Dom energooszczędny - czy warto w niego zainwestować?

Standardy klimatyczne Unii Europejskiej przyjęte przez nasz kraj oraz ogromne ceny paliw sprawiają, że zachodzi konieczność oszczędności w każdym domu. Trudno jednak zmniejszać zużycie energii w energochłonnych i wykonanych w starej technologii budynkach, z ogromnymi stratami cieplnymi. Ciekawym rozwiązaniem w tym kontekście wydają się domy energooszczędne.eko domgrafika: envato elements

Co to jest dom energooszczędny?

Dom energooszczędny to z założenia budynek, który zatrzymuje w sobie energię cieplną i zużywa niewiele energii elektrycznej. Swoją oszczędność zawdzięcza tego typu dom, przede wszystkim szeregowi czynników technicznych i architektonicznych. Czym charakteryzuje się energooszczędny dom? Podstawowym parametrem technicznym jest niskie zapotrzebowanie na energię grzewczą. O domu energooszczędnym mówimy gdy wspomniane zapotrzebowanie nie przekracza 40 kWh/(m2 · rok) a współczynnik przenikania ciepła nie jest wyższy niż dwie dziesiąte W/m2K dla ścian zewnętrznych. Energooszczędność to nie tylko oszczędność finansowa właściciela domu pozwalająca zmniejszyć rachunki za ogrzewanie czy chronić środowisko. Od kilku lat jest to też obowiązek prawny. Każdy nowy dom wzniesiony po 1 stycznia 2021 roku, musi być obiektem samowystarczalnym i energooszczędnym. Kwestie te reguluje ustawa Prawo budowlane a jej zapisy są bezwzględnie egzekwowane i kontrolowane. Wznoszony budynek mieszkalny, w myśl najnowszych przepisów, powinien zgłaszać roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną służącą podgrzewaniu, wentylowaniu czy klimatyzowaniu maksymalnie 69 kWh/m2. Współczynnik przenikania ciepła ścian w nowo budowanych obiektach mieszkalnych nie może przekraczać 0,2 W/m2K dla ścian zewnętrznych, 0,7 W/m2K w przypadku okien i drzwi balkonowych i 0,8 W/m2K w przypadku okien ściennych.

Energooszczędne technologie w Twoim domu

Aby uzyskać ustawową, niską przepuszczalność cieplną i długo móc utrzymać temperaturę, dom musi posiadać szereg rozwiązań. Przede wszystkim dom energooszczędny winien mieć optymalną izolację termiczną przegród zewnętrznych budynku. Oznacza to, że ściany zewnętrzne, dach, strop piwnicy i strop ostatniego piętra są dobrze opatrzone styropianem bądź wełną mineralną a okna również mają wysokie współczynniki izolacji termicznej. Kolejną sprawą, która jest absolutnie kluczowa w drodze do energooszczędności jest optymalna izolacja termiczna tak zwanych mostków termicznych. Mostkami nazywamy miejsca domu wystające z jego obrysu - tarasy, balkony, ganki, dobudówki. Przez tego typu przestrzenie (często niedocieplone) ucieka z murów domu najwięcej ciepła. Dobrą opcją jest izolowanie poziome tych elementów domu, tym samym zabezpieczenie mostków termicznych gwarantujące lepsze zabezpieczenie izolacyjności całego domu nawet o kilka procent. Do energooszczędnych technologii zaliczamy nie tylko izolowanie czy dbanie o zachowanie istniejącej energii, ale też pozyskiwanie nowej energii z natury. Fundamentem pozyskiwania energii przyjaznej dla środowiska jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Niezależnie od tego, czy chodzi o energię słoneczną, wiatrową czy też wykorzystanie ciepła ziemi za pomocą pompy ciepła - wszystkie te sposoby pozwalają zaoszczędzić ogromne sumy na rachunkach i przyczynić się do czystszego środowiska. Ostatnią kluczową technologią, którą należy wdrożyć w każdym domu jak najszybciej jest wentylacja z odzyskiem ciepła zwana niekiedy rekuperacją. Do systemów wentylacyjnych można mieć wiele zastrzeżeń, ale w domu energooszczędnym zapewniają one dodatkową oszczędność energii i odpowiednią ilość świeżego powietrza. Warto więc w nie zainwestować.

Architektoniczne sposoby energooszczędnego budowania

Zanim zaczniemy budowę domu niezbędny jest zakup odpowiednio opracowanej dokumentacji. Na szczęście na rynku dostępne są estetyczne i funkcjonalne projekty domów energooszczędnych, jest więc w czym wybierać. Na etapie budowy nowego domu wielu inwestorów waha się jaki typ ścian domu wybrać by były najbardziej energooszczędne. Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, bowiem istnieje wiele technologii o zbliżonych parametrach cieplnych. Podstawową i najczęściej stosowaną technologią architektoniczną jest technika murowana ze ścianami warstwowymi. Murowane ściany posiadają kilka warstw: tynku, pustaka bądź cegły ceramicznej, wierzchnią warstwę od strony elewacji stanowi zaś styropian o różnej grubości. Innymi technologiami jest ścianka warstwowa z pustką powietrzną, która również zatrzymuje ciepło oraz technologia drewniana szkieletowa. Wbrew obiegowej opinii, ta ostatnia technologia wcale nie należy do zimnych, wypełnienie części luk szkieletowych wełną mineralną pozwala cieszyć się współczynnikiem zatrzymywania ciepła na poziomie domów energooszczędnych.

art. sponsorowany
Ocena (3.7) Oceń: