Eko-projekty domów: korzyści dla środowiska i portfela

Projekt domu ekologicznego to rozwiązanie, które sprosta oczekiwaniom inwestorów, którzy myślą o budowie domu przyjaznego dla środowiska, ale również dla portfela domowników. Budowa ekologicznych domów jest bardzo opłacalna, ze względu na niższe koszty eksploatacyjne w perspektywie długofalowej. To właśnie niższe koszty pozwolą z nawiązką odzyskać środki przeznaczone na uczynienie domu bardziej ekologicznym. Warto jednak wiedzieć, czym charakteryzują się projekty domów ekologicznych i jakie dokładnie korzyści mogą zaoferować.eko domfot. Halfpoint/shutterstock.com
Czym właściwie jest eko-dom?

Nie ma jednoznacznej definicji domu ekologicznego, ale można przyjąć, że jest to dom bazujący na rozwiązaniach ukierunkowanych na zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko. Podstawą jest bardzo dobra charakterystyka energetyczna, na którą składa się dobra termoizolacja, jakościowe okna i drzwi zewnętrzne, a ponadto efektywny system grzewczy. Doskonałym przykładem będzie tu projekt domu pasywnego, którego zapotrzebowanie na energię pierwotną w skali roku nie przekracza 15 kWh na jeden metr kwadratowy. Mniejsze zużycie energii w prostej linii przekłada się na niższą emisję szkodliwych substancji i zmniejszoną eksploatację surowców nieodnawialnych.  

Domy ekologiczne powinny być również budowane z naturalnych surowców, które są przyjazne środowisku. Najlepiej, aby materiały te można było pozyskać w danym regionie, co znacznie skróci czas transportu. Z kolei minimalistyczna i prosta bryła pozwoli zmniejszyć zużycie materiałów. Dobrą podstawą pod dom ekologiczny jest projekt domu z dachem dwuspadowym bez okapu usytuowany na planie prostokąta, czyli tzw. nowoczesna stodoła. Kolejną cechą charakterystyczną dla domów ekologicznych jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, np. energii słonecznej. Rozwiązania stosowane w eko-domu sprawiają, że jest on przyjazny dla środowiska i korzystny dla portfela inwestora.

Eko-dom w technologii murowanej – jaki materiał wybrać?

Eko-dom można wybudować z drewna w technologii szkieletowej, aczkolwiek bez trudu można również zrealizować nowoczesne projekty domów ekologicznych w technologii murowanej. Tutaj za najlepszy wybór uchodzą silikaty, czyli bloczki i cegły wapienno-piaskowe. Jest to całkowicie naturalny surowiec przyjazny dla środowiska. Naturalne składniki są wykorzystywane także do produkcji pustaków ceramicznych. Do budowy domów ekologicznych często służy ceramika poryzowana odznaczająca się poprawionymi parametrami termoizolacyjnymi. W kontekście materiałów warto pamiętać o tym, że eko-dom powinien cechować się prostą i zwartą bryłą, co przekłada się na mniejsze zużycie materiału. Dobrym rozwiązaniem mogą  być chociażby projekty domów z poddaszem, w przypadku których można uzyskać większą powierzchnię użytkową przy mniejszej powierzchni zabudowy. Dlatego też, jeśli interesuje Cię projekt dużego domu, postaw na dom z poddaszem lub dom piętrowy.
dach solar
fot. New Africa/shutterstock.com
Instalacja grzewcza w ekologicznym domu

Ekologiczny dom powinien być wyposażony w niskoemisyjny system grzewczy. Za najlepsze obecnie rozwiązanie uchodzi pompa ciepła, która pozyskuje ciepło z otoczenia – z gruntu, z powietrza lub z wody. Do pracy tego urządzenia potrzebna jest energia elektryczna, ale warto zauważyć, że sprawność pomp ciepła może osiągać nawet 300 – 400%, co oznacza, że produkują one 3-krotnie lub 4-krotnie więcej energii cieplnej w stosunku do wykorzystanej energii elektrycznej. Ponadto, z pompą ciepła doskonale współpracuje wentylacja mechaniczna z rekuperacją, którą coraz częściej posiadają gotowe projekty domów współczesnych. Kolejnym nowoczesnym rozwiązaniem jest gruntowy wymiennik ciepła, który wstępnie ogrzewa powietrze wprowadzane do domu. Powyższe rozwiązania w okresie letnim mogą być wykorzystane do klimatyzowania wnętrz.

Eko projekty domów jednorodzinnych a systemy OZE

Projekt domu ekologicznego często zakłada wykorzystanie systemów OZE, czyli wykorzystujących odnawialne źródła energii. Najbardziej znanym przykładem OZE jest oczywiście instalacja fotowoltaiczna, która pozwala wykorzystać energię słoneczną do produkcji prądu. Pokrewnym rozwiązaniem są panele solarne. One również wykorzystują energię słoneczną, tyle tylko, że do ogrzewania wody użytkowej w domu. W domach ekologicznych coraz częściej zastosowanie znajdują także turbiny wiatrowe, które generują energię elektryczną poprzez wykorzystanie wiatru. Atutem jest to, że systemy OZE można zastosować niemal w każdym domu, niezależnie od tego, czy wybieramy projekt willi czy też projekt domu na wąską działkę o niewielkim metrażu.

Jakie korzyści oferuje eko-dom?

Bardzo dobra charakterystyka energetyczna eko-domu sprawia, że zużywa on znacznie mniej energii w porównaniu z tradycyjnym domem. W skali roku oszczędności można mierzyć nawet w tysiącach złotych, zwłaszcza jeśli porównany przeciętny dom zgodny ze standardem WT 2021 z ekologicznym domem pasywnym. Chociaż budowa domu ekologicznego jest droższa, to nadwyżka środków zwróci się z nawiązką właśnie poprzez niższe koszty eksploatacyjne. Dodatkowo, na zakup i montaż nowoczesnych systemów takich jak pompa ciepła czy fotowoltaika można otrzymać dofinansowanie.

Inwestując w projekty domów ekologicznych warto pamiętać o tym, że są one przyjazne nie tylko środowisku naturalnemu, ale również domownikom. Są one bardzo wygodne ze względu na większy komfort termiczny, ekologiczne właściwości materiałów czy też lepsze wykorzystanie światła dziennego. Reasumując, eko-dom gwarantuje wiele korzyści zarówno w kontekście bezpiecznego środowiska naturalnego, grubszego portfela, jak i bardziej zadowolonych domowników.

Gdzie znajdziesz gotowe projekty domów ekologicznych?

Projekty domów ekologicznych cieszą się coraz większą popularnością ze względu na długą listę korzyści, jakie zyskuje inwestor decydujący się na budowę takiego domu. Na stronie internetowej New-House znajdziesz liczne projekty domów jednorodzinnych spełniające wszystkie wymogi, aby móc je określać mianem eko-domów. Firma budowlana New-House nie tworzy własnych projektów, ale współpracuje z wieloma cenionymi pracowniami architektonicznymi w Polsce. Dzięki temu, na stronie tej firmy znajdziesz kilkanaście tysięcy różnorodnych projektów domów. Tak obszerny wybór znacznie ułatwi znalezienie projektu w pełni dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Dużym atutem jest możliwość uzyskania dokładnej wyceny budowy domu jeszcze przed zakupem projektu.


art. sponsorowany
Ocena (3.7) Oceń: