Dom energooszczędny – jak wybrać projekt?

Domy energooszczędne wciąż zyskują na popularności. Charakteryzują się zmniejszonym zapotrzebowaniem na ciepło, więc niewątpliwie są inwestycją w przyszłość. Zapewniają ponadto komfortowe warunki życia i są przyjazne dla środowiska naturalnego. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu, by osiągnął standard energooszczędny.dom energooszczedny

Działka pod dom energooszczędny – na co zwrócić uwagę?
Zanim dokonamy wyboru projektu domu, który będzie energooszczędny, powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować i wszystko dokładnie przemyśleć. Zaczynamy oczywiście od zakupu działki. Wprawdzie to, czy dom będzie energooszczędny jest bardziej kwestią techniczną, ale warto wybrać działkę, która ułatwi nam to zadanie. Z punktu widzenia budownictwa ekologicznego najlepszy będzie teren z wjazdem od północy, ponieważ wtedy pomieszczenia dzienne będzie można usytuować od najbardziej nasłonecznionej strony południowej. Działka powinna być w miarę duża, a jej kształt zbliżony do kwadratu lub prostokąta, co umożliwi swobodne i korzystne ustawienie budynku względem stron świata.

Nie bez znaczenia jest aspekt sąsiedztwa działki. Warto sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, by dowiedzieć się, czy w przyszłości nie powstaną w pobliżu wysokie obiekty, które zasłonią dom i zmniejszą jego dostęp do promieni słonecznych. Korzystne okaże się też zamontowanie rolet zewnętrznych i odpowiednie rozplanowanie drzew na działce, co umożliwi regulowanie dopływu energii słonecznej do budynku. Rolety pomogą zimą utrzymać ciepło we wnętrzu, a latem zapewnią skuteczną ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Podobną rolę spełniają drzewa liściaste, które należy posadzić od strony południowej. Latem zapewnią cień i ochłodę, a zimą nie będą blokować promieni słonecznych. Natomiast drzewa iglaste należy usytuować od strony północnej, ponieważ wtedy będą stanowić naturalną barierę przed wiatrem i tym samym ograniczać straty ciepła.
fotowoltaika
Panele słoneczne na dachu pozwolą na ogrzanie wody w domu energooszczędnym.


Jak wybrać odpowiedni projekt domu energooszczędnego?
Projekt budynku energooszczędnego znacząco się różni od standardowego. Wszystkie zastosowane  w nim rozwiązania architektoniczne, konstrukcyjne i instalacyjne powinny ograniczać straty ciepła.
Przy wyborze projektu warto więc zwrócić uwagę na kilka aspektów.

1. Zwarta, nieskomplikowana bryła i prosty dach w domu energooszczędnym
Jedną z najważniejszych kwestii jest kształt bryły domu. Budynek energooszczędny nie może mieć balkonów, przybudówek i wykuszy. Wyłącznie zwarta i prosta forma, oparta na rzucie w kształcie kwadratu lub prostokąta, eliminuje możliwość występowania mostków termicznych, czyli miejsc, przez które wydostaje się ciepło z budynku. Taka konstrukcja przekłada się na spore oszczędności w ogrzewaniu. Domy energooszczędne powinny też mieć odpowiedni dach. Najlepszym wyborem będzie prosty lub dwuspadowy, nieposiadający lukarn.

2. Energooszczędne okna
Wybierając projekt domu, należy również zwrócić uwagę na okna. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie rozmieszczenie okien, które równocześnie będą miały odpowiednio dobrane parametry. Przede wszystkim duże okna powinny się znajdować na elewacji południowej, co będzie miało spory wpływ na wielkość zysków ciepła. Z kolei po stronie północnej lepiej ograniczyć ich wielkość i ilość. Najważniejszym parametrem jest współczynnik Uw, określający przepuszczalność termiczną całego okna. Im jego wartość będzie niższa, tym lepiej. O oknach energooszczędnych możemy mówić wówczas, gdy współczynnik Uw wynosi mniej niż 1 W/(m²K).

3. Energooszczędne instalacje
Projekt domu energooszczędnego powinien umożliwić zastosowanie dodatkowych instalacji, które przyczynią się do niższego zużycia energii. Zaliczają się do nich pompa ciepła, ogrzewanie podłogowe, rekuperacja, turbiny wiatrowe, panele słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne.

4. Materiały, wentylacja i system grzewczy
Poza tym w projekcie domu powinna znaleźć się informacja odnośnie doboru materiałów budowlanych o podwyższonej izolacyjności termicznej, a także zastosowanej wentylacji i systemu grzewczego.

5. Projekt domu energooszczędnego – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Może się zdarzyć, że nie każdy projekt domu określany jako energooszczędny, faktycznie zapewni nam niskie koszty utrzymania. Niezwykle istotny jest współczynnik EP (kWh/m²/rok), określający roczne obliczeniowe zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, oświetlenia oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Od 2017 r. maksymalny EP może wynosić 95 kWh/m²/rok, a od 2021 r. nie będzie mógł przekroczyć 70 kWh/m²/rok. Całkowite zapotrzebowanie domu energooszczędnego na energię pierwotną musi wynosić między 30 a 70 kWh/m²/rok.


Autor: Karina Bańka


Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy