Dziś Godzina dla Ziemi. Co zrobić, by ekologiczna akcja trwała przez cały rok?

Ekologia.pl
Już dziś o  godz. 20.30 w ramach akcji „Godzina dla Ziemi” wiele budynków na całym świecie na godzinę wyłączy światło.
  Akcja „Godzina dla Ziemi” z punktu widzenia ekologii przynosi bardzo pozytywny efekt − uczy nawyku wyłączania świateł. Ciężko jednak uznać, że jest to droga do znacznego zmniejszenia użycia energii.  Co zrobić, by akcja  „Godzina dla Ziemi” trwała przez cały rok, a nie, jak sama nazwa sugeruje, przez 60 minut?


Krok po kroku

Pierwszy sposób na oszczędność energii to wybór właściwej taryfy dopasowanej do naszych potrzeb. Jeśli właśnie zakładamy instalację do nowego obiektu, czy też zmieniamy charakter użytkowania energii, wybraną taryfę zgłaszamy do Zakładu Energetycznego. Gdy jesteśmy już jego klientami, obowiązują nas pewne ograniczenia czasowe, mianowicie zmiana może nastąpić dopiero po 12 miesiącach. Wszystkie Zakłady  mają w swej ofercie dla gospodarstw domowych przynajmniej 2 podstawowe grupy taryfowe (oznaczane zwykle literą G). Są to:

  • G11: taryfa uniwersalna. Gwarantuje stałą cenę energii elektrycznej przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia. Idealnie nadaje się ona dla gospodarstwach pozbawionych ogrzewania elektrycznego, w których prąd zasila tylko oświetlenie i sprzęty RTV, AGD.
  • G12: energia rozliczana jest w dwóch strefach czasowych. Niższą kwotę (nawet o 50%) zapłacimy przez 10 godzin w ciągu doby (zazwyczaj obowiązuje ona pomiędzy 13:00-16:00 oraz 22:00-8:00). Przez pozostałą część dnia stawka za prąd jest jednak nieco droższa niż w taryfie G11. Rozwiązanie takie sprawdza się w przypadku, gdy należymy do posiadaczy bojlerów, elektrycznego ogrzewania. O zasadności wyboru tej taryfy może świadczyć krótkie wyliczenie: przeciętny mieszkaniec Krakowa zużywający w skali miesiąca 400 kWh będzie musiał zapłacić za prąd miesięcznie w taryfie G11: 151,26 zł netto. Zakładając zaś, że w dzień i w nocy zużywa on po 200 kWh i dokonał wyboru taryfy G12 miesięczne rachunki „stopnieją” do 126,10 zł netto (wyliczenia za: www.cenyenergii.pl).

Oferta niektórych Zakładów Energetycznych wzbogacona jest też o inne taryfy, jak np.:
  • Taryfa z licznikiem przedpłatowym: stworzona z myślą o  chcących mieć kontrolę nad swoimi wydatkami. Szczególnie korzystna jest z punktu widzenia osób posiadających domki letniskowe, bądź oferujących mieszkanie pod wynajem- daje gwarancję, że najemca płaci rachunki. Pierwszym krokiem, który osoba zdecydowana na taki sposób rozliczania powinna wykonać, jest wymiana licznika ze zwykłego na przepływowy. Od klasycznych taryf różni ją sposób opłat: za energię płaci się „z góry” nabywając (np. w kasach Zakładu, przez telefon, Internet lub w Energomatach) określoną liczbę kWh, z której korzysta się do wyczerpania. Problemowe dla niektórych „nabijanie” licznika, rekompensuje niższa w porównaniu do tradycyjnych stawek cena energii oraz brak opłaty abonamentowej, bądź też konieczność zapłaty tylko części abonamentu (w zależności od operatora). Równa się to z oszczędnością od kilku do kilkunastu złotych w skali miesiąca.
  • Taryfy progowe: cena 1kWh zależna jest od ilości zużytej energii. Maleje ona progowo wraz ze wzrostem wykorzystanego prądu. Taryfa ta, jest wyjątkowo opłacalna w przypadku gdy posiadamy bardzo duże comiesięczne zużycie prądu
  • Taryfy weekendowe: to tańsze stawki tak jak w przypadku G12, które dodatkowo obowiązują też przez cały weekend (od 22:00 w piątek do 7:00 w poniedziałek)
Kolejny krok w działaniu mającym na celu redukcję zużycia energii, jest oszczędne korzystanie ze sprzętu RTV i AGD. Każdy ze sprzętów oznaczany jest symbolem literowym: A++, A+, B, C, D, E, F i G określającym wielkość zużycia energii elektrycznej. W czasie zakupu najlepiej wybrać produkty z najwyższych klas (A++, A+, A). Mają one nieco wyższą cenę, jednak  koszty ich eksploatacji w pełni ją rekompensują. Cieszy fakt, iż nabywcy są coraz bardziej świadomi ekologicznie. „Obecnie klienci kupując sprzęt szukają ceny adekwatnej do zużycia energii. Zarówno cena jak i klasa energochłonności są dla nich równie ważne” –  komentuje sytuację rynkową Łukasz Skupień sprzedawca w dziale AGD jednego z salonów dystrybuujących sprzęt gospodarstwa domowego.Oświetlenie z klimatem

Nikt z nas nie lubi przebywać w źle oświetlonym pomieszczeniu. Współczesny rynek oferuje jednak rozwiązania, które pomogą nam, bez dużej szkody dla naszego portfela, sprawić, by wnętrze po zapadnięciu zmroku nie przypominało „Groty Bazyliszka”, dodatkowo redukując wysokość comiesięcznych rachunków.

Na półkach sklepowych wyszukiwać należy żarówek energooszczędnych, czerpiąc mniej energii zapewniają jednakowy komfort światła, dodatkowo cechują się 5-10 razy dłuższą żywotnością niż tradycyjne żarówki. Używając świetlówek nie wyłączać ich jeśli wychodzimy na krótki czas, skraca to ich trwałość. W pomieszczeniach w których z oświetlenia korzystamy rzadko nie rezygnujmy więc ze standardowych żarówek. Wiele mieszkań urozmaiconych zostaje obecnie iluminacją spełniającą funkcję dekoracyjną- dobrze do nich stosować żarówki z diodami LED. Dbajmy także o właściwy stan i kształt opraw lamp- zabrudzenie, czy też nieprzemyślany konstrukcyjnie abażur, potrafią w sposób znaczący tłumić światło.

Warto dostosować oświetlenie do aktualnych potrzeb, pomogą w tym ściemniacze, zdalne wyłączniki, czy też czujniki ruchu.

–Na rynku dostępne są różne rodzaje ściemniaczy – informuje Szotek Sławomir, specjalista z firmy produkującej sprzęt elektroinstalacyjny. Jakie korzyści przynosi taki system oświetlenia? – Proces regulacji, przebiegający praktycznie bez strat mocy, umożliwia oszczędności, dzięki dostosowaniu natężenia oświetlenia do aktualnych potrzeb. Dzięki temu, nie tylko oszczędzamy, ale też zapewniamy sobie komfort oglądania filmów we właściwym nastroju, bez konieczności ruszania się z fotela – wymienia Szotek. – Funkcjonalnym rozwiązaniem jest  automatyczny włącznik czasowy z czujnikiem ruchu. Jeśli nie ma nikogo w pomieszczeniu, przez zaprogramowany przez użytkownika czas, automatycznie wyłącza on światło, sygnalizując to nieco wcześniej krótkotrwałym obniżeniem jego natężenia – dodaje na końcu.

Wykorzystaj dobrodziejstwa natury

Osoby chcące w pełni korzystać z dobrodziejstw natury z pewnością zainteresują się odnawialnymi źródłami energii. W wykorzystaniu ich pomogą takie instalacje jak kolektory energii słonecznej, czy też pompy ciepła. System solarny umożliwia wychwytywanie promieni słonecznych i zamianę ich na energię cieplną, co daje możliwość nagrzania wody (np. w basenie, może ona także zasilać pralki, zmywarki, dzięki czemu pobierają one mniej prądu), wspomagać ogrzewanie. W Polsce tego typu rozwiązania najlepiej spisywać się będą we wschodniej części kraju. W ogrzewaniu pomieszczeń posiłkować się można także energią geotermalną, dzięki zainstalowaniu pomp ciepła. Pobierają one energię z otoczenia, następnie podnoszą ją (za pomocą niewielkiej ilości prądu) do temperatury wystarczającej do ogrzania pomieszczenia.

Budownictwo pasywne w modzie

Budując nowy dom warto zainteresować się koncepcją budynków pasywnych. Na czym opiera się pomysł i jakie zalety ma takie budownictwo? – Podstawą koncepcji budynków pasywnych, jest  redukcja zużycia energii do celów grzewczych o 90 proc. w stosunku do budynków konwencjonalnych – wyjaśnia Cezary Sankowski koordynator projektu "Budynki pasywne - mistrzowie oszczędzania energii" – Poza zmniejszeniem kosztów ogrzewania standard budynku pasywnego zwiększa komfort przebywania w pomieszczeniach – brak zimnych powierzchni we wnętrzu, dopływ świeżego powietrza na stałym poziomie, a także jako efekt uboczny powoduje znaczną redukcję hałasów docierających do wnętrza. – dodaje. Czy w Polsce jest wiele tego typu konstrukcji? – W Polsce obecnie znajduje się 8-10 budynków tego typu. Osoba chcąca wybudować dom pasywny musi liczyć się z dodatkowymi kosztami budowy na poziomie 20-25 proc. W Austrii i Niemczech (które są kolebką tego typu rozwiązań) jest to zaś zaledwie 5-7 proc..

Zakrojone na szeroką skalę akcje segregowania śmieci, używania ekologicznych toreb, Sprzątania Świata, Dnia Bez Samochodu sprawiają, że stajemy się coraz bardziej świadomi konieczności szanowania Matki Natury. Działania takie są korzystne nie tylko dla przyszłych pokoleń, którym myśląc proekologicznie zapewniamy lepszy byt, ale także dla naszych portfelów. Zmieńmy więc sposób swojego myślenia i konsumpcji, ograniczmy zużycie prądu, a będzie nam się żyło lepiej.
Ekologia.pl

Moim zdaniem
Zgasisz światło w ramach akcji Godzina dla Ziemi?
Ocena (0) Oceń: