Domowe sposoby czyszczenia. Jak zadbać o czystą łazienkę lub kuchnię?

Uporczywe plamy, osady z kamienia lub płytki, które należy poddać szybkiej rewitalizacji — to częste problemy, z którymi zetkniesz się zwłaszcza w łazience i kuchni. Pierwszą myślą jeśli chodzi o ich rozwiązanie będzie sięgnięcie po specjalistyczną chemię, która nie zawsze jest przyjazna środowisku. Okazuje się jednak, że równie skuteczne mogą być domowe sposoby czyszczenia. W jaki sposób można korzystać z tego, co ma się pod ręką?łazienkafot. shutterstock

Skuteczne czyszczenie pralki sodą? Tak, to jest możliwe. Podobnie jak inne domowe sposoby czyszczenia łazienki lub kuchni. Warto bowiem zauważyć, że znakomite właściwości czyszczące mają nie tylko drogie specjalistyczne preparaty, ale i niektóre substancje znajdujące się zwykle w domu. Soda jest tylko jedną z nich. Jak wykorzystać domowe sposoby na czyszczenie? Podpowiadamy.
 

Łazienka i kuchnia bez chemii. Czy to możliwe?

Łazienka i kuchnia są tymi pomieszczeniami, które są bardzo mocno eksploatowane. Dodatkowo bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na czystość jest tu stałe oddziaływanie wilgoci lub wręcz wody. W rezultacie okazuje się, że regularna dbałość o czystość w łazience i kuchni jest konieczna. Można ją osiągnąć poprzez regularne czyszczenie płytek i różnych sprzętów, ale konieczne jest stosowanie odpowiednich preparatów.

Można tu działać na dwa sposoby: pierwszym jest sięgnięcie po drogą i niezbyt ekologiczną chemię, drugim zaś oddziaływanie na zabrudzenia poprzez domowe sposoby czyszczenia. Profesjonalna chemia posiada wspomniane już wady, ale niewątpliwie działa szybko. Co wtedy, gdy chcemy uniknąć jej stosowania? W przypadku sięgnięcia po domowe środki ważna jest regularność. Im wcześniej zadziałamy, tym lepsze będą efekty.  

Więcej o czyszczenie samej łazienki dowiesz się na https://www.netto.pl/porady/lazienka/.

Jak czyścić łazienkę i kuchnię domowymi sposobami? Kilka ważnych przykładów

Domowe sposoby czyszczenia łazienki są bardzo ciekawą alternatywą dla stosowania ciężkiej chemii. Jednocześnie ich wykorzystanie jest opcją w większym stopniu przyjazną dla czystego środowiska. Wpisuje się w popularne trendy, które warto wspierać (sprawdź również: jak żyć w duchu zero waste?). Oto kilka przykładów wykorzystania sody, octu i innych niespodziewanych sojuszników w walce o czystość łazienki i kuchni.

Czyste płytki i fugi w łazience


Jednym z problemów staje pojawiających się przede wszystkim w łazience, ale często i w kuchni, jest osadzający się tutaj kamień. Walka z nim bywa bardzo nierówna: możemy mieć pewność, że niebawem pojawi się znowu. Stąd domowe sposoby czyszczenia łazienki są tu bardzo adekwatne, bo i tak konieczne jest zachowanie regularności w działaniach. Nawet przygotowując pastę z sody powinniśmy mieć świadomość tego, że musi być nanoszona na czyszczone powierzchnie regularnie.

Dlaczego właśnie soda? Okazuje się, że połączona z odrobiną wody może tworzyć pastę o znakomitych właściwościach czyszczących. Jest przy tym bardzo tanie i bardzo łatwo można ją dostać, często wręcz znajduje się w domowych zapasach. Działanie sody polega m.in. na znacznym zmiękczeniu nawet trwałych zabrudzeń, które potem można łatwiej usunąć. Pastę z sody tworzy się w stosunku 3 części sody do 1 części wody. Istnieją dwie opcje jej wykorzystania: 

•    szorowanie pastą z sody zabrudzeń;
•    pozostawienie pasty z sody na zabrudzeniach na kilka minut po to, by łatwiej było się ich pozbyć.

Dzięki paście i niewielkiej szczoteczce można też łatwo wyczyścić zabrudzone fugi tak, aby wyglądały niemal jak nowe. Warto pamiętać, że soda pomaga też w czyszczeniu trudnych do pozbycia się plam z tkanin.

Czyszczenie umywalki, brodzika i baterii


Domowe sposoby czyszczenia umywalki, brodzika lub baterii? Również tutaj może doskonale spisać się pasta z sody, która zadziała w przypadku większych zabrudzeń. Warto jednak pamiętać o tym, że regularne przecieranie tych powierzchni sprawi, że problemy z ich zanieczyszczeniem będą pojawiać się sporadycznie. Jednocześnie bardzo dobre działanie może tutaj mieć wykorzystanie miękkiej szmatki nasączonej roztworem wody z octem (w stosunku 1 do 1) i kilkoma kroplami soku z cytryny, który zabije przykry zapach. Dzięki temu powierzchnie są nabłyszczone.

Walka z pleśnią


Dzięki domowym sposobom czyszczenia można także poradzić sobie z pleśnią, która pojawia się zwłaszcza w zakamarkach. W tym przypadkiem również dobrym działaniem będzie skorzystanie z roztworu zawierającego pół szklanki wody, cztery łyżki octu i kilka kropel olejku herbacianego dla wzmocnienia efektu.

Czyszczenie pralki


Jak wyczyścić pralkę domowym sposobem? Oprócz sody lub octu można tutaj wykorzystać także kwasek cytrynowy. Wykorzystanie tej popularnej substancji nie jest trudne. Wystarczy wsypać kwasek do pojemnika na proszek i ustawić pełny program prania w temperaturze 90 stopni C. Zaleca się wykorzystanie ok. ⅓ szklanki kwasku cytrynowego. Najlepiej jest czyścić w ten sposób pralkę raz na miesiąc, co daje najlepsze efekty. Taką częstotliwość działania zalecają także producenci pralek. To przedłuża ich żywotność.


art. sponsorowany
Ocena (5.0) Oceń: