5 ekologicznych sposobów na zatrzymanie ciepła we wnętrzach

Tegoroczna zima z wielu powodów będzie trudniejsza niż poprzednie. Żeby nie zwiększać, i tak wysokich już kosztów ogrzewania, warto przygotować się do sezonu grzewczego. Jeśli zadbasz o kilka drobnych szczegółów, możesz zatrzymać ciepło w swoim mieszkaniu. Dzięki czemu Twoje rachunki będą nieco niższe. Co zatem możesz zrobić?zasłonyfot. Eurofirany

1. Uszczelnij drzwi wejściowe

Domy tracą ciepło przez istniejące nieszczelności lub słabą izolację. Jeśli mieszkasz w domu wielorodzinnym, kamienicy czy bloku, nie masz możliwości wykonania docieplenia budynku. Dlatego musisz zadbać o to, co możesz zrobić we własnym mieszkaniu. Po pierwsze przyjrzyj się drzwiom wejściowym. Często są one osadzone w taki sposób, że między progiem a skrzydłem jest szczelina. Montując piankową uszczelkę na drzwiach, pozbędziesz się tego problemu. Montaż jest prosty, bez trudu sam nakleisz uszczelkę. Ten zabieg nie dość, że uszczelni drzwi od przeciągów, to również wyciszy Twoje mieszkanie od dobiegających z zewnątrz hałasów.

2. Przestaw okna na tryb zimowy

Popularne okna PCV dają możliwość regulacji ustawienia skrzydła na tryb letni lub zimowy. Polega to na przekręceniu niewielkiej śruby znajdującej się w ramie okna. Dzięki tej czynności okno w trybie zimowym domyka się szczelniej, a co za tym idzie, nie dopuszcza do uciekania ciepła z naszego mieszkania. Warto również zaznaczyć, że uszczelki w oknach mają swoją żywotność. Im starsze okno, tym uszczelka bardziej zużyta, a więc mniej skutecznie izoluje. Jeśli Twoje okna mają już kilka lat, zasięgnij opinii fachowca i dowiedz się, czy nie nadszedł czas na wymianę całej uszczelki.

pokój
fot. Eurofirany

3. Zadbaj o grzejniki, odpowietrz je i odsłoń

Głównym źródłem ciepła w mieszkaniach są grzejniki. Dlatego i o nie należy właściwie zadbać. Gdy zostanie uruchomione centralne ogrzewanie, sprawdź, czy cały kaloryfer jest równomiernie ciepły. Jeśli u dołu temperatura jest wyraźniej niższa, grzejnik musisz odpowietrzyć. Ta czynność również jest prosta. Wystarczy lekko odkręcić śrubkę znajdującą się u góry, a z niewielkiego otworu obok zacznie wydostawać się powietrze. Pamiętaj, że gdy powietrze się ulotni, z otworu zacznie cieknąć woda, zatem przygotuj zawczasu ściereczkę. Jeśli masz w swoim domu zawieszone zasłony i firany, pamiętaj, że hamują one przepływ ciepła od grzejnika. Jednak nie rezygnuj z ich wieszania, po prostu powieś je tak, by kaloryfer był odsłonięty i mógł oddawać ciepło do wnętrza pomieszczenia.

4. Zawieś firany i zasłony

Zasłony i firany poza niekwestionowanymi względami estetycznymi, mają jeszcze jedną istotną funkcję. Dodatkowo izolują okna. W chłodne, pochmurne i wietrzne dni zasłonięte okna dodatkowo ochronią mieszkanie przed zimnem. Natomiast, gdy wyjdzie słońce, odsłoń okna. Promienie słoneczne nie tylko podniosą temperaturę w mieszkaniu, ale także poprawią nastrój domownikom. W internecie jest bardzo szeroki wybór zasłon i firan, np. firany na Eurofirany.com.pl. Po wielu latach królowania rolet, zasłony i firany wróciły na dobre do modnych aranżacji wnętrz. Stanowią one nie tylko element pięknego wykończenia pomieszczeń, ale również jak widać, mają praktyczne zastosowanie.

5. Wietrz mieszkanie we właściwy sposób

Ostatnia porada wydaje się banalna, jednak warto wziąć ją sobie do serca i zacząć praktykować. Gdy już uszczelnisz drzwi i okna, a Twoje grzejniki grzeją we właściwy sposób, nie trać ciepła z wnętrza mieszkania poprzez niewłaściwe wietrzenie. Wietrz mieszkanie intensywnie i krótko w regularnych odstępach czasu. Nie zostawiaj uchylonych okien na wiele godzin. Wywietrz porządnie mieszkanie rano i wieczorem, zakręcając kwadrans wcześniej grzejniki. 10 minut wietrzenia pozwoli napełnić mieszkanie świeżym powietrzem, a jednocześnie nie wychłodzi go na dobre.


art. sponsorowany

Ocena (2.4) Oceń: