Wpływ Księżyca na rośliny - kiedy siać, przesadzać i zbierać?

Pełnia księżyca ponad wierzchołkami drzew; źródło: pixabay.com Pełnia księżyca ponad wierzchołkami drzew; źródło: pixabay.com

Księżyc, jedyny naturalny satelita ziemski, odgrywa olbrzymią rolę nie tylko w rozwoju ludzkości, ale także w cyklu życia przyrody. I choć brzmi to w dzisiejszej dobie jak wiara w duchy, wpływ Księżyca na rośliny w ogrodzie jest rzeczywisty i zauważalny.


O tym, że Księżyc nie jest tylko zmieniającym się kształtem na nocnym niebie, świadczy choćby fenomen przypływów. To siła grawitacji księżyca sprawia bowiem, że poziom mórz na określonych miejscach kuli ziemskiej rośnie i opada, w regularnym miesięcznym cyklu. Naukowcy uważają nawet, że to właśnie siła przyciągania Księżyca uczyniła z naszej planety tak przyjazne do życia środowisko, modyfikując na biliony lat poziom wstrząsów wokół ziemskiej osi.

Nawet dzisiaj, w dobie elektryczności, elektroniki i podróży kosmicznych, są ludzie, którzy próbują żyć w zgodzie z kalendarzem lunarnym, wskazując, że nasz organizm złożony jest wszak w 70% z wody! I tak na przykład faza pełni Księżyca kojarzona jest z energią i kreatywnością, podczas gdy faza nowiu z introwertyzmem i zachowaniami asocjalnymi. Zapaleńcy chętnie odczytują też w jakim znaku zodiaku jest obecnie Księżyc i formują na tej podstawie różne zalecenia dla ludzi urodzonych w odpowiednich porach roku. Czy temu wierzyć? Każdy musi to osądzić osobiście. Co się zaś tyczy wpływu Księżyca na rośliny w ogrodzie, nie pozostaje nic prostszego jak przekonać się samemu!

Co trzeba wiedzieć o cyklu księżycowym

Księżyc krąży wokół Ziemi po orbicie, wykonując co miesiąc pełne okrążenie. Ściślej, czas trwania jednego obiegu trwa 27,3 dni, ale wskutek różnic wizualnych w ocenie pozycji Księżyca w ciągu roku za średnią długość miesiąca lunarnego uznaje się 29,5 dnia. W tym okresie Księżyc przechodzi przez cztery fazy, trwające ok. 7 dni każda. Cykl zaczyna się od nowiu, gdy noce są najciemniejsze. W pierwszej kwadrze widzimy wschodnią część Księżyca, która ma kształt litery „D” i rośnie, aż do osiągnięcia pełni. Wtedy właśnie widzimy z Ziemi pełną tarczę Księżyca, a to dzięki linearnemu ustawieniu trzech ciał niebieskich – Księżyc znajduje się dokładnie po przeciwległej stronie naszej planety w stosunku do Słońca. W ostatniej kwadrze Księżyca ubywa – sierp o kształcie litery „C” robi się coraz cieńszy.


Siła grawitacji księżyca sprawia, że poziom mórz na określonych miejscach kuli ziemskiej rośnie i opada. Fot. pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy