Domowe sposoby na ochronę środowiska

DomekFot. www.sxc.hu

Jak łatwo można chronić środowisko? Wystarczy mała zmiana domowych nawyków, aby przyczynić się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla lub zmniejszyć wycinkę lasów.


Proekologiczna postawa nie wymaga utraty domowych wygód. Zmiany niektórych nawyków pozwolą na oszczędność energii elektrycznej, wody oraz ograniczą ilość odpadów. Warto podkreślić, że wiążą się z tym także korzyści materialne czyli niższe rachunki.

Pierwszym krokiem jest oszczędność wody. Zamiast kąpieli w wannie możemy wziąć krótki prysznic, a podczas mycia zębów czy golenia zakręćmy kran. Warto też wymienić cieknące uszczelki w kranie czy toalecie. Taka wymiana zapobiega stracie 15 litrów wody dziennie. Innym sposobem na zmniejszenie zużycia wody jest zakup urządzeń, które będę oszczędzały za nas. Krany i słuchawki prysznicowe z wodooszczędnymi końcówkami (perlatory) czy baterie bezdotykowe to jedne z możliwych rozwiązań.

Miejscem, w którym zużywa się najwięcej energii elektrycznej jest kuchnia (ok. 40%). Już na etapie planowania możemy wprowadzić oszczędności. Niekorzystne jest ustawienie obok siebie lodówki i kuchenki. Ciepło wydobywające się z kuchenki powoduje częstsze włączanie się lodówki, która musi utrzymać odpowiednio niska temperaturę. Nowe urządzenia wyposażone są dodatkowo w różnego rodzaju systemy, które przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii. A co w przypadku starych urządzeń? Powinniśmy pamiętać aby o nie dbać, np. lodówki regularnie odmrażać, a ich tył odkurzać.

Brak zmywarki w naszym domu nie oznacza braku oszczędności. Zamiast mycia i spłukiwania naczyń pod strumieniem bieżącej wody róbmy to w oddzielnej misce. Warto też zainwestować w płyty indukcyjne, które są znacznie bardziej energooszczędne od płyt elektrycznych. W dodatku są całkowicie biodegradowalne – do ich produkcji nie używa się metali ciężkich i arszeniku. Gotując na płytach indukcyjnych nagrzewają się tylko garnki i patelnie. Energię zaoszczędzimy gotując pod przykrywką.

Przy zakupie sprzętu AGD powinniśmy zwrócić uwagę na klasę energetyczną. Urządzenia klasy A zużywają najmniej energii elektrycznej. Używajmy sprzętu tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Podobnie jest w przypadku oświetlenia.

Przy zakupie mebli powinniśmy zwrócić uwagę z czego i w jaki sposób zostały wykonane. Starajmy się wybierać produkty wykonane z odzyskanego surowca. Proces ponownego przetworzenia to oszczędność 90% energii w porównaniu z produkcją z nowo powstałego plastiku.

Ekologiczny możemy mieć także przydomowy ogródek. Zakładając ogród starajmy się wybierać rośliny, które są naturalne dla danego ekosystemu. Nie kośmy trawnika zbyt nisko. Bardziej ekologicznym rozwiązaniem będzie kwiecista łąka. Rośliny powinniśmy podlewać rano, a nie w ciągu dnia, kiedy to woda szybko wyparuje. Do podlewania możemy użyć linie kropkujące i węże pocące się. Jeśli mamy możliwość to gromadźmy deszczówkę. Do walki ze szkodnikami używajmy naturalnych preparatów. Fragment trawnika możemy przeznaczyć na warzywniak. Dzięki niemu będziemy mieli dostawę świeżych warzyw.
Ekologia.pl na podst. „GazetaDom.pl”

Ocena (3.7) Oceń: