naszego zdrowia.
Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)
Ocena (3.2) Oceń: