Ekologia w Polsce to iluzja - 5 poważnych problemów Polaków

Prawie 72 proc. Polaków segreguje w swoich domach śmieci. 81 proc. zamiast kąpieli, bierze prysznic, 96 proc. gasi światła w pomieszczeniu,  w którym nikogo nie ma, 96 proc. używa w domach energooszczędnych żarówek. – dane te pozwalają myśleć, iż ekologia na stałe zagościła w Polskich domach. Czy na pewno?Jak pokazuje zakończony we wrześniu ogólnopolski eksperyment, przeprowadzony przez ProjektGospodarni.pl nadal borykamy się z wieloma problemami natury technicznej i społecznej. O jakie zagadnienia konkretnie chodzi? Jakie są najczęstsze eko-problemy Polaków?

Segregacja śmieci w Polsce to mit

W statystycznej polskiej gminie poziom selektywnej zbiórki odpadów wynosi zaledwie od 2 do 5 proc, w Szwecji czy Niemczech jest to ponad 90 proc . Przepisy, które wejdą w życie od połowy przyszłego roku w ramach tzw. „Ustawy śmieciowej”, zakładają niższe rachunki za już posegregowane odpady. 70 proc ankietowanych deklaruje, że postępuje dokładnie w ten sposób. A co z tymi, którzy tego nie robią? Jaki powód podaj?  Dla pozostałych badanych wynika to z  braku przyzwyczajenia (35 proc.), braku czasu (20 proc.) oraz braku wygody (15 proc.).

Problem marnowania żywności

W Polsce, jak podają dane opublikowane w raporcie Komisji Europejskiej w październiku 2010 r., marnuje się blisko 9 mln ton żywności. 39 proc. strat odbywa się na etapie produkcji natomiast 42 proc. generują konsumenci w domach. Jak wynika z badań Millward Brown SMG/KRC z 2011 roku  do  wyrzucania żywności przyznaje się 24 proc. badanych. Dobra wiadomość jest taka, że jesteśmy świadomi, iż taki problem występuje, dlatego 75 proc. Polaków przyznaje, że potrzebne są programy edukacyjne informujące o tym, jak efektywnie wykorzystywać żywność.

Wyrzucanie kosmetyków i detergentów przydatnych do użycia

Szacuje się, że ok 1,5 z 300 milionów ton odpadów trafiających na polskie składowiska stanowią niewykorzystane kosmetyki, środki czystości oraz detergenty w nich zawarte. 58 proc. Polaków rozcina opakowania kosmetyków, żeby zużyć zawartość do końca – wynika z ankiety przeprowadzonej przez ProjektGospodarni.pl . Brak takiego przyzwyczajenia był wymieniany jako najczęstszy powód wyrzucania nieopróżnionych opakowań po kosmetykach i detergentach.

W Polsce bardzo wiele z tych odpadów trafia w miejsca, które są niewłaściwie przygotowane, a znaczna ich część – na nielegalne wysypiska: do lasów, na pobocza dróg czy do rzek. To prowadzi do poważnego skażenia m. in. gleby oraz wód gruntowych – mówi Sławek Brzózek, wiceprezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia.

Młodzi Polacy nie widzą powiązania między ekonomią a ekologią – ich zainteresowanie tym zjawiskiem jest znikome.  
Łącznie 77 proc. Polaków uważa, że działania, które pomagają chronić środowisko naturalne pozwalają też zaoszczędzić pieniądze . Do grupy tej rzadziej należą osoby młode – 35 proc. z nich uznało, że działania pomagające chronić środowisko naturalne nie przynoszą żadnych korzyści ekonomicznych.

Starszych ludzi do zachowań ekologicznych motywuje portfel i możliwość oszczędzenia pieniędzy. To młodzi ludzie nie mają żadnej motywacji i są grupą najmniej zwracającą uwagę na działania proekologiczne – uważa socjolog dr Tomasz Sobierajski z Uniwersytetu Warszawskiego. Widać przy tym wyraźne fiasko edukacji ekologicznej realizowanej w szkołach.

Kwestia przyzwyczajenia

75 proc. ankietowanych wskazała jako główny powód „bierności ekologicznej” brak przyzwyczajenia. Eksperci wskazują, że przyczyną tego stanu może być przekonanie,  iż ekologia jest trudna, czasochłonna i kosztowna. Jedynie co piąta osoba, zdaje sobie sprawę, że ekologia to codzienne drobne czynności, które nie mają wpływu na nasze życie. Co istotne, 90 proc. ankietowanych, wyraziło gotowość i chęć do zmiany swoich przyzwyczajeń.

Ekologia.pl, źródło: Ekologia w Polsce to iluzja - 5 poważnych problemów Polaków
Ocena (3.8) Oceń: