Domy w technologii szkieletowej

KanadyjczykKanadyjczyk
Podobnie jak domy z bali, są stawiane na przygotowanym wcześniej fundamencie. W ich konstrukcji wykorzystuje się drewniany szkielet, który wypełnia się później różnymi materiałami zarówno konstrukcyjnymi jak i izolacyjnymi.

Ponieważ drewno do konstrukcji domu jest odpowiednio selekcjonowane i przygotowywane (m in.
impregnacja, suszenie, struganie) konstrukcje takie cechują się bardzo dużą trwałością (często ponad 150 lat) i wysoką odpornością na wilgoć oraz ogień. W zależności od przyjętej techniki  i typu wykończenia dom tego typu może wyglądać zarówno jak konstrukcja z drewna, jak i w niczym nie różnic się od domów murowanych (od różnego rodzaju sidingu poprzez tynk mineralny lub cegłę klinkierową). W konstrukcji obok drewna stosuje się także płyty kartonowo-gipsowe, płyty wiórowe  oraz różne materiały izolacyjne (np. wełna mineralna lub styropian). Pewną odmianą są domy kanadyjskie (prefabrykowane)  składane na miejscu z wcześniej przygotowanych elementów,  wytwarzanych w specjalistycznej fabryce.

Kolejną zaletą tego typu konstrukcji jest ich szybki czas montażu – na przygotowanym fundamencie  don tego typu jest stawiany w ciągu kilku-kilkunastu dni.  Domy takie są zazwyczaj energooszczędne (zastosowanie odpowiednich materiałów i konstrukcji), a przy tym znacznie tańsze niż porównywalnej wielkości domy murowane.  Ich wielką zaletą jest także łatwość wszelkiego typu przebudowy, czy modernizacji oraz stosunkowo niskie koszty ogrzewania takiej konstrukcji.

Ograniczenia:

Przy konstrukcji tego typu domów nie zawsze stosuje się materiały w pełni tego słowa ekologiczne (chociażby materiały izolacyjne), z tego też powodu jest to na pewno dom mniej „naturalny” niż poprzedni. W zależności od zastosowanych materiałów i ich wykończenia klimat panujący w takich domach nie zawsze jest tak zdrowotny jak w przypadku domów z bali.

Firmy dysponują zazwyczaj kilkunastoma gotowymi projektami, a domy wykonywane są w fabryce wedle określonych wzorców. Oznacza to zatracenie swoistej indywidualności i tradycyjności cechującej domy z bali. Ponadto tego typu konstrukcje nie zawsze są energooszczędne, co może oznaczać wyższe koszty ogrzewania.Etapy budowy domu w technologii szkieletowej
ekologia.pl
Ocena (0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Pasaż zakupowy