Czy fotowoltaika się opłaca? Poznaj jej największe zalety!

Instalacje fotowoltaiczne są od wielu lat odpowiedzią na rosnące rachunki i zanieczyszczenie środowiska. W przystępny sposób dostarczają energię czerpaną z promieni słonecznych, a wszystko to w bezpieczny i oszczędny sposób. Poznaj największe zalety posiadania fotowoltaiki!fotowoltaikafot. zstock/shutterstock.com
Fotowoltaika wciąż cieszy się niemalejącą popularnością wśród osób, które chcą zaoszczędzić na rachunkach i zadbać o własne zdrowie. Każda dobra hurtownia fotowoltaiczna posiada rozwiązania pozwalające na dopasowanie instalacji do potrzeb każdego gospodarstwa domowego czy przedsiębiorstwa. Dlaczego jej wybór będzie korzystny również w Twoim przypadku?

Instalacja fotowoltaiczna = oszczędność pieniędzy


Od 2022 roku obowiązuje system rozliczeń net-billing – wiele osób twierdzi, że jest mniej opłacalny niż wcześniej obowiązujący system net-metering, jednak mimo tego wciąż pozostaje najkorzystniejszym rozwiązaniem na rynku. Zakłada, że nadwyżka niewykorzystanej energii będzie sprzedawana po cenie hurtowej z poprzedniego miesiąca, natomiast w pochmurne i zimowe dni, gdy prosument będzie chciał pobrać energię z sieci z powodu mniejszej wydajności fotowoltaiki, może on kupić odpowiednią ilość energii po cenie detalicznej.

W efekcie – mimo że w pewnych okresach pojawia się konieczność kupna energii – przez sporą część roku gospodarstwo posiadające instalację fotowoltaiczną pozostaje niezależne od zewnętrznych dostawców prądu. Decydując się na fotowoltaikę, zaoszczędzisz sporo pieniędzy. Zwłaszcza, że ceny prądu wciąż rosną.

Ekologia i ochrona zdrowia


Panele fotowoltaiczne podczas pobierania energii słonecznej lub przekształcania jej na prąd elektryczny nie wydzielają dwutlenku węgla, ani żadnych innych szkodliwych gazów. Nie emitują również żadnych dźwięków słyszalnych przez owady czy ptaki i są w pełni bezpieczne dla zwierząt – zarówno dzikich, jak i domowych.

To ekologiczne rozwiązanie, które pozwala na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska. To z kolei wpływa korzystnie na bezpieczeństwo i zdrowie wszystkich domowników. Nie są bowiem narażeni na szkodliwe gazy, które mogliby wdychać każdego dnia. Fotowoltaika to czyste powietrze, którym oddychamy, a więc i dobre samopoczucie.

Możliwość pozyskania dofinansowania


Wracając do kwestii finansowej, decydując się na fotowoltaikę, możesz starać się o spory zwrot kosztów. Wystarczy, że weźmiesz udział w programie Mój Prąd. Przykładowo w edycji Mój Prąd 5.0 program finansuje do 50% kosztów ukończonych inwestycji. Dla zakupu samych paneli fotowoltaicznych dofinansowanie wynosi maksymalnie 6 tysięcy zł. Inwestycja więc zwróci się bardzo szybko, a Ty będziesz mógł cieszyć się ekologicznym i ekonomicznym domem.

Poza rządowym programem Mój Prąd istnieje wiele lokalnych dofinansowań. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, udaj się do swojego Urzędu Gminy i zapytaj, czy na bieżący lub przyszły rok są w planach dofinansowania na odnawialne źródła energii, w tym fotowoltaikę.


art. sponsorowany
Ocena (5.0) Oceń: