Dom modułowy 70 m bez pozwolenia - czy warto?

Od 3 stycznia 2022 weszły w życie nowe przepisy, zgodnie z którym obiekt rekreacji indywidualnej o powierzchni do 70m2 postawisz bez konieczności uzyskiwania pozwolenia. Czy to dobra zmiana? Z pewnością wiele osób się z niej ucieszyło. Jeśli także rozważasz tego rodzaju inwestycję, sprawdź co musisz wiedzieć o nowych przepisach. Podpowiadamy, czy warto postawić dom modułowy do 70 m!mały domfot. Alexandre Zveiger/Shutterstock
Już nie dom o powierzchni 35m2, a nawet 75m2 postawisz bez pozwolenia. To duża zmiana, którą warto wziąć pod uwagę, gdy planujesz budowę obiektu rekreacji indywidualnej.

Dom modułowy do 70m - co na to przepisy?

Dom modułowy to obiekt, który niemal w całości powstaje na hali produkcyjnej. Na plac budowy przywożone są już gotowe elementy, które następnie zostają złożone. Ta technologia budowy pozwala postawić gotowy obiekt praktycznie w jeden dzień! Oczywiście zanim powstanie dom modułowy mija najczęściej kilka tygodni (w końcu praca na hali produkcyjnej nie trwa kilka godzin). To i tak znacznie krócej niż w przypadku budowy domu murowanego, która najczęściej trwa od roku do dwóch lat.
Co jednak przepisy mówią o postawieniu domu modułowego do 70m2? Od tego roku taki budynek można postawić na działce bez pozwolenia. Oznacza to, że nie musisz składać dodatkowych dokumentów w urzędzie (poza zgłoszeniem), co z pewnością stanowi dobrą informację. Czas oczekiwania na decyzję w sprawie budowy często wynosi od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, co może znacznie opóźnić prace budowlane.

Czy jednak każdy dom modułowy 70m2 postawisz bez pozwolenia? Niekoniecznie. Brak pozwolenia dotyczy wyłącznie obiektów rekreacji indywidualnej, czyli budynków przeznaczonych do okresowego wypoczynku (głównie domków letniskowych).

Warunki budowy domu modułowego do 70m bez pozwolenia
 
Aby móc wybudować dom modułowy do 70 m bez pozwolenia, spełnione muszą zostać także inne warunki. Oto niektóre z nich:
•    budynek rekreacji indywidualnej musi być obiektem parterowym (nie może posiadać użytkowego poddasza),
•    obiekt musi spełniać wymogi miejscowego plan zagospodarowania przestrzennego (w przypadku braku takiego planu, konieczna jest decyzja o warunkach zabudowy),
•    na każde 500 m2 działki może przypadać jeden dom do 70m2,
•    rozpiętość budynku może mieć maksymalnie 6m,
•    wysokość pomieszczeń nie może być niższa niż 2,2 m (dotyczy to pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi).

Dom modułowy 70 m - na jakie koszty się przygotować?

Wiele osób zastanawia się, jaka jest w ogóle cena domu modułowego o powierzchni 70m2. Czy to faktycznie inwestycja, na której można zaoszczędzić? To zależy. Jeśli wydaje Ci się, że taki obiekt postawisz za 50 tysięcy, to niestety odpowiedź Cię rozczaruje. Domy stawiane w technologii modułowej są na ogół o wiele tańsze od innych budynków, co jednak nie oznacza, że można je postawić mając niewielki budżet. Najczęściej musisz liczyć się z kosztem w wysokości 2000-2200 zł za m2, co oznacza, że cena budowy domu modułowego 70m wyniesie ok. 150 tys. złotych. Koszty mogą wzrosnąć, gdy chcesz taki budynek ocieplić bądź, gdy zależy Ci na nietypowym projekcie.

Kiedy zainwestować w dom modułowy 70m?

Dom modułowy do 70m2 to świetna alternatywa dla domku letniskowego. Jeśli nie chcesz tracić czasu na formalności, a dom o powierzchni 35m2 wydawał Ci się zdecydowanie za mały, to teraz możesz postawić nawet 2 razy większy! Taki obiekt może być w pełni funkcjonalny i bez problemu pomieścić nawet 5-6 osób.

Dysponujesz działką, na której chcesz wybudować domek? Dom modułowy do 70m będzie zatem świetną decyzją, tym bardziej, że bez problemu możesz to być dom całoroczny - wystarczy, że go ocieplisz. Pamiętaj jednak, że jest to dom przeznaczony do okresowego wypoczynku, a nie do zamieszkania. Nie zastąpi więc domu mieszkalnego, choćby z uwagi na brak możliwości zameldowania. Niemniej, na działce rekreacyjnej sprawdzi się doskonale.

Przeczytaj więcej na Extradom.pl


art. sponsorowany


Ocena (2.6) Oceń: