Budownictwo w zgodzie z naturą

Fot. VeluxFot. Velux
Rusza kampania edukacyjna „Otwórz się na pozytywną energię", której celem jest uświadomienie Polakom, że projektowanie budynków w zgodzie ze środowiskiem jest nie tylko opłacalne, ale i funkcjonalne. Organizatorem kampanii jest producent okien do poddaszy – firma VELUX, zaś Partnerem – Narodowa Agencja Poszanowania Energii.

Cele programu „Otwórz się na pozytywną energię" są spójne z najnowszymi zmianami w Dyrektywie EPBD (the Energy Performance of Buildings Directive) dotyczącej jakości energetycznej budynków.
Mają one przyspieszyć proces ograniczenia zużycia energii przez budynki nowe, jak i już istniejące, przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu i niskich kosztów ich użytkowania.

Kampania „Otwórz się na pozytywną energię" opiera się na pięciu krokach. Są to założenia projektowe, dzięki którym powstający lub modernizowany budynek będzie funkcjonalny, energooszczędny, a przy tym ekologiczny.

Krok 1. Dom z perspektywy słońca

Aby wykorzystać naturalne ciepło i zminimalizować jego straty, okna do poddaszu należy instalować od południa wykorzystując bezpośrednie światło słoneczne, gwarantujące największą ilość światła dziennego. Co ciekawe, dobrze usytuowane okna dostarczają do wnętrza darmową energię pochodzącą ze słońca, a zarazem zapobiegają ucieczce ciepła z wnętrza.

Krok 2. Światło z natury

Zminimalizowanie zużycia energii na oświetlenie jest możliwe dzięki zadbaniu o odpowiednią liczbę okien w pomieszczeniu. Aby uzyskać właściwą ilość światła dziennego, powierzchnia okien powinna stanowić 20 proc. powierzchni podłogi w pomieszczeniach od południa, 10 proc. w pomieszczeniach od północy i 10-20 proc. od wschodu i zachodu (w zależności od rodzaju pomieszczenia). Doświetlić można również takie miejsca, w których nie ma możliwości zastosowania tradycyjnych okien – wykorzystując świetliki tunelowe i okna do płaskich dachów.

Krok 3. Darmowa energia do ogrzania domu

Uzupełnieniem okien w systemie ogrzewania są kolektory słoneczne, które pozwalają w 70 proc. pokryć zapotrzebowanie na energię zużywaną do ogrzewania wody. Głównym elementem kolektora decydującym o jego wydajności jest miedziany absorber, przekazuje on energię cieplną ze słońca do ogrzania wody. Ogrzana słońcem do wysokiej temperatury woda może być również uzupełnieniem domowego systemu grzewczego.

Krok 4. Izolacja

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom można chronić dom przed stratami ciepła i zmniejszyć zużycie energii na ogrzewanie. Dla zapewnienia maksymalnej izolacyjności cieplnej i zysku energetycznego istotne jest użycie odpowiednich szyb w zależności od orientacji okien. Jednokomorowa szyba energooszczędna od południa zapewni dodatni bilans energii i maksimum doświetlenia, zaś dwukomorowa szyba zastosowana od północy zmniejszy straty ciepła i zapewni właściwe doświetlenie.

Krok 5. Kontrola światła i klimatu wnętrza

Zimą koncentrujemy się na izolacji, latem chronimy się przed ciepłem. W pełnym wykorzystaniu zalet światła dziennego i energii słonecznej pomagają odpowiednie produkty przeciwsłoneczne – rolety, żaluzje i markizy. W najcieplejsze dni obniżają temperaturę wnętrza nawet do 7 st. C, a zimą redukują straty ciepła do 30 proc.

W ramach kampanii organizatorzy zapowiadają publikację materiałów edukacyjnych, organizację spotkań informacyjnych z architektami i dekarzami a także prezentację doświadczeń europejskich. Rodziny budujące domy swoich marzeń, będą mogły otrzymać opinie i sugestie architekta dotyczące przesłanego projektu. Firma VELUX przekaże 200 tysięcy złotych na dofinansowanie wybranych zgłoszeń.

Źródło: Velux

Galeria zdjęć

Fot. VeluxFot. VeluxFot. Velux
Ocena (0) Oceń: