10. MFF WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.

10. MFF WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.Kadr z filmu Klimat na zmiany

Już dzisiaj w Warszawie rozpoczyna się jubileuszowy, 10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie, to jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka. W ciągu 10 dni zaprezentowanych zostanie około 80 filmów z całego świata, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. Projekcje  festiwalowe odbywać się będą w dwóch salach CSW Zamek Ujazdowski i Kino Labie, w kinie „Muranów” oraz w BUWie.W konkursie o nagrodę WATCH DOCS zobaczymy najlepsze światowe dokumenty dotyczące szeroko pojętej problematyki praw człowieka, wyprodukowane w latach 2009 – 2010. W tym roku będzie to siedemnaście filmów, wybranych spośród ponad tysiąca zgłoszeń z całego świata.

Szczególnie polecamy Waszej uwadze trzy pozycje z festiwalowego repertuaru:

Klimat na zmiany / Climate of Change (USA, 2010, 85', reż. Brian Hill)

Inspirujący film Briana Hilla portretuje ludzi, którzy bez oglądania się na milczącą większość postanowili zrobić coś dla środowiska. Grupa hinduskich dzieci, które starają się uświadomić starszym konieczność ograniczenia stosowania plastiku, papuaski aktywista walczący z rabunkowym wyrębem tropikalnej dżungli, entuzjasta propagujący wśród afrykańskich kobiet zalety korzystania z energii słonecznej, czy amerykański samotnik broniący swojego domu w Apallachach przed górniczą korporacją zamierzającą zniwelować cała okolicę… Oto bohaterowie, jacy nie trafiają na pierwsze strony gazet, choć walczą o sprawę wspólną nam wszystkim.

Kadr z filmu Klimat na zmiany


Woda dla bogaczy / Chronic Neglect: The water crisis in el Salvador / Desidia Crónica: La Crisis del Agua en El Salvador (USA, 2009, 23', reż. Tamaryn Nelson)

Kolejny interwencyjny film światowego lidera tzw. wideo-rzecznictwa – organizacji Witness – dotyczy prawa do wody i jego naruszeń w Salwadorze – kraju bynajmniej nie cierpiącym na niedostatki „błękitnego złota”. Choć o prawie do wody wiele się ostatnio dyskutuje, także w światowym dokumencie, rzadko zobaczyć można film tak pełny rzetelnej informacji i przekonującej argumentacji. „Woda dla bogaczy” to wezwanie do uregulowania systemu, który prowadzi do marnotrawstwa i pozbawia wody ubogich mieszkańców Salwadoru, podczas gdy bogate dzielnice stolicy pysznią się luksusowymi basenami i ogrodami.

Diwalwal - miasto przeklętego złota / Diwalwal- the city of cursed gold / Diwalwal, L'or maudit des Philippines (Francja, 52', reż. Philippe Couture)

Mount Diwalwal na filipińskiej wyspie Mindanao najprawdopodobniej kryje w sobie największe na świecie złoża złota. Od czasów odkrycia kruszcu w 1982 roku w okolicy trwa gorączka złota. Z całego kraju napływają tysiące ludzi pragnących odmienić swój los. Kopacze przy użyciu najprostszych narzędzi drążą kilkusetmetrowe, wąskie tunele, w których nieustannie dochodzi do katastrof. Nie tylko z powodu braku zabezpieczeń: wypadek w tunelu to najprostszy sposób na pozbycie się konkurencji. Zresztą w okolicy łatwo stracić życie – nie tylko pod ziemią. Dopiero od ośmiu lat filipiński rząd sprawuje jakąkolwiek kontrolę nad tym regionem. W okolicy działa kilka zbrojnych grup (m.in. islamscy fundamentaliści oraz maoiści), których celem jest secesja prowincji. Głównym bohater filmu i zarazem naszym przewodnikiem po okolicy jest Franco Tito – miejscowy barangay captain, czyli skrzyżowanie sołtysa z szeryfem –  reprezentant miejscowej społeczności w kontaktach z władzami. Franco nie rozstaje się z bronią – w tym kłębowisku nielegalnych interesów nietrudno narobić sobie wrogów. Tutaj wszystko jest możliwe – szef miejscowej policji popija piwo z poszukiwanym za morderstwo, w ciągu jednego dnia można dorobić się fortuny, ale można też zniknąć bez śladu. Jednak czasy Dzikiego Zachodu powoli odchodzą w przeszłość. Filipiński rząd zamierza wystawić na aukcję największe żyły złota kryjące się w Mt. Diwalwal. Wówczas do akcji wkroczą wielkie korporacje…Ocena (0) Oceń: