Ekologia, Polacy i recykling surowców

Fot. sxc.huFot. sxc.hu

Statystyczny Polak oddaje w ciągu roku kilogram elektroodpadów czyli 1/20 tego, co przeciętny Szwed. Powody są różne – w większości miast nie prowadzi się zbiórki tego typu śmieci, a za ich wywóz na własną rękę trzeba często słono zapłacić. Jakie zatem jest podejście Polaków do ekologii – to pytanie warto zadać sobie w przededniu Światowego Dnia Ziemi, który w tym roku w Polsce będzie obchodzony już po raz 20.

 

Wiek – średnio od 45 do 54 lat, wyższe wykształcenie, przedstawiciel kadry kierowniczej lub specjalista – to portret typowego polskiego ekoentuzjasty – wynika z badań CBOS na temat świadomości ekologicznej Polaków.  

Co jeszcze wynika z raportu? 58% z nas przyznało, że systematycznie ogranicza zużycie energii elektrycznej, nieco mniej, bo 52,8% oszczędza wodę. W ubiegłym roku masowo zastąpiliśmy plastikowe reklamówki torbami wielokrotnego użytku. Do takiej praktyki przyznało się aż 60,2% ankietowanych, podczas gdy w roku 2008 z toreb jednorazowych zrezygnowało zaledwie 34,3% z nas. Ekologiczna postawa to efekt kampanii społecznych, które w ostatnim czasie popularyzowały problem foliówek zalegających na wysypiskach śmieci. Teraz pora na zmianę podejścia do segregacji odpadów. W badaniu CBOS tylko co drugi ankietowany deklaruje, że segreguje śmieci. To niewiele lepszy wynik, niż w roku ubiegłym.

Wiele firm oraz organizacji ekologicznych prowadzi różnego rodzaju działania edukacyjne i informacyjne na temat ekologii. Jedną z inicjatyw, która ma zmieniać nasze podejście do ponownego użytkowania wybranych surowców jest program Ecomind prowadzony przez należącą do grupy Black Point firmę Eco Service. Od ponad czterech lat spółka odzyskuje z rynku puste wkłady do drukarek, poddaje je recyklingowi lub utylizacji. Tylko w tym roku firma planuje rozdać 1200 000 kopert, dzięki którym bezpłatnie można oddawać puste atramenty. Pozyskane w ten sposób pieniądze przekazuje na rzecz UNICEF lub akcję ponownego zalesiania wybranych obszarów Polski. Dodatkowo cały czas do firm i instytucji dostarcza specjalne, także darmowe pojemniki na wykorzystane tonery.
Źródło: Eco Service

Ocena (0) Oceń: