EKOLOGICZNE BUDOWNICTWO. Najbardziej ekologiczny dom w Polsce
Ekologia.pl Dom i ogród Ekologiczny dom Ekologiczne budownictwo. Jaki jest najbardziej ekologiczny dom w Polsce?

Ekologiczne budownictwo. Jaki jest najbardziej ekologiczny dom w Polsce?

Dom eko-system, jeden z nagrodzonych projektów, źródło Murator
Dom eko-system, jeden z nagrodzonych projektów, źródło Murator

Mamy ekologiczne jedzenie i ekologiczne paliwa napędzające samochody. Teraz przyszedł czas na ekologiczne domy! Do konkursu „Dom Ekologiczny” zorganizowanego przez wydawnictwo Murator we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich SARP zgłoszono 92 projekty z całej Polski. Jury wyróżniło cztery z nich. Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 17,5 tys. złotych.

Konkurs dla architektów i inżynierów „Dom Ekologiczny” to inicjatywa promująca ekologiczne budownictwo w Polsce. Celem konkursu było wyłonienie projektu najlepszego, nowoczesnego wolno stojącego domu jednorodzinnego, który jest energooszczędny, a przez to ekologiczny.

Przy wyborze jury kierowało się kryteriami funkcjonalności, estetyki, integralności koncepcji, ale przede wszystkim zastosowaniem różnorodnych ekologicznych rozwiązań. Domy ze zwycięskich projektów: „Ekologiczny dom dostępny”, „Dom Ekosystem”, „Dom ukryty”, „Z wysokim wnętrzem”, jak zapewnia jury, są przyjazne środowisku naturalnemu oraz kieszeni potencjalnego właściciela – mają niskie zapotrzebowanie na energię oraz racjonalnie gospodarują wodą.

„Ekologiczny dom dostępny”
(Autorzy projektu: Piotr Trębacz, Andrzej Wieteska, Beata Trębacz, Ludomir Duda i współpracownicy)

Parterowy dom z pokrytym zielenią płaskim dachem, który pozwala efektywnie ustawić kolektory słoneczne. Konstrukcja żelbetowa. Drewniany taras jest jednocześnie pomostem stawu urządzonego przy domu. Koncepcja zagospodarowania działki i ogrodu sprzyja zachowaniu warunków środowiska naturalnego. Przy domu zaprojektowano trzcinową oczyszczalnię ścieków. Podwodny system kanalizacyjny pozwala na wykorzystanie tak zwanej szarej wody, która po wstępnym oczyszczeniu jest używana do spłukiwania toalet Do ogrzewania domu i wody służą gruntowy zasobnik ciepła, kominek z płaszczem wodnym oraz kolektory. Zastosowano dwustrefowy system wentylacji mechanicznej nawiewno- -wywiewnej z dwoma rekuperatorami. Podział pozwala na wyłączenie wentylacji okresowo nieużytkowanej części domu.

Parterowy dom z pokrytym zielenią płaskim dachem, który pozwala efektywnie ustawić kolektory słoneczne.

Dom eko-system
(Autorzy projektu: Ligia Krajewska, Jacek Mistur)

Jest to dom w konstrukcji szkieletu drewnianego, z izolacją z celulozy i elewacją pokrytą panelami z korka. Centralną częścią domu zbudowanego w zaproponowanym systemie jest wieloboczny pokój dzienny, wokół którego rozmieszczone są modułowe pomieszczenia w ilości i układzie dostosowanym do potrzeb rodziny i warunków działki. Wszystkie pomieszczenia układające się w pierścień wokół centralnego pokoju mogą być z nim połączone lub odizolowane za pomocą systemu ścian przesuwnych. Dzięki temu układowi wszystkie sypialnie, kuchnia, jadalnia itp. są jasno oświetlone, nie ma powierzchni przeznaczonej tylko na komunikację. Urządzenia do ogrzewania stanowi gruntowa pompa ciepła, kominek z zamkniętą komorą spalania na paliwo stałe, kolektory. Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z rekuperatorem może być okresowo zastępowana naturalną – środki architektoniczne zapewniają konwekcyjny ruch powietrza i pełną przewietrzalność. Przewidziano wykorzystanie wody deszczowej oraz szarej filtrowanej i sprowadzanej do podziemnego zbiornika.

Dom ukryty
(Autorzy projektu: Tomasz Głowacki, Katarzyna Rybczyńska, Mateusz Skalski, Aleksandra Konieczna, Krzysztof Kukułka, Małgorzata Walczak, Jakub Podgórski)

Charakterystyczna budowa nie zmienia wizualnie otoczenia – dom znika z horyzontu, pozwala zachować nietknięty krajobraz. Dom jest całkowicie zagłębiony w gruncie, niewidoczny z zewnątrz. Okrągły otwór w dachu oświetla kwadratowy dziedziniec wewnętrzny, pełniący funkcję prywatnego ogrodu pod odkrytym niebem, do którego prowadzą wejścia z rozmieszczonych wokół pomieszczeń. Łazienki i korytarze oświetlają dwa podłużne świetliki w pokrytym zielenią dachu. Pod budynkiem zaprojektowano zbiornik na wodę deszczową odprowadzaną do kanalizacji lub używaną do nawadniania zieleni na dachu. Ogrzewanie stanowi gruntowa pompa ciepła z wymiennikiem pionowym pod wewnętrznym dziedzińcem. Wentylacja jest mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła.

Dom jest całkowicie zagłębiony w gruncie, niewidoczny z zewnątrz

Dom „Z Wysokim wnętrzem”
(Autorzy projektu: Aleksandra Poźniak-Wołodźko, Marcin Sienkowski)

Zwarta, bardzo prosta bryła domu z dwuspadowym dachem i wysokim, przeszklonym ogrodem zimowym. Ogród zimowy jest przekryty pełnym dachem i w zależności od potrzeb może być włączany lub oddzielany od ogrzewanego wnętrza. Zimą pobiera energię słoneczną, w okresie przejściowym podgrzewa wstępnie powietrze do wentylacji, latem jest otwarty lub – kiedy jest zbyt ciepło – oddzielany od salonu, aby zapobiec przegrzewaniu wnętrza. Jest to dom w konstrukcji drewnianej, ze ścianą wewnętrzną z cegły rozbiórkowej akumulującą ciepło. W projekcie zaproponowano możliwość stosowania dwóch systemów wentylacji. Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła byłaby stosowana w sezonie grzewczym. W miesiącach ciepłych można byłoby korzystać z wentylacji hybrydowej. Bryła i wnętrze specjalnie zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić skuteczność wentylacji naturalnej, sterowanej automatycznie Głównym źródłem ciepła jest kominek z płaszczem wodnym na drewno lub na pelety współpracujący z wentylacją mechaniczną z rekuperacją. Centralne usytuowanie kominka sprzyja jego skuteczności jako urządzenia do ogrzewania całego domu. W domu zaprojektowano także kolektory służące do ogrzewania wody w miesiącach słonecznych.

Ekologia.pl, źródło: Murator



4.6/5 - (19 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
6 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mnie zastanawia jedno, wszyscy piszą artykuły sponsorowane o projektach ekologicznych, a nikt nie napisał praktycznie o projekcie z 2015 roku „W Sercu Uzdrowiska”. Jest to pierwszy projekt w Polsce, który całkowicie jest zasilany energią odnawialną, to naprawdę smutne, że tak się dzieje. Sam na informację trafiłem przez przypadek, gdy spacerowałem ze znajomymi po Cieplicach w Jeleniej Górze jako turysta…. heh

Przedstawione konkursowe propozycje są interesujące lecz ja w domach ekologicznych szukam tradycyjności, przede wszystkim drewna. Dlatego też gdy stanęłąm przed wyborem materiałów do budowy domu wybrałam bal sosny mazurskiej i dom wykonany przez Natur Eko Dom z dachem krytym strzechą. Dom w pełni ekologiczny, wytrzymały i odporny na warunki atmosferyczne.

100% ekologiczna chata comment image

polecam artykuł o pierwszej w Polsce hali energooszczędnej https://www.muratorplus.pl/technika/izolacje/pierwsza-w-polsce-hala-sportowa-w-energooszczednym-standardzie-budynku-pasywnego_69585.html

ale tylko ostatni jest realizowalny, zważywszy na to, że w Polsce przeważnie trzeba budować dom z dachem spadzistym o określonym spadku.

Moim zdaniem powinien być jedynym pierwszym wygranym. Uważam, iż rozwiązania w nim zaproponowane są GENIALNE!