Czego nie lubią komary?

KomarKomar, fot.: Abhishek Mishra

Komar to obecnie najbardziej dokuczliwy wróg człowieka. Insekt mimo swoich niewielkich rozmiarów potrafi skutecznie dopiec. Jak zatem poradzić sobie z natrętnymi komarami? Proste domowe sposoby skutecznie odstraszą dokuczliwe owady, by można było spokojnie spać przy otwartym oknie. Oto kilka rad.  • Załóż moskitierę nad łóżkiem lub siatkę w oknie – będzie to skuteczna przeszkoda dla owadów
  • Ubierz się odpowiednio – komary są zdolne przebić się przez wiele materiałów, ale płótno i jeans będą dla nich skuteczną barierą.
  • Dbaj o higienę – według naukowców, komary mają tak skonstruowany węch, że potrafią identyfikować zapach ludzkiego ciała. Szczególnie przyciąga je aromat naszego potu.  Dlatego najlepiej jest zachować czystość i nie kusić owadów swoim unikalnym zapachem.
  • Wykorzystaj rośliny – postaw na parapecie takie rośliny, jak pelargonia, kocimiętka lub komarzyca. Skuteczne w walce z komarami okazują się również pomidory. Wystarczy powiesić listek przy oknie, by omijały nasz dom z daleka. Można też posadzić w ogródku kwiaty i rośliny takie jak goździki, miętę czy czeremchę .
  • Wykorzystaj zapachy – komary nie znoszą aromatu goździków, kamfory, eukaliptusa i anyżu, mięty, cytryny czy lawendy. Dlatego warto rozpylić w domu olejek zapachowy, który sprawi, że owady nie będą chciały dłużej gościć w Twoim mieszkaniu. Przed wyjściem na spacer można wetrzeć w skórę odrobinę waniliowego aromatu do ciasta, a drażniący zapach sprawi, że komarom odechce się kosztować naszej krwi. Na podobnej zasadzie działa aromat cynamonowy i olejek z mięty pieprzowej. Kiedy urządzasz przyjęcie w ogrodzie, zaopatrz się w świece, kadzidła i pochodnie, których dym odstraszy komary. Jest to nie tylko metoda na pozbycie się natarczywych krwiopijców, ale sposób na oryginalny i intrygujący wystrój ogród.
  • Skorzystaj ze starych, sprawdzonych metod – starym harcerskim przepisem na pozbycie się insektów jest zapalenia świecy na talerzyku z 10 łyżeczkami wody wymieszanej z formaliną. Zwabione do światełka owady natychmiast utopią się w zbiorniku. Inną metodą stosowaną na obozach i wyjazdach harcerskich jest wykorzystanie dymu z ogniska, który skutecznie odstrasza komary
  • Jedz witaminy – dostarcz organizmowi witaminę B1 (tiaminę). Rozpuszcza się ona w wodzie i jest wydalana z organizmu wraz z potem, któremu nadaje specyficzny zapach odstraszający komary. Mało jest dowodów naukowych na skuteczność działania tego sposobu. Jest jednak wiele osób, które uważają, że spożycie piwa (zawiera witaminę B1) uratowało ich przed pokąsaniem.
Ekologia.pl

Ocena (3.9) Oceń: