Domowe środki, które mogą zabić koronawirusa

Mimo iż COVID-19 istnieje w naszej świadomości już od kilku miesięcy, to nadal niewiele o nim wiemy. Ale każdego dnia uczymy się coraz więcej. Wiemy na przykład, że może żyć na powierzchni do dziewięciu dni i przetrwać w powietrzu przez kilka godzin. Wiemy też teraz, że cząsteczki wirusa są wydalane przez ślinę i płyny wydmuchiwane z płuc. I że wirus może być również wydalany z naszego ciała w raz z kałem. Zarażona osoba może łatwo rozprzestrzeniać cząsteczki wirusa przez kaszel, dotykanie innych osób lub pozostawianie wirusa na powierzchni. Niewątpliwie mycie rąk po przebywaniu w miejscach publicznych ma kluczowe znaczenie dla ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19. Ale co powinniśmy robić w naszych domach, by go wyeliminować?fot. shutterstockfot. shutterstock
  1. Mydło i woda
  2. Wybielacz
  3. Alkohol izopropylowy
  4. Nadtlenek wodoru
  5. Czego nie stosować przeciwko koronawirusowi
„W koronawirusie jest wiele złych rzeczy, ale jest jedna dobra rzecz: nie jest bardzo odporny” ‒ powiedział dr John Swartzberg, ekspert od chorób zakaźnych i emerytowany profesor na University of California. „Bardzo łatwo go zniszczyć za pomocą większości środków dezynfekujących.”

Pozostaje pytanie: co działa, a co nie przeciwko koronawirusowi?

Mydło i woda

Płyny do dezynfekcji rąk są obecnie na wagę złota, ale nie można pominąć zalet starego, dobrego mydła. Planeta jest pokryta bakteriami i wirusami i jesteśmy w stałym kontakcie z tymi powierzchniami, więc mycie rąk jest nadal najprostszą obroną przed COVID-19.

Mydło wraz z wodą usuwają cząsteczki wirusów, które przyczepiły się do powierzchni ‒ niezależnie od tego, czy są to dłonie, twarz czy blaty.  Richard Sachleben, chemik organiczny i członek American Chemical Society, powiedział, że większość środków czyszczących, które nazywamy mydłem, to w rzeczywistości detergenty, które nie tylko usuwają zarazki z powierzchni, ale także je zabijają.

„Wirus ma zewnętrzną powłokę, a we wnętrzu ‒ DNA lub RNA ‒ to, co faktycznie powoduje chorobę. To trochę jak obudowa bomby lub torpedy ‒ wyjaśnił Sachleben. „W przypadku wirusa ta powłoka jest białkiem, a mydło lub detergent rozkładają białko, co skutkuje tym, że traci ochronną powłokę i rozpada się”.

Wybielacz

Aktywny składnik wybielacza ‒ podchloryn sodu ‒ jest bardzo skuteczny w zabijaniu wirusa. Wybielacz działa poprzez niszczenie białka i tak zwanego kwasu rybonukleinowego (RNA) wirusa ‒ jest to substancja, która daje plan tworzenia większej liczby cząstek wirusa po zarażeniu.

„Wybielacz jest bardzo skuteczny w zabijaniu koronawirusa, a także praktycznie każdego innego zarazka” ‒ przekonuje dr Paul Pottinger, profesor chorób zakaźnych na University of Washington Medical Center.

Problem polega na tym, że wybielacz ma specyficzny zapach i jego użycie wymaga zastosowania pewnych środków ostrożności. Używaj rękawiczek podczas stosowania wybielacza i nigdy nie mieszaj go z amoniakiem - ani niczym innym - oprócz wody.

Alkohol izopropylowy

Roztwory alkoholowe zawierające co najmniej 70 procent alkoholu są skuteczne w walce przeciwko koronawirusowi. Wykazano, że etanol zabija koronawirusy w ciągu zaledwie 30 sekund. Podobnie jak wybielacz, alkohol niszczy białko i RNA, z których składa się wirus. Zwilż szmatkę czystym alkoholem i przetrzyj nią powierzchnię. Alkohol jest ogólnie bezpieczny dla wszystkich powierzchni, ale może odbarwić niektóre tworzywa sztuczne.  

Nadtlenek wodoru

Domowy nadtlenek wodoru (3 procent) jest skuteczny w dezaktywacji rinowirusa, wirusa wywołującego przeziębienie. Rhinowirus jest trudniejszy do zniszczenia niż koronawirusy, więc nadtlenek wodoru powinien być w stanie dość szybko rozbić koronawirusa. Wlej nierozcieńczony nadtlenek wodoru do butelki z rozpylaczem i spryskaj czyszczoną powierzchnię. Nadtlenek wodoru nie działa żrąco, więc można go stosować na powierzchniach metalowych. Ale podobnie jak wybielacz, może odbarwić tkaniny.

Czego nie stosować przeciwko koronawirusowi

Wódka

Pomimo tego, co sugerują niektórzy, wódka nie jest skuteczna w odkażaniu, podobnie jak inne destylowane alkohole. Stężenie alkoholu w wódce nie jest wystarczająco wysokie, aby zabijać wirusy.

Destylowany biały ocet

Wiele osób czyści dom za pomocą octu. To jest tanie i naturalne. Zalecenia dotyczące czyszczenia można łatwo znaleźć w Internecie, ale Consumer Reports ostrzega: „Nie ma dowodów na to, że są one skuteczne przeciwko koronawirusowi”.

Olejek z drzewa herbacianego

Chociaż istnieją wstępne badania sugerujące, że olejek z drzewa herbacianego może działać przeciwko wirusowi opryszczki pospolitej, nie ma dowodów na to, że może on zabijać koronawirusy.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “http://theconversation.com/coronavirus-household-cleaning-products-can-kill-the-virus-an-expert-on-which-ones-to-use-134301”; data dostępu: 2020-04-01
Ocena (3.7) Oceń: